Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca la pinul 4 nu este fir? La firul rosu gros era legat releul din ultima poza. Asa a fost instalatia.
Multam de informare. Respect
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La pinul 4 nu exista nici un fir Wink
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Azi am inceput din nou verificare instalatiei: am controlat intrarea si iesirea din modul, cu lampa de control si toate functioneaza normal (la iesirea din modul). Am verificat din mou instalatia de la remorca si totul e OK. Dupa legarea firelor la priza, functioneaza pozitia, stopul frana, marsalier, semnalizare dreapta, iar la semnalizare stanga imi da eroare de bec ars ( nu se aprinde pe remorca iar la masina functioneaza mai rapid). Este un fenomen ciudat. Am mai facut o poza cu mufa ce iese din modul, si este identica cu cea a lui Edwin, numai ca are in plus firul alb din pinul 4 si firul rosu din pinul 10:




Ora 17: Dupa 8 ore de stat in frig: EVRICA, am reusit sa pun in functiune instalatia la carlig. Multumesc lui Edwin si Stefan pentru ajutor si sfaturi.
PS: pentru cei care vor sa-si monteze instalatie pt carlig sa urmareasca firele cu codul de culori de la mufa prezentata de Edwin (la mine acolo a fost problema, cu firul rosu gros si cel alb cu negru , care a trebuit sa le anulez).
Am reusit sa activez si semnalul de la remorca pentru becuri arse. O sa adaug cateva foze din momentul activarii:


  • tavi_73_tax

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Tecuci
  • Masina: Zafira 2006 Z 19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Zilele astea am achizitionat o remorca Stema de 850kg cu dispozitivde franare inertial si m-am "blocat" la legarea ei la instalatia electrica a masinii! Pot folosi pentru instalatie un modul de remorcare universal? Sau trebui musai modul GM? Bineinteles ca masina e o Zafira B!
Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Desigur, poti folosi si un modul universal...Modulul GM este mai estetic ( nu ai fire atarnate prin REC ), pe cand la modulul universal trebuie sa "improvizezi" adica sa faci tu conexiunile electrice.
  • tavi_73_tax

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Tecuci
  • Masina: Zafira 2006 Z 19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Edwin(promt...ca de fiecare data)! M-am temut ca exista vre-un modul "mai special"! Am cautat modul GM dar am gasit la pret foarte mare.
Cu acest modul universal mai recunoaste calculatorul de existenta remorcii(firele le trag direct din tripla stanga)? Adica pot face activarea cu Op-Com-ul? Se aprinde lmartorul respectiv din bord?
  • tavi_73_tax

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Tecuci
  • Masina: Zafira 2006 Z 19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Revin la subiect. Datorita faptului ca la Zafira B/Astra H becul de pozitie indeplineste si functia de stop frana prin acelasi filament NU MERGE ORICE FEL DE MODUL ELECTRIC DE REMORCARE! Merg doar cele dedicate Zafira B sau cele originale GM !
  • Florinmng

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2007 Z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Oameni buni , lamuritima si pe mine ca stau de 2 ore si ma învârt si nu înțeleg unde prin eu șuruburile La talpa carligului opel zafira B
Trebuie sa fac gaura in portbagaj ?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai cumparat un carlig nou, gasesti in pachet si niste piulite speciale care se introduc in acele gauri facute in lonjeron.

Nu trebuie sa "faci gaura in portbagaj" .
  • Florinmng

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2007 Z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Ai putea sã-mi arați cum sunt ? Ca l-am cumparat de pe olx si ale nu mi le-a trimis , sau pe net sa vãd cum aratã sa le cumpar sau cum se numesc , mulțumesc anticipat
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
M8z-15. Nu stiu daca gasesti separat Rolling Eyes

Uite o poza


  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Daca e vorba de piulita cu colivie, se gasesc la magazinele(serioase!) specializate pe elemente de asamblare. Nu stiu daca sunt identice cu ce ai tu nevoie, dar mai poti improviza, daca ai o baza de plecare ... le mai iei la pila Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Trebuie si vreo siguranta introdusa in tabloul electric? Multumesc.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa introduci sigurante in REC..doar modulul electronic in locul dedicat.
  • TCristian650

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Vreau sa achizitionez un cui de remorca pt o rulota dar masina mea zafiraB nu are REC in portbagaj atasez o fotografie cu panoul de sigurante pe cae il am eu. Intrebarea este unde pot lega priza avnd in vedere ca eu nu am acelREC in care sa introduc modulul de lumini pentru remorca
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca este posibila montarea la tine. Cred ca iti trebuie si ceasuri compatibile nu doar panoul REC.
  • Andrei_JOY

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salutare, aceeasi problema cu a colegului Florinmng cu acele prinderi de pe sasiu, unde a-si putea sa le gasesc, o indrumare ar fi bine venita.
Multumesc anticipat.
  • MParvu930

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Salut Ștefan firul cel negru unde vin legat ai o poza cu un fir negru și unul maro în poza pare ca sunt legate unul de altul?
  • MParvu930

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Stefan_BC a scris:Pasii sunt simpli de urmat:
1. Se desfac stopurile .Acestea sunt prinse cu doua piulite de plastic.Accesul la aceste piulite se face inlaturand capacul de protectie ,din plastic ,din interiorul masinii. Dupa ce a-ti desfacut stopurile trageti usor de ele si scoateti mufa din spatele acestora
2.Se da bara jos.Pe interiorul aripilor sunt doua suruburi torx.

Dupa ce desfaceti suruburile,trageti usor de bara incepand de la roata inspre haion,pentru a scoate bara din clipsuri .

Sub masina bara mai are doua clipsuri .Cu o surubelnita trageti nitul afara.


3.Dati jos armatura din tabla care este prinsa de caroserie ,Ea este prinsa in doua suruburi in partea stanga si alte trei in partea dreapta.



4.Locul unde vine suportul carligului:

carligul trebuie sa aibe acele suruburi de prindere cu tot cu piulita speciala.
5 . Se da o gaura in ,,fusta'' masinii.Locurile sunt deja marcate

acuma prindeti in cele doua suruburi ,sub masina ,talpa carligului


6.Dupa ce a-ti strans bine suruburi de sub masina, prindeti ansamblul carligului de cele doua suruburi care ies din ,,fusta'' masinii.


7.Prin partea stanga ,imediat sub lacasul stopului ,este o bucata de cauciuc rotund,trageti de el si introduceti pe acolo cablul electric care duce la REC.


8.Acuma mai aveti doua suruburi care trebuiesc stranse,ele sunt in partea de jos si prind suportul carligului de pe sasiu cu ansambul carligului.
9.Se decupeaza bara pentru a permite carligului si cuplei sa ,,iasa afara'' de sub masina.


Dupa ce a-ti decupat bara se monteaza totul la loc in ordine inversa.Totul a durat circa 2 ore.
10. Mai necesita o activare cu OP COM-ul (asta in cazul in care vreti ca avertizarea de becuri arse sa va mearga si pe remorca) .

Multumesc lui @Edwin pentru suportul acordat!
Va salut dragi colegi, am achiziționat de curand un cârlig de remorca pt zafira b și vin cu urmãtoarea problema, am niște cabluri care sunt tãiate doua maro și unul negru aveți idee unde vin legare, a montat cineva de curând? Mulțumesc
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut

este priza cu 13 pini? (asa pare).
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR