Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Da. Vinerea la ora 19 în parcare la Sala Sporturilor ( intri pe la Gelaterie ).
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Da. Vinerea la ora 19 în parcare la Sala Sporturilor ( intri pe la Gelaterie ).
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Scuze de dublu post....
  • DDumitrescu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Va salut, vreau sa achizitionez si eu o Corsa C din 2003-2004 dar nu stiu ce motor sa aleg intre 1.2 si 1.4.(1.4 unele.sunt twinport, altele simple)
1.2 am citit ca are distributia pe lant iar 1.4 pe curea.Care este mai fiabil dintre cele 2 tipuri de motoare?
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Evident ca twinport,pentru ca au randament mai bun...putere mai mare,la consum mai mic.Motoarele twinport au codul terminat in XEP (celelalte au doar XE).Intre 1.2 si 1.4 nu e mare diferenta de putere si nici de consum...Vrei putere mai mare=1.4.Vrei distributie pe lant=1,2.Citeste...
https://mechanics.stackexcha...inport-technology
Distributia pe lant e mai fiabila,te "anunta" din timp cand trebuie schimbata (motorul pe benzina incepe sa sune ca un Diesel),se schimba la peste 120.000km,dar costa mai mult.Pe curea se schimba la aprox 60.000km si exista riscul (daca nu e schimbata la timp) sa se rupa cureaua in mers si sa distruga motorul (supape indoite/rupte,pistoane,etc)
L.E: motorul Z14XEP (de 1.4) are distributie pe lant,dar nu stiu daca exista si pe Corsa C.Eu il am pe Astra H.
  • DDumitrescu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Exista in 2003 pe Corsa motor 1.4 twinport?pe mn ma intereseaza strict din prisma fiabilitatii, nu am nevoie de putere sau consum mai ok.
din cate vad ar fi si facelift...
Nu au iesit mai tarziu?As atasa o poza dar nu ma descurc.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Intre oct-2000 si sept-2003 s-au fabricat doar motoare XE (nu si XEP).Cele de 1.0 si 1.2 cu lant,iar la 1.4-curea.Asta scrie in manualul de service pe care-l am.Dar...de ce sa nu iei una facuta dupa 2003,ca sa fie twinport...La facelift sunt mai mult "zorzoane",chestii care tin mai mult de aspect...faruri,lampi spate modificate si de regula mai scumpe decat cele anterioare.
  • DDumitrescu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cea din poza atasata de mn mai sus nu este facelift?
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De unde sa stim? De exemplu,la Astra H facelift difera doar culoarea farurilor (in interior) si a lampilor din spate (nu si forma)...asta,ce se vede la exterior.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Facelift-ul are grila fata schimbata (are in plus ceva bare nichelate in dreptul siglei). https://en.wikipedia.org/wik...0.E2.80.932006.29
  • ACatalin913

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect.

In primul rand as vrea sa ma prezint. Ma numesc Catalin, am 22 ani, am carnetul de 1 an si 3 luni. Pana in prezent am condus doar prin cunostinte neavand o masina proprie. M-am decis sa imi achizitionez o masina SH si primul gand a fost la un Opel Corsa, masina ce am mai condus-o si mi-a facut placere.

Am tot cautat pe internet anunturi si asa mai departe si am regasit 3 anunturi mai pertinente sa zic asa. Am sa las link-urile acestora mai jos:

1. https://www.olx.ro/oferta/va...J.html#1b26f33d92

2. https://carzz.ro/opel-corsa-...nunt_1200197.html

3. https://carzz.ro/opel-corsa-...nunt_1044017.html

Bugetul disponibil este de 1.500 Euro si vreau o masina doar in Bucuresti.

Ce intrebari as avea catre voi:

1. Care masina vi se pare cel mai ok si de ce?

2. La ce sa ma uit cand ma duc sa vad masinile? Ce defecte sa caut si unde?

3. Cunoasteti pe cineva care vinde o alta masina in stare buna pe acelasi model?

4. Considerati ca s-ar descurca la un drum prin tara de peste 2-300 km?

5. Care ar fi procedura de achizitie a unei masini SH acum? Cum se face? Nu am gasit nimic nou si imi e tare frica sa nu uit ceva si sa nu o mai pot inmatricula pe numele meu. La ce sa ma astept si care ar fi procedura?

6. Credeti ca as putea gasi ceva mai bun in acest pret? Daca da spre ce sa ma indrept?

Stiu ca sunt multe intrebari insa fiind incepator mi-ar fi de foarte mare ajutor putin ajutor. Va multumesc mult pentru ajutor si amabilitate!
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect.

In primul rand as vrea sa ma prezint. Ma numesc Catalin, am 22 ani, am carnetul de 1 an si 3 luni. Pana in prezent am condus doar prin cunostinte neavand o masina proprie. M-am decis sa imi achizitionez o masina SH si primul gand a fost la un Opel Corsa, masina ce am mai condus-o si mi-a facut placere.

Am tot cautat pe internet anunturi si asa mai departe si am regasit 3 anunturi mai pertinente sa zic asa. Am sa las link-urile acestora mai jos:

1. https://www.olx.ro/oferta/va...J.html#1b26f33d92-- are putere suficienta, dotari, jante+2 seturi de cauciucuri, are mai mult de 83k km. Recomand la 1300-1400

2. https://carzz.ro/opel-corsa-...nunt_1200197.html--nerecomandat putere mica zgomotoata, motor dezechilibrat

3. https://carzz.ro/opel-corsa-...nunt_1044017.html--pare "pimp-uita" de vreun tinerel, esapament negru=mananca ulei. desi mai puternica, nu recomand

Bugetul disponibil este de 1.500 Euro si vreau o masina doar in Bucuresti.

Ce intrebari as avea catre voi:

1. Care masina vi se pare cel mai ok si de ce? varianta 1

2. La ce sa ma uit cand ma duc sa vad masinile? Ce defecte sa caut si unde?--la buson alimentare si pe interiorul carenajului la roata spate dreapta apare rugina, la rotile din spate la capatul pragului se face rugina de la noroiul aruncat de roata, timonerie, distributie tacane la cald, amortizoare, arc spate dreapta, burdufe planetare si bieleta directie, jocuri la caseta de directie roata dreapta fata etc.. Uzura interiorului spune cati km are.

3. Cunoasteti pe cineva care vinde o alta masina in stare buna pe acelasi model?

4. Considerati ca s-ar descurca la un drum prin tara de peste 2-300 km?--usor..

5. Care ar fi procedura de achizitie a unei masini SH acum? Cum se face? Nu am gasit nimic nou si imi e tare frica sa nu uit ceva si sa nu o mai pot inmatricula pe numele meu. La ce sa ma astept si care ar fi procedura?--daca bateti palma, pe net gasesti contracte V/C tipizate, 2exemplare completati datele, semnati, schimbati bunurile. Trebuie sa-ti dea talon, CIV, chei si certificat de atestare fiscala FOARTE IMPORTANT cere fiscal inainte sa semnezi, daca are amenzi pe ea trebuie sa le plateasca intai.

6. Credeti ca as putea gasi ceva mai bun in acest pret? Daca da spre ce sa ma indrept?--Corsa nu cred, poate ceva manarit..

Stiu ca sunt multe intrebari insa fiind incepator mi-ar fi de foarte mare ajutor putin ajutor. Va multumesc mult pentru ajutor si amabilitate! Cu placere!
Skip ads

  • ACatalin913

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect.

Va multumesc mult de raspuns. As avea o mica nedumerire la unui din raspunsuri legat de distanta pe care o pot parcurge in medie cu ea? Sa inteleg ca as putea sa fac un drum pana la mare sa zic si inapoi in aceasi zi cu ea din Bucuresti ?

E un exemplu random.

Multumesc mult de tot pentru ajutor! Smile
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Poti merge si pana la Marea Baltica daca vrei, fara probleme..chiar daca e mica, e totusi masina, nu tricicleta, si e destul de rezistenta, simplu construita si usor de intretinut.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si mai simpla si fiabila e Corsa B (s-a fabricat pana in 2000).A mea (cea din semnatura) e din...1994 si merge perfect.La mine e din 2010 si am mers 10.000km/an.Toate concediile,vara,la mare,peste 1000 de km (dus intors)...Bulgaria,Ungaria-1200km.Nu mananca ulei,consumul e ca in cartea masinii,intretinere foarte ieftina...Din pacate a inceput sa rugineasca (praguri,etc). O voi da (ieftin),ca de 1 an,am luat-o pe Astra (din semnatura-2006),dar,inca n-am dat niciun anunt de vanzare...merg eu cu ea cand Astra e la nevasta-mea (merge cu ea la serviciu,zilnic Smile).
Sigur ca o Corsa C e mai moderna,Euro4,etc. La cea neagra,eu am remarcat ca parca are stopurile vopsite cu negru pe interior (sau ceva folie).Asta nu e bine,pot fi probleme la ITP daca nu dai spaga,dar cel mai important e ca nu se vad bine ziua,cand e soare!
In plus,culoarea neagra a caroseriei face ca vara,cand sta in soare,temperatura din interior sa fie mult mai mare decat la caroseriile cu culori deschise...si n-am vazut nicio poza cu interiorul...cum o fi? Si eu cred ca e o masina a unui tinerel care cine stie cum a forjat-o.
  • radusound

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara , va rog daca se poate imi poate spune cineva care ar fi plusurile unei corsa D fata de corsa C cu aceeasi motorizare de 1.2 ? Intreb pt. ca daca ar fi sa-mi iau corsa D 2007-2008 nu prea mai raman bani pt. una alta in schimb la o corsa C din 2006 ar mai ramane niste banuti pt. eventuale lucruri de pus la punct . Multumesc.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Normal ca un D este mai 'proaspat' si este prima optiune dar depinde de starea tehnica. Daca tot e sa bagi bani pe viitor gen distributie, suspensie, bucsaraie etc. atunci bagi in D decat in C.
  • radusound

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns dl. Dan.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca tu gasesti ceva care iti place si pare buna o pot verifica eu sa nu iei teapa. Au venit atatea rable de vor modifica legislatia sa scape de ele.
  • radusound

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc , daca ma voi decide voi apela la dvs. pt. o verificare .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR