Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Astazi doamna a trecut la tinuta de vara: sandale noi si o crema (pardon, ceara) care sa-i puna in valoare fizicul de invidiat Laughing
Aveam cateva mici zgarieturi pe usi, probabil de la fermoare - au disparut total cu crema de polishat Sonax. Aveam si eu cateva puncte ca de rugina, care nu ieseau la spalat, cum s-a mai discutat pe forum. M-am uitat cu atentie - nu e rugina, sunt excremente de insecte - au iesit cu Sonax. Tot cu ea am scapat si de o zgarietura mai serioasa de pe portbagaj (se simtea la unghie), dar a trebuit sa insist cu simt de raspundere.
Ceara lichida mi se pare de foarte buna calitate, patineaza musca dupa Laughing . Sa vad cat rezista in timp.
I-am montat si senzori de presiune la AutoSoft Dudesti, dupa ce in prealabil am discutat cu cei de la AutoSoft Militari si apoi i-am pus pe toti in acelasi mail sa stie exact ce vreau. Configurarea a decurs fara probleme, nu am erori dupa. Pret: 141 lei/buc (include costul configurarii). Mi se pare decent pretul, avand in vedere cat costa cei originali si ca nu mai implica alte costuri in viitor (sunt varianta clonati dupa cei originali). A meritat asteptarea de 2 ore la coada la AutoSoft Shocked

Si cateva poze:

Arrow la coada la AutoSoft :




Arrow cu noile sandale:




Arrow senzorii:




Arrow produsele de intretinere folosite:



O seara buna tuturor!
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Foarte frumoasa! Cel mai bine se observa acum proportiile caroseriei. Jantele pe 16 par destul de mici din cauza siluetei de culturista dopata😂😂
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Asa-i, ar fi mers unele de 17. Dar cu baloanele astea mai mari e mai bine prin gropile patriei. Si nici nu ma gandesc cat de grele ar fi rotile de 17, ca astea m-au rupt pana in beci . Crying or Very sad
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Ehe sa vezi ce bine o sa le stea celor doua dopate una langa alta. Doua culturiste una mulatra si o europeanca blonda platinat.
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Danielus, cu jantele astea cred ca ar da misto si etrierii vopsiti...
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pânã la urmã piulițele la ce cuplu se strâng? 140Nm? Mi se pare puțin cam mult. Mi am luat cheie dinamometrica și vreau sã schimb eu rotile in fata casei.

PS. Am gãsit în manual

Instalaþi cheia de roþi asigurându-vã cã este fixatã bine ºi strângeþi încruciºat fiecare piuliþã. Cuplul de strângere este de 140 Nm.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Merci pentru info! De unde ai luat cheia dinamometrica si la ce bani?
Ma intereseaza si pe mine, pentru ca in toamna vreau sa-mi cumpar un set de jante de tabla pentru a face schimbul de roti singur.

Si 2 poze, ca sa nu va plictisesc Smile)

  • nicumiu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2018 f9q7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2014

  • Mesaj Privat
cristibr a scris:Astazi a sosit chitul cu protectia ceramica.
Maine aplicarea


salut vecine la ce pret l-ai cumparat
Skip ads

  • cristibr

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Salut vecine.
400 lei
  • cristibr

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Astazi am reusit sa aplic protectia ceramica. O adevarata aventura de 4 ore, ajutat si de sotie
  • cristibr

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Am spalat- o mai intai. Baiatul de la spalatorie i-a aplicat de doua ori spuma, si chiar si a dat silinta sa iasa bine.
Apoi mers in parcare la kaufland Tulcea si m am apucat de treaba.
Degresat cu solutia speciala si apoi aplicat protectie ceramica.
Si de aici durerea de cap:
Nu mi a venit sa cred ce panza de paianjan s a facut in 2 saptamani si aprximativ 1100 km, spalata de doua ori. Cate punctulete in vopsea. Si cireasa de pe tort: pe portbajaj in 3 locuri cam de 5×5 cm ceva puncte negre f mici integrate in vopsea. Abia se vad, dar acum stiu ca sunt acolo. Pe plafon f multe defecte la vopsit din fabrica.
  • relu14

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am ales acest model de la Opel in urma recenziilor excelente de pe acest forum. Dupa comentariile din ultimul timp,am inceput sa tremur deja....Daca mai asteptam o saptamana,doua,probabil m-ati fi facut sa ma razgandesc...Ce se intampla fratilor? Chiar asa de proasta este aceasta masina?Eu,pana acum,sunt multumit,dar observ ca apar tot mai multe probleme!
Skip ads

  • cristibr

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Masina nu este proasta deloc.
Per ansamblu chiar e super, din punctul meu de vedere.
Mici probleme mai are, dar nu cred ca este ceva f serios sa te faca sa iti para rau de achizitie.
Eu am uitat de tot ce am vazut astazi dupa cateva reprize pana pe la 4000 de turatii in afara.
  • relu14

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Faptul ca vopseaua este atat de proasta si ca parbrizul se zgarie asa de usor,lucruri mentionate de foarte multe ori pe acest forum,sunt probleme destul de serioase,dupa parerea mea...La masina anterioara,un Renault Stymbol,dupa 10 ani de zile,nu am intalnit niciuna din aceste probleme.Sper sa fie doar cazuri izolate,desi pentru o marca germana este foarte jenant...
  • cristibr

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Ai zis bine.
Acum 10 ani.
Din pacate acum aceasta problema o intalnesti cam la toate masinile care se incadreaza intr un astfel de buget.
De ex finul meu are skoda rapid 2017 cu aceeasi vopsea proasta. Tatal meu logan 2017 cu aceeasi vopsea proasta.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Iar va impacientati din nimic!
Pana acum nu a avut nimeni probleme serioase pe aici.
Niumai nimicuri......
Intrati pe alte forumuri de la alte marci si vedeti ce probleme serioase au.....
Acum, vopseaua si lacul sunt mai slabe, pe baza de apa, nu pe baza de petrol, ca acum 10-15 ani!
Parbrizele trebuie sa fie mai "moi", sa cedeze mai usor la impact pentru a proteja pietonii..
Reveniti-va si nu mai faceti comparatii inutile.
Protejati vopseaua cu ceara sau altceva si nu folositi stergatoarele fara sa umeziti in prealabil parbrizul.....
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
relu14 a scris:Am ales acest model de la Opel in urma recenziilor excelente de pe acest forum. Dupa comentariile din ultimul timp,am inceput sa tremur deja....Daca mai asteptam o saptamana,doua,probabil m-ati fi facut sa ma razgandesc...Ce se intampla fratilor? Chiar asa de proasta este aceasta masina?Eu,pana acum,sunt multumit,dar observ ca apar tot mai multe probleme!


Doar eu am reusit anul trecut sa-i aduc la exasperare pe colegi, pana in aug. cand mi-a venit masina, printre ultimii dintre veterani, cu comparatiile pe care le faceam cu Loganul care anul trecut avea 12 ani si care, saracul, nu-mi facuse absolut nici o problema majora.
Deja adoptam o pozitie defensiva cand postam ceva despre problemele pe care le citisem ca apar la Astra si ma asteptam la replici taioase ca raspuns.
Ma gandeam ca o sa-mi dea sotia "cu masina in cap" cand vor apare problemele, pentru ca eu insistasem extrem de mult sa o luam. Ajunsesem la aceeasi concluzie ca tine: cum naiba am reusit sa comand cea mai proasta masina din lume: trancanit la etrieri, rulmenti care pica la cutia de viteze, pedalier cu joc de cm la pedale, ambreiaj care pica, discuri de frana ovalizate si schimbate de 3 ori in 20k km, vopsea proasta, tabla subtire, etc.... Dar comandasem deja masina... si m-am gandit ca nu s-or aduna la mine toate problemele de la zeci si sute de masini.
Si pana acum pot spune ca reprezentantul de vanzari a avut mana buna iar mie mi-a dat Dumnezeu dupa suflet (mi-au murit laudatorii) si nu am nici o problema.
Fii si tu optimist si totul va fi bine!
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
relu14 a scris:Am ales acest model de la Opel in urma recenziilor excelente de pe acest forum. Dupa comentariile din ultimul timp,am inceput sa tremur deja....Daca mai asteptam o saptamana,doua,probabil m-ati fi facut sa ma razgandesc...Ce se intampla fratilor? Chiar asa de proasta este aceasta masina?Eu,pana acum,sunt multumit,dar observ ca apar tot mai multe probleme!

Per ansamblu mașina este buna pentru banii dati pe ea .
Multe din problemele copilãriei sau rezolvat ...gen:etrieri care"latra" ,discuri ovalizate, cutie viteza etc.Suntem deja multi pe acest forum care au trecut pragul de 10000 km si nu au avut nici unul probleme de acest fel.
Însã ma repet ...vopseaua si lacul sunt de o calitate foarte proasta.
Dacã se umbla si la calitatea vopselei si a lacului pentru a fii mai buna chiar era o mașina reușitã din toate punctele de vedere.
Vom vedea ce va mai fii pana la pragul de 20000km.
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Merci pentru info! De unde ai luat cheia dinamometrica si la ce bani?
Ma intereseaza si pe mine, pentru ca in toamna vreau sa-mi cumpar un set de jante de tabla pentru a face schimbul de roti singur.


Amazon

https://www.amazon.co.uk/gp/...f_rd_i=1939055031

dar am vazut cã au și în Lidl insa trebuie sa fii pe faza când aduc.


Ultima modificare facuta de silvester la Sam 14 Apr, 2018 10:12 pm
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Asa e cu vopseaua aceasta ecologica. Chiar ieri am vorbit cu un vopsitor de la reprezentanta si mi.a confirmat calitatea slaba a vopselei.
De asemenea, am realizat ulterior ca am avut mare noroc ca nu am montat ornamentele cromate la geamuri, pentru ca acum o sa schimb chederele din cauza infiltratiilor de apa. Dadeam banii degeaba pe ele, pentru ca odata lipite, nu se mai pot demonta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR