Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salutare, dupa ce am rezolvat problema mersului in suturi cu detonatii si tot ce mai era prin simpla golire a rezervorului si adaugare a benzina premium cu aditiv, revin dupa cateva zile cu o alta buba, de data aceasta peste cunostintele mele.

Cod(uri) eroare: P1230 - Main Relay Stuck Open

Simptome: masina merge perfect pana se incalzeste compartimentul motor (dureaza 5 minute ziua cand e cald, 15-20 seara cand e mai racoare), dupa care acceleratia nu mai merge, se tureaza singura la 1500 rpm si acolo ramane pana se racesc "spiritele" (ajung si 15 minute de obicei), apoi iar se incalzeste si o ia de la capat. Am ajuns la concluzia ca este ECU, si aici as dori o confirmare, prin faptul ca face asa doar la cald. Am facut niste probe schimband releele pompei de benzina si ECM-ului intre ele si nu schimba nimic. Am folosit si relee 100% bune fara rezultat. Pana nu se raceste ECU nu merge. Probabil o lipitura care se dilata la caldura si deschide vreun circuit. Ce am observat pe OP-COM este ca voltajul bateriei, atunci cand se prezinta problema, este 0,0.
Astept pareri, multumesc.

----
Model: Vectra
An fabricatie: 2001
Cod motor: Z16XE
  • mihay_only

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Era p olx un anunt ecu cu cip si imo 500lei.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR