Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Caterina

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
hehehehe, ce simpatic, expresia asta imi fugise din vocabular Smile vad ca esti foarte activ/a online, ai raspuns dupa 1/4 ora Smile serios acum, nu-i cunosc, nici nu am vorbit personal cand am cumparat aparatul, mi-am cumparat 'noua' Corsa si am intrat si eu sa ma 'plimb' prin forum-ul de la Opel... m-a interesat discutia ... nu am citit insa deloc - poate nu se stie cate boli pot aduce porumbeii ... nu stiu daca mai tii minte reportajul cu porumbeii mancati/luati de tipul acela din Arad... toti se preocupau ca bietul om 'fura' porumbeii...dar nimeni nu a amintit cat sunt de periculosi
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Metoda pe care am aplicat-o a fost simpla si "eco". Am cumparat "vartelnite" cand am facut un drum pe Valea Prahovei, de la un bazar aproape de Sinaia.
Rog un moderator/administrator sa inchida acest topic, cu ultimile postari devine deranjant.
Multumesc.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bre, eu zic ca nu ati mancat ciulama de porumbel / gugustiuc Cool Laughing
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Laughing Pe acest forum n-ai cum sa nu te binedispui...am ras cu lacrimi la anumite remarci,dar problema omului este totusi foarte stresanta.
1.Panglici falfaitoare in bataia vantului,te vor innebuni si pe tine cu fasaiala lor continua iar efectul este relativ...ele sunt perfecte pe camp unde nu deranjeaza decat eventual pasarile
2.Otrava...mereu vor veni altii...si cate lesuri vei cara la tomberon?
3.Pisici,ulii alte aratari...inlocuiesti doar un stres cu altul.
In primul rand lasand gluma la o parte trebuie facute locurile unde se aseaza ei imposibil de folosit,si anume un aparat de aer conditionat montat exterior e un paralelipiped cu o suprafata deasupra perfecta pentru "campare"nu trebuie decat sa pui o placa lipita sus pe perete si care se sprijina jos pe marginea exterioara intr-un unghi foarte abrupt iar capetele le astupi ca altfel obtii si un acoperis pentru porumbei...deci n-au unde sa mai stea,furtunele la fel placi inclinate desupra si refuz sa cred ca vor sta prinsi in gheare de furtune cu capu in jos precum liliecii.Identifica dupa urme fiecare suprafata pe care se aseaza ":inamicul" si fa-o imposibil de folosit pe termen nedeterminat nu cu otet care tine 3 zile,...sau cu parfum de cah de la magazinele de profil.Pervazul poate fi de asemenea modificat si retine ca solutiile simple sunt cele mai durabile care sa nu contina prea multe inginerii....totul se va rezuma la o imbinare de planuri inclinate neaderente imbinari foarte precise care nu permit agatarea pasarii acolo si eventualele tepuse acolo unde nu e alta solutie si ai scapat.....CA sa nu mai dam sfaturi aiurea pune-ne imaginatia la incercare si posteaza imagini cu suprafetele respective,poate ai surpriza sa nu fim doar amuzanti si primesti ceva idei bune....
P.S. Ciulamaua de porumbel e asa gustoasa?eu am doua nimfe in colivie si cred ca mi-ar sta in gat stiind asemanarea asa cum zicea mezinu' cand le-a vazut...prima oara
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
"In primul rand lasand gluma la o parte trebuie facute locurile unde se aseaza ei imposibil de folosit,si anume un aparat de aer conditionat montat exterior e un paralelipiped cu o suprafata deasupra perfecta pentru "campare"nu trebuie decat sa pui o placa lipita sus pe perete si care se sprijina jos pe marginea exterioara intr-un unghi foarte abrupt iar capetele le astupi ca altfel obtii si un acoperis pentru porumbei...deci n-au unde sa mai stea,furtunele la fel placi inclinate desupra si refuz sa cred ca vor sta prinsi in gheare de furtune cu capu in jos precum liliecii.Identifica dupa urme fiecare suprafata pe care se aseaza ":inamicul" si fa-o imposibil de folosit pe termen nedeterminat nu cu otet care tine 3 zile,...sau cu parfum de cah de la magazinele de profil.Pervazul poate fi de asemenea modificat si retine ca solutiile simple sunt cele mai durabile care sa nu contina prea multe inginerii....totul se va rezuma la o imbinare de planuri inclinate neaderente imbinari foarte precise care nu permit agatarea pasarii acolo si eventualele tepuse acolo unde nu e alta solutie si ai scapat.....CA sa nu mai dam sfaturi aiurea pune-ne imaginatia la incercare si posteaza imagini cu suprafetele respective,poate ai surpriza sa nu fim doar amuzanti si primesti ceva idei bune.... "

Multumesc, nu voi face "stresini"/pagode/turnulete/modificari pervaze. Cu "vartelnite" si cu placi pline de cuie puse pe partile de sus ale aparatelor (genul celor pe care doarme fachirul) am reusit sa-i potolesc. Se invart disperatii cate 10-15 in stol dar le este frica sa se apropie.

LE: porumbei, potarnichi, fazani etc am mancat, dar de unde i-am luat stiu ca sunt cat de cat "siguri". Este ca si cum ai manca peste din raul Colentina care in Bucuresti formeaza lacurile Herastrau, Toboc, Straulesti, Fundeni, etc. si unde gasesti animale/chinezi morti, carcase de masini si multe altele.
  • GPanait

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2018

  • Mesaj Privat
In zonele aglomerate nu pot fi montate aparate cu ultrasunete pentru alungarea porumbeilor.
Insa pot fi folositi cu succes tepi din inox sau solutii care au un miros specific deranjant pentru pasari.
https://impotrivadaunatorilo.../tepi-anti-pasari
https://impotrivadaunatorilo...tii-anti-porumbei
  • DAndrei984

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2023

  • Mesaj Privat
MitzaPCH a scris:O idee ar fi sa iti pui plasa ( fir subtire ca sa nu raneasca porumbeii ) si sa iti faci un fel de fortareata deasupra , dedesubt si in fata geamurilor cel putin asa a facut bunicul meu, a avut aceiasi problema ... pur si simplu limitezi "raza de actiune a porumbelului" Smile)) nu se mai pune pe pervaz sau pe aer ci direct pe acel "gard"


Salut, se poate face asta si fara schela? Am.o casa si nu vreau sa distrug izolatia si decorativa?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR