Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • kippy90

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salutare ! .Detin un Opel Astra G din 2001 .
Asa cum spune si titlul m-am lovit de o problema in momentul in care am vrut sa montez proiectoare .
Stiu ca mai sunt numeroase topicuri pe tema asta dar nu legat de instalatia pe jumatate facuta.

Analizand instalatia masinii mele am observat ca am instalatia facuta la motor doar pana la peretele dintre motor si cabina.. In panoul de sigurante nu exista pinii metalici pentru releu si siguranta.

As vrea sa montez proiectoare dar sa folosesc blocul original de lumini,

Mai pe scurt sa folosesc blocul de lumini pentru comanda si instalatie separata .

Astept raspunsurile voastre .

Multumesc
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
este de munca si iti trebuie ceva scule si rabdare si schemele de legatura. Cel mai simplu este sa cauti la dezmembrari un cablaj de pe o masina care a avut proiectoare din fabrica si sa iei de acolo tot cablajul de care ai nevoie: cel interior daca zici ca la motor ai avut totul cablat... Iti trebuie firele cu pini de pe mufa mare din panoul ignifug (X2 parca se numea) si care duc la blocul de sigurante apoi iti trebuie releu si siguranta care le vei monta in panoul de sigurante dupa ce ai pus papucii care trebuie la releu si la siguranta. (majoritatea masinilor au facut completa instalatia). Iti mai trebuie firele care duc la blocul de lumini si apoi totul va fi plug'n play.
Atentie mare cand desfaci panoul de sigurante ca trebuie sa scoti toate sigurantele si releele si vezi cum introduci papucii. Daca nu te pricepi mergi la un electrician mai bine ca nu este chiar pentru oricine operatiunea si dureaza mult si zone greu accesibile. pentru a desface mufa mare de la motor spre habitaclu iti trebuie o tubulara cu carne subtire de 10 parca era sau de 9. Succes
  • kippy90

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ideea este ca din ce am vazut eu pe schema firul din blocul de lumini pentru proiectoare se duce in multitimer.
Aici m-am incurcat.Am identificat firul responsabil cu aprinderea proiectoarelor in blocul de lumini.

Ma gandeam sa pot face instalatia electrica din nou si separat ca nu este greu .

Ce nu stiu este cum sa fac sa pot utiliza butonul de proiectoare original al blocului de lumini.Pentru ca nu cred ca este cu automentinere butonul.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
din cauza aia merge in multitimer ca acolo se face automentinerea si mai ales comanda Wink deci numai daca faci cu buton cu automentinere dar atunci nu mai este original...
trage fir la multitimer ca el sigur stie de comanda respectiva. mergi pe scheme ca ii poti da de cap insa este un pic de lucru si chin dar satisfactia este la final Smile
Skip ads

  • kippy90

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Tocmai de asta imi era frica.De multitimer.Ca nu vroiam sa umblu acolo...Multumesc pentru lamurire.o sa vad c si cum pot face.
  • Rmarius185

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Ai rezolvat ceva colegul? si eu am aceeasi problema si m-ar ajuta mult o schema daca ai reusit sa le faci sa mearga
  • kippy90

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut! Momentan nu sunt in tara si nu am mai facut nimic.
Din ce m-am documentat eu sunt 2 variante:
1.Mers pe original
2.Folosirea blocului original de lumini impreuna cu un releu de schimbare faze care automentine dar instalatie separata, evitandu-se astfel multitimerul.

Salut !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR