Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
iti intra 7.1 litri de Antigel diluat.
iti trebuie 3.5L Antigel concentrat + 3.5L Apa distilata = 7L Antigel diluat (amestec 1L:1L, jumate : jumate...)
Pune antigel G12 Roz/rosu/portocaliu... Fara silicati... (Nu contine silicati si nu ataca componetele din aluminiu din instalatie.)

Este important sa scrie pe ambalaj G12 nu pe eticheta, eticheta o poate face oricine ca sa isi vanda produsul.

Apa distilata - nu contine calcar.
Poate va ajuta cu ceva.


Ultima modificare facuta de T.ion la Mar 16 Dec, 2014 9:19 pm, modificat de 13 ori in total
Skip ads

  • Moroian Dan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
multumesc frumos!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La mine intra 6.8 litri ...antigel rosu/roz G12, fara silicati.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cand desfac busonul de la vasul de expansiune (motorul rece,oprit de mult timp),fasaie.Nu stiu daca intra sau iese aer.Banuiesc ca intra,pentru ca vad ca imi scade nivelul in vas...vizibil,cam la cateva luni (~3-4 luni).Cred ca se creaza depresiune in sistemul de racire.
Ce poate sa insemne asta,e normal? Nu cred ca curge pe nicaieri.Daca ar curge,s-ar egaliza presiunea daca masina sta mult timp oprita si nu ar fasai.
Skip ads

  • petre1981

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salutare ! Am cumparat acum 2 ani astra h 1.4 benzina an 2007. Atunci am schimbat uleiul si filtrele apoi la 10000 am schimbat la fel (ulei GM 5w30 , filtru:ulei, are, polen). Acum mi s-a spart un furtun care pleaca din radiator la termostat, pierdea antigel, si pana am schimbat furtunul am completat de 2 ori cu aprox 2 litri de apa de la robinet( nu distilata, eram pe Transfagarasan, nu aveam de unde sa iau distilata). Acum am facut din nou 10000 km , urmeaza sa fac schimbul de ulei si filtre, vreau sa schimb uleiul ca imi mananca 1 litru la 1500 km. Trebuie sa schimb si tot antigelul daca am completat cu apa ? Sau merge si scot 1-2 litri si sa pun 1-2 litri de antigel concentrat ? Lichidul de frana si lichidul de servo la cati km se schimba ? Ce alte lichide ar trebui sa mai schimb ? Multumesc !
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Schimbi tot atigelul si bagi G12 +apa distilata...si o intrebare filtrul de combustibil nu l-ai schimbaf?Ca nu apare?Lichidul de frina se schimba la 2 ani la fel si lichidul de servo....daca nu este cumva comun cu lichidul de frina...nu stiu cum este la tine...la mine sunt 2 circuite separate!
  • petre1981

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2013

  • Mesaj Privat
A zis mecanicul ca filtru de combustibil e incorporat in pompa
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ala e sorbul cu un fel de filtru...filtrul il ai undeva in zona puntii din spate, pe dreapta
Skip ads

  • dobrescu haralampie

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2008

  • Mesaj Privat
In cartea masinii , Opel astra G , la lichid de racire scrie ca se completeaza , daca este cazul si se verifica concentratia .. ( deci nu se inlocuieste ) .
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ba se recomanda inlocuirea la 2 ani...sau daca ,concentratia scade sub limita normala!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
dobrescu haralampie a scris:In cartea masinii , Opel astra G , la lichid de racire scrie ca se completeaza , daca este cazul si se verifica concentratia .. ( deci nu se inlocuieste ) .

Proprietatea principala a antigelului se refera la protectia la inghet..dar mai are proprietati de ungere si anticorozive. Dupa maxim 5 ani isi pierde proprietatile.... si e musai sa il inlocuiesti..sau patasti: pompa de apa, garnituri etc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
antigelul si lichidul de frana se schimba odata la maxim 3 ani. uleiul din cutie la maxim 5 ani (se schimba chiar daca in carte scrie ca doar se completeaza) si se pune doar original.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,502
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cum spun colegii, mai sus, nu vã lãsați înșelați de manualele de utlizare/întreținere care ”decreteazã” cã anumite fluide nu se schimbã (Dumnezeu știe de ce fac aceastã recomandare bizarã, chiar periculoasã!), ci doar se completeazã! O faceți cu riscurile de rigoare, doar pe buzunarul vostru, și fãrã posibilitatea realã de a vã plânge cuiva, ptr cã la timpul când vor începe problemele, feru” personal fi-va ieșit demult din garanție!
  • dobrescu haralampie

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca o sa ma conformez recomandarilor dumneavoastra .
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mai e o chestie... de ce ar monta robinet de golire pe radiator..(Astra H, Corsa C, Astra g...cred ca si al alte modele) daca nu e nevoie sa schimbi antigelul? Aceeasi intrebare cu busonul de golire ulei de la cutia de viteze Smile
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,502
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ãsta nu prea e un argument solid: sunt sumedenie de motoare și c.v. care nu au bușoane de golire.
  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut colegi! Opel Astra H Z17DTJ, 2008. Trebui sa demontez radiatorul pentru reparații (sudare). Respectiv voi fi nevoit sa schimb lichidul antigel. Vreau sa stiu citi litri de antigel imi trebuie ca sa torn dupa ce voi monta inapoi radiatorul?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
6.8-7 litri solutie..deci 3.5 l antigel pur.
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare.

Mentionez cã sunt posesor de un opel meriva 2005, z17dth.

ÃŽn septembrie am fãcut o "curãtenie" mai amplã la masinã, dat jos admisie, corp acceleratie, egr, cam tot circuitul de la turbinã pânã in motor, curãtat frumos si montat înapoi. Am schimbat si antigelul atunci și termostatul și senzorul temperaturã. ÃŽnainte aveam antigelul verde. Schimbat de mine personal în urmã cu vreo 4-5 ani. ÃŽn septembrie am pus tot verde.

Sâmbãtã mã uit pe sub capotã dupã ce am terminat niste detalii în interior... Verific uleiul, lichidul rãcire... Am pus lichid de parbriz cã au început temperaturi negative pe aici. Când mã uit la antigel... Vãd ceva cã pluteste deasupra... Doar ulei mã gândesc... Desi nu seamãnã a ulei.



Acum am zis cã schimb termoflotul, poate de acolo o fi... Sper sã nu fie chiuloasa. Cum o sã schimb termoflotul, aș vrea o pãrere... Ce antigel sã bag? O fi asta de la antigelul pus? O fi avut ceva adaos și aia a fãcut ceva reacție ciudatã?

Dacã poate cineva sã îmi spunã ce antigel a pus în z17dth din 2005 aș aprecia. Nu mai țin minte ce am bãgat în urmã cu câțiva ani... Dacã are cineva idee ce se vede în pozã, la fel, aștept opinii. Sã fie șpan? Dacã ar fi șpan nu ar pluti... Cred...

Mulțumesc anticipat.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Mie imi par a fi depuneri de calcar de pe instalatie.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR