Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • kerosen0007

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am cumparat si eu un set de jante originale pe 16" Very Happy . Vreau sa imi fac inele de centrare, dar intrebarea mea este daca le pot face din fier, pentru ca teflon
am cautat si am gasit la un pret enorm, 150 de ron o bara de 0,5 m si 80 mm in diametru, plus mana de lucru = scump Sad .
Skip ads

  • tomyk

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 zx16e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Se gasesc inele de centrare. e 60 ron un set. Cauta si tu 4tuning bazar sau forum, sau in vitan. Apropo jantele originale nu vin la fix pe butuc daca sunt speciale de opel? Sau originale ca firma? Very Happy sa le stapanesti sanatos oricum. Verifica-le la vulcanizare inainte, sa fie drepte sau gume fara galme, si cele mai drepte le pui pe fata.
  • kerosen0007

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@tomyk
Salut! Nu stiu daca vin la fix pe janta, am observat ca pe interiorul jentii gaura centrala este conica, de aceea am intrebat de inele de centrare.
O sa trebuiasca sa masor si sa ma interesez de inele de centrare pe site-urile amintite de tine. O sa le fac o poza jantelor, eu cred ca sunt
originale. Very Happy
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in mod normal pe cele originale nu ar trebui sa pui inele de ghidaj...
eu am jante de otel originale de opel si cu ele nu am nici cea mai mica vibratie
am incercat si accelerari usoare dar si bruste intre 90 si 140 si nu am nici o vibratie
in schimb cu jantele de aliaj (aftermarket, unele italienesti) indiferent ce as face am o vibratie destul de urata intre 100 si 130...
peste 130 parca se mai linisteste insa ma deranjeaza...
Skip ads

  • kerosen0007

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Revin cu pozele jantelor.
@jgyprime - sper sa nu am nevoie de inele de centrare, desi, daca privesti pozele o sa vezi ca pe spatele jantei gaura centrala este conica la inceput.
Acum intrebarea este daca trebuie sa schimb prezoanele pentru ca sunt cele cu care a venit masina din fabrica cu jantele de tabla.


  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
stiu ca este vechi acest topic dar am si eu un sfat de dat. vibratie poate sa apara si de la contragreutatea aflata pe planetara lunga.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@Kerosem daca jantele cumparate sunt originale Opel si asa par sunt de corsa D atunci nu e nevoie de inel de centrare
gaura este conica ca sa fie mai usor de introdus pe butuc ,daca era dreapta te chinuiai.
  • Doru Motoras

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
help ! gume noi de fite (dracu mai ia asa ceva, made in portugalia, pling dupa dunloapele ei dure dar care la 160 pe gentile de tabla nu bateau) contiecocontact5 195x60x15 88H, jenti aliaj turcesti km relativ noi 3ani cu inele centrare de plastic venite cu gentile, genti drepte, bine echilibrate, la 120\h bat ca dracul in volan, aceleasi genti cu gume lassa de iarna erau de belea la140\h Evil or Very Mad
  • rusu84

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Imi poate spune cineva dimensiunea la opel vectra b 20011.6 16 valve la ghidaje jante(inel centrare)?
  • MugurC

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Cand aveti vibratie in volan la o viteza anume, sa zicem 110, iar peste aceasta viteza si sub aceasta viteza nu, cauciucurile fiind echilibrate corect, bucsile de centrare janta fiind si ele perfecte, trebuie sa va ganditi la planetare. Planetara cu bratul cel mai lung de regula are un inel de cauciuc sau plastic montat pe brat. Acest dispozitiv sa-i spunem este pt a contracara vibratia planetarei atunci cand intra in rezonanta si tinde sa flambeze bratul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR