Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Va salut domnilor!
Sunt posesorul unei Astra K 1.4 125hp de 3 saptamani. Inca din primele zile de cand am luat-o am observat ca are o valoare mica a relantiului, aproximativ 650 rpm, motiv pentru care apar niste vibratii foarte enervante, care se resimt in pedalier, scaun, consola centrala, etc. ) am atasat o poza ca sa vedeti exact unde sta acul turometrului la relanti).
Ajutati-ma cu raspunsul la urmatoarele doua intrebari:
1. Voi cate rotatii aveti la relanti? (o poza ar fi cea mai buna)
2. V-ati lovit si voi de aceasta problema?


Skip ads

  • EIulianNicolae

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2017

  • Mesaj Privat
la mine sta la 600 dar nu am nici o vibratie
  • Nayrol

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Si eu am uneori niste vibratii la relanti, cu toate ca acul turometrului sta la 750. Mentionez ca masina am cumparat.o in urma cu 2 luni si am 5700 km, dar aceasta problema am sesizat.o in urma cu vreo 2000 km...
  • florin23i

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Sa nu fie de la combustibil..
Skip ads

  • Nayrol

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Eu alimentez doar de la Rompetrol.
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am alimentat de la Petrom, Rompetrol si Omv pana acum, incercand toate benzinele... 95, 98, 100+ (Omv). La fel vibreaza. Cateodata mai tare, cateodata mai incet..
@Nayrol Poti sa pui o poza cu turometrul tau la relanti, te rog? Sau sa mi-o trimiti in privat?
  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Nayrol a scris:Eu alimentez doar de la Rompetrol.


Rompetrol mi-a infundat sitele la doua motoare diferite, odata o benzinarie pe A3 si alta din Bucuresti.

Bag doar OMV, Petrom si in lipsa de altceva, Agip sau Mol. Niciodata Rompetrol sau Lukoil.
  • zamaraii

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Eu cred ca vibratiile apar cand intra compresorul de clima. Cel putin atunci se simt mai tare. Incearca sa opresti si clima si sa vezi daca sunt diferente notabile. Turatia la ralanti si-o regleaza automat si in functie de temperatura exterioara, de sarcina, etc...
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@Teitei
La masina mea nu exista trepidatii/fluctuatii/vibratii/oscilatii la relanti , idiferent daca este cuplat AC-ul sau nu ( folosesc numai rompetrol efix 95) . Pe sectiunea J ( 1,4 turbo 140 cp) , era cineva cu aceeasi problema si a rezolvat-o in service prin marirea relantiului la 750 rot/min. Cred ca ai putea face o vizita la reprezentanta pentru lamuriri. Atasez si foto, unde se observa ca atunci cand ac-ul este in functiune, turatia este un pic mai mare ( prima foto cu ac oprit, a doua cu ac in functiune) .Spor !

  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
@mariocb
Multumesc pt raspuns si poze. Am fost in service si bineinteles ca mi-au zis ca masina functioneaza in parametrii normali si ca nu au ce sa-i faca. Seful serviceului mi-a zis " bineinteles ca nu e normal dar atata timp cat nu apar coduri de eroare, nu pot face nimic. La finalul diagnozei, softul spune clar ce urmeaza sa fac si in cazul Dvs, directiva a fost "Bun tehnic" "
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
zamaraii a scris:Eu cred ca vibratiile apar cand intra compresorul de clima. Cel putin atunci se simt mai tare. Incearca sa opresti si clima si sa vezi daca sunt diferente notabile. Turatia la ralanti si-o regleaza automat si in functie de temperatura exterioara, de sarcina, etc...


@zamaraii
Pai la mine e fix pe dos! Cand intra compresorul, motorul se tureaza mai mult, turometrul sta fix la 750, si dispar vibratiile.
  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Teitei a scris:@mariocb
Multumesc pt raspuns si poze. Am fost in service si bineinteles ca mi-au zis ca masina functioneaza in parametrii normali si ca nu au ce sa-i faca. Seful serviceului mi-a zis " bineinteles ca nu e normal dar atata timp cat nu apar coduri de eroare, nu pot face nimic. La finalul diagnozei, softul spune clar ce urmeaza sa fac si in cazul Dvs, directiva a fost "Bun tehnic" "


Am patit asta cu un SH. Am cumparat-o iarna, testata la rece, relanti-ul statea automat mai sus, se simtea ok. Am dus-o si in service, condusa acolo de samsar, au verificat-o si mecanicii vizual si pe tester inainte de cumparare, nici o problema.

A doua zi ma intalnesc cu samsarul direct la DITL, fac actele, iau masina acasa. Din nou, motorul rece, samsarul era acolo de ceva vreme cu masina. Acasa, ceva ciudat, cam vibra. Era deja motorul bine incalzit.

Inapoi la service, "pai ce faceti baieti, ati zis ca-i ok...". "Sefu, pe tester e ok, dar cam vibreaza intr-adevar... Probabil ceva la electrica, reveniti saptamana viitoare si o reparam noi".

Mers inapoi saptamana urmatoare, aveau alta masina identica acolo, si incep sa inlocuiasca tot: fise, bobina de inductie, injectoare, etc.

Concluzia? Era din motor. Desi masina arata impecabil, probabil un fost proprietar, a dat a II-a in loc de a IV-a pe la 80Km/h, probabil biela sau arbore cotit indoite. Reparatia costa mai mult decat un motor inlocuit cu totul.

Mers cu ea vreo 2 ani asa cu masaj inclus si data la dezmembrari.

Morala: daca e in garantie, NU accepta mizeria aia cu "e ok pe tester". Masinile nu au si senzori de trepidatii, biele indoite, etc.

Mergi la alt service autorizat, sa-ti dea hartie ca vibreaza, si cu aia il ameninti pe boul care ti-a zis ca "vibreaza dar e ok" ca daca nu o rezolva, urmeaza ANPC si Justitie. Nu e permis ca la o masina noua sa ai asemnea probleme.
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Teitei a scris:@mariocb
Multumesc pt raspuns si poze. Am fost in service si bineinteles ca mi-au zis ca masina functioneaza in parametrii normali si ca nu au ce sa-i faca. Seful serviceului mi-a zis " bineinteles ca nu e normal dar atata timp cat nu apar coduri de eroare, nu pot face nimic. La finalul diagnozei, softul spune clar ce urmeaza sa fac si in cazul Dvs, directiva a fost "Bun tehnic" "

Poti lua legatura cu cei 2 propietari de opel astra j sedan 1,4 140 cp, sunt tot din B ( intra in sectiunea dedicata si o sa îi gasesti ) , care au avut aceeasi problema...cum ti-am mai spus, s-a rezolvat prin marirea turatiei la relantiu...operatiunea s-a efectuat intr-un service opel, pe garantie. Uite ce spunea ieri, unul dintre ei : "Salutare fratilor !
Militari-Bragadiru nu a mai trepidat nici un gram 😁 ! Dar e sub ochiul meu atent 😁!
Au fost super ok baietii in service, foarte intelegatori DAR era milimetric sa o dea afara de pe rampa pentru ca testerul nu dadea eroare. Le-am explicat mica ta istorioara si au actionat in consecinta !
Nici nu mai trepideaza si dupa drumul de duminica pana la mare parca si merge mai frumos (sau sunt doar piticii mei) !
O seara buna ! "
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare! Eu am sesizat prima data acest lucru la prima revizie, aveam 13000 km. Masina s-a pus pe tester si nicio eroare, cei de la GM au spus ca e normal pentru ca la ralanti si-ar regla motorul detonatiile. Asta e ceea ce mi-au explicat din service. Acum mai face din cand in cand, in special cand motorul e cald, dar am s/s activat intrucat am f multe semafoare pe traseu. Indiferent de benzina face, e adevarat ca n-am alimentat de la Lukoil si Mol si nici nu o voi face. Am sa fac o programare in service.
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am pus problema si pe un forum din UK si pe unu din Turcia. La turci nu am gasit nici macar unul care sa se fi lovit de problema asta, in schimb la englezi sunt destul de multi care au trepidatii / vibratii la relanti indiferent de benzina folosita, pe ambele motoare de 1.4.
Voi merge saptamana asta in service sa vad ce rezolv...
Imi este imposibil sa cred ca este un mod normal de functionare...
  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Marirea vitezei de relanti e o prostie, iti va consuma in mod evident mai mult carburant. Trebuie reparata. Incearca sa te intalnesti cu altcineva cu un motor la fel, si vezi daca are aceleasi vibratii.
  • Nayrol

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Teitei a scris:Am alimentat de la Petrom, Rompetrol si Omv pana acum, incercand toate benzinele... 95, 98, 100+ (Omv). La fel vibreaza. Cateodata mai tare, cateodata mai incet..
@Nayrol Poti sa pui o poza cu turometrul tau la relanti, te rog? Sau sa mi-o trimiti in privat?

  • FYRE_WALL

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salut. Am observat si eu o vibratie la relanti/ motor ajuns in temperatura de functionare, AC oprit / 600..650rpm. benzina 50% 98 si 50%95 petrom. Rezervorul e jumatate jumatate pt ca am facut eu un test.
Poate face cineva un test sa compar cu situatia mea? si anume: motorul la relanti , daca ridici capota si te uiti la el, 5 secunde are o vibratie constanta iar dupa una mai mare...si tot asa(vibratia nu este foarte mare, daca esti atent si intr un loc fara alte vibratii se simte f clar). Vibratia asta produce un tremur care se simte in toata masina.
Eu cred ca nu am avut situatia asta inainte de update-ul de soft. Motorul e 1.4 150 / 2017 astra k.

Poate cineva testa pe acelasi motor?
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
pai nu e nevoie sa ridici capota. se simte si daca sprijini genunchiul pe consola centrala... Ce e enervant e ca aceste vibratii apar si dispar fara sa aiba vreun tipar anume...
  • FYRE_WALL

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2017

  • Mesaj Privat
@Teitei
Tot cu prolema asta?...nici o solutie de la reprezentanta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR