Ai uitat parola?

• ovizafy

• Mesaje scrise: 25
  • Masina: Zafira Z19DTH din 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 25 Mar 2018

• Garaj Mesaj Privat
Salut ! Am o zafira b din 2010 Z19DTH și ma confrunt cu o problema.. Mașina are momente când nu trage ! Cu accelerația in blana și nimic ! Nu da nici o eroare in bord! Am curățat egr , verificat furtunase vacum, filtrul de motorina e nou.., dpf-ul e anulat de ceva timp, turbo recondiționat , nu consuma ulei.. Problema apare intermitent ! Ce dracu poate sa aibă , ca ma dispera mașina asta? Am ajuns sa urăsc marca asta ! Va rog, un sfat pertinent! Mulțumesc !
  • iulian1971

• Mesaje scrise: 6,447
  • Masina: Astra Z19DTL din 2006
  • Cont inregistrat in: 21 Dec 2006

• Garaj Mesaj Privat
Cred ca are legatura cu DPF-ul.
Fa o diagnoza la cineva care se pricepe. Posibil sa nu fie anulat corect DPF.
  • ovizafy

• Garaj Mesaj Privat
Pai și nu ar trebui sa apăra vreo eroare ceva? Am pus testerul pe ea și nu da nimic.. Se comporta ca și cum ar fi gâtuită ..
  • iulian1971

• Mesaje scrise: 6,447
  • Masina: Astra Z19DTL din 2006
  • Cont inregistrat in: 21 Dec 2006

• Garaj Mesaj Privat
Daca nu ti-a scos sitele din DPF cand ai anulat DPF din soft, probabil s-a infundat evacuarea.
  • ovizafy

• Garaj Mesaj Privat
Revin cu problema! S-a rezolvat! Era de vina furtunul care acționează acuatorul(parca așa-i zice) turbinei..Deci geometria variabila nu funcționa! Idioții când au montat turbo recondiționat nu au fixat furtunasul ăla bine , și a atins de fulia compresorului ...rezultând problema! Problema e ca zafirele astea sunt așa înghesuite ca trebuie sa demontezi jumate de mașina pentru înlocuirea unui furtunaș de 60 lei. GATA.! Mi-a ajuns ! M-am saturat de Opel pana peste cap ! La vanzare!

Intra si tu in Club!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata