Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • DKendall

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am un Opel Corsa C 1.2 Hatchback 2003. Am fost azi la un mecanic si a schimbat pivotul pe dreapta fata. Dupa operatiune am observat ca in pozitie dreapta, volanul duce masina usor spre stanga, trebuie sa-l tin inclinat cu vreo 5*-10* spre dreapta ca sa mearga masina dreapta.

In aceasta situatie trebuie refacuta geometria rotilor?

Multumesc!
Skip ads

  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Normal.. dupa orice interventie la directie sau suspensie se face geometria rotilor. Toleranta unghiurilor geometriei e foarte mica, uneori sub un grad.
  • DKendall

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Mda, clar, trebuie sa schimb mecanicul.. tocmai l-am sunat si cica n-am nevoie de nicio geometrie, ca daca tragea dreapta era ceva, asa daca trage stanga n-are nimic.
  • pyanystul

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare va rog.Am fost sa imi fac geometria iar cei de la service nu au vrut sa imi faca motivand ca trebuiesc schimbate capetele de bara.Am insista sa imi faca pe propria raspundere, constient fiind ca nu o sa iasa o geometrie perfecta, dar pana o sa schimb capetele de bara am zis sa mai merg asa cu ea putin.Chiar nu se putea aduce nici o imbunatatire a geometriei cu capetele de bara defecte?Spun asta pentru ca de cand am intrat in service, au inceput:gentile sunt lovite, o sa ti-se desumfle oricum rotiele (de 3 luni nu am avut nici o problema), aia nu e buna, aia nu e buna, gaseau de schimbat peste tot pe unde se uitau...chiar nu am ultima rabla...
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Daca ai dubii cu privire la atelierul service, incearca in alta parte.Daca au joc capetele de bara inlocuieste-le nu merita sa risti, cu directia si frana nu este de joaca.
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
pyanystul a scris:Am si eu o intrebare va rog.Am fost sa imi fac geometria iar cei de la service nu au vrut sa imi faca motivand ca trebuiesc schimbate capetele de bara.Am insista sa imi faca pe propria raspundere, constient fiind ca nu o sa iasa o geometrie perfecta, dar pana o sa schimb capetele de bara am zis sa mai merg asa cu ea putin.Chiar nu se putea aduce nici o imbunatatire a geometriei cu capetele de bara defecte?Spun asta pentru ca de cand am intrat in service, au inceput:gentile sunt lovite, o sa ti-se desumfle oricum rotiele (de 3 luni nu am avut nici o problema), aia nu e buna, aia nu e buna, gaseau de schimbat peste tot pe unde se uitau...chiar nu am ultima rabla...


Ca sa reglezi geometria corect, tot ce tine de trenul de rulare trebuie sa fie in stare foarte buna. Pana si presiunea in roti trebuie sa fie egala. Tu ai dat banii pe geometrie degeaba, daca ai capeti de bara cu joc si mecanicul ti-o regleaza intr-o pozitie, cand o misti e dereglata. Cum sa se îmbunãtãțeascã fara schimbat? Nu-i lemn sa bati o pana.. capetii si bieletele sunt cativa lei (vreo 30/buc) da cand te zgarcesti, pierzi.. in cazul tau banii pe geometrie (daca ti-a facut-o)
  • pyanystul

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Nu au vrut sa mi-o faca, desi am insistat.Multumesc pentru lamurire.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR