Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • GUF
  • OP
  • 7 mesaje
  • din 15 Nov 2010
  • Astra 2007 16 xer
  • Bucuresti
  • GUF

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 16 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
unde pot face o expertiza tehnica pe partea mecanica a masinii ptr ca dupa schimbarea unor piese si verificarea unora la livrarea masinii de un dilar a dat rau cu virgula. iar masina inca nu este rezolvata
Skip ads

  • GUF
  • OP
  • 7 mesaje
  • din 15 Nov 2010
  • Astra 2007 16 xer
  • Bucuresti
  • GUF

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 16 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
intr un cuvant nu mai am incredere in tot ceea ce s-a schimbat sau verificat. si nu vreau sa mor din cauza unor mecanici.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
da mai multe detalii, ce s-a reparat la masina, ce ai impresia ca nu s-a facut corect, eventual denumiri de service-uri (sa stie lumea sa nu mearga acolo pe viitor)...
verificari poti face in orice service autorizat sau un mecanic bun. ca ai nevoie de o constatare scrisa cu care sa combati service-ul unde ai schimbat piesele asta este cu totul alta poveste. Normal orice dealer Opel pe baza unei constatari iti poate face un deviz de piese ce trebuie schimbate sau daca au fost schimbat sa iti spuna daca corect sau nu...
  • GUF
  • OP
  • 7 mesaje
  • din 15 Nov 2010
  • Astra 2007 16 xer
  • Bucuresti
  • GUF

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 16 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
schimbat: punte spate, amortrizoare fata /spate, basculã, coloana directie, radiatoare, masca fata, spate, etc. 6000 euro
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1- de ce ai schimbat piesele astea? masina a fost implicata intr-un accident?
2- despre ce masina vorbim? O Astra din 2007 nu valoreaza 6000 EUR, ma indoiesc ca cineva e dispus sa investeasca in reparatia unei masini de serie mai mult decat valoreaza.
3- care sunt problemele care nu s-au rezolvat?

In rest, pentru constatare, studiaza nitel forumul, sunt o seama de service-uri in Bucuresti care sunt OK, ai feedback (cu bune si cu rele) de la alti colegi, poti alege de acolo unde sa mergi la o constatare
  • GUF
  • OP
  • 7 mesaje
  • din 15 Nov 2010
  • Astra 2007 16 xer
  • Bucuresti
  • GUF

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 16 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
A investi intr-un autoturism tine de fiecare, mult sau putin, fiecare aprecieaza valoarea masinii detinute. Valoarea o da piata, valoarea personala ptr fiecare este alta. asa cum altii dintr-o masina din anii 60 sa zicem fac o bijuterie asa si altii fac mai mult sau nu pentru ceea ce detin.
problema este in a fi sigur daca ce s-a schimbat este conform standardelor impuse de legislatie, nimic altceva ptr ca am semne de indoiala asupra unor chestii, semne care au fost accentuate din prisma constatarilor ulterioare cu privire la unele aspecte neconstatate de mecanic cand trebuia.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai de ce nu scrii exact ce suspiciuni ai si ce te face sa ai acele suspiciuni...
te pricepi cat de cat la masini, ai cunostiinte in domeniu? ca asa este usor sa spui ca ceva nu s-a schimbat sau facut (nu te acuz de nimic sa nu intelegi gresit) dar de fapt problema sa fi existat inainte de accident sau de cand a fost masina facuta. ideea este ca ne putem da toti cu parerea pe orice inclusiv medicina dar atata timp cat nu suntem medici nu putem avea o parere avizata, clara si reala. Asta este parerea mea...
  • GUF
  • OP
  • 7 mesaje
  • din 15 Nov 2010
  • Astra 2007 16 xer
  • Bucuresti
  • GUF

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 16 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
semnul de intrebare pus in legatura cu mecanica ca nu este ok si de unde aceasta suspiciune: ma duc ridic masina conform reparatiilor si apoi constat in 2 metrii de mers ca volanul face ca nebunul sus jos. reintru in servis si chem mecanicul si mi spune ca, coloana de directie este bulita. si intreb mecanicul pai era ok conform actelor puse la dispozitie de catre dvs. da dar cine a verificat nu a verificat cum trebuie. acum va intreb ce garantie am eu ca verificarile efectuate si reparatiiile pe partea de mecanica au fost ok. daca o piesa asa de importanta a fost tratata cu atata "profesionalism" ce sa mai vb si de altele.
  • GUF
  • OP
  • 7 mesaje
  • din 15 Nov 2010
  • Astra 2007 16 xer
  • Bucuresti
  • GUF

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 16 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
deci ce servis autorizat dar sa fie cu aparatura necesara si cu personal calificat nu ca cei din reclama cu tachetii, poate sa mi verifice la sange: directia, puntea spate care a fost schimbata, suspensille fata/spate schimbate, daca masina este dreapta sau nu. mentionez ca orice piesa care a fost schimbata pe masina este originala. precum si celelalte piese care nu au fost schimbate la directie daca sunt ok sau nu. va multumesc!
  • Davos

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2014 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salut, daca imi permiti un sfat, apeleaza la un expert auto. Asa am procedat eu intr-un caz asemanator legat de Dibas Fundeni. Am dus masina cu pedala de ambreiaj cazuta, mi-au spus ca trebuie inlocuit kit-ul de ambreiaj si volanta. Am dat acordul si cand sa ridic masina din service au spus ca nu e gata deoarece si pompa de ambreiaj trebuie inlocuita si nu o au pe stoc. Mi-am luat piesele vechi, am contactat un expert auto care a constatat ca sunt in parametri, mai putin rulmentul de presiune (prezenta scurgeri de lichid). Am revenit la service, am spus ca ii chem in instanta, au recunoscut ca s-au inselat, s-a demontat iar cutia si remontat volanta veche si cu acordul meu un kit nou de ambreiaj plus pompa care de fapt a fost defectiunea reala. Doar volanta costa 2700 lei.
Toate cele bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR