Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Da, Iulian, asa intentionez - sa ma duc sa fac rezervarea numerelor. Am inteles ca rezervarea costa 30-40 de lei. Dar nu inteleg de ce ar vrea noul proprietar al masinii sa pastreze numerele mele - care ar fi avantajul lui ?
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Taxe 0, amenzi 0. Embarassed
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Asta inseamna ca, daca de exemplu masina este gasita parcata neregulamentar, amenda imi vine mie (pe motiv ca noul proprietar nu si-a inmatriculat-o pe numele lui ) ?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Logic.
Poti contesta amenzile, dar e bataie de cap.
Cred ca poti merge la Inmatriculari si cu o cerere, daca au trecut 30 de zile de la instrainare, modifici proprietarul in baza de date chiar daca el nu a inmatriculat-o. Atunci amenzile vin direct la el.
Nu stiu sigur daca e asa, dar poate ne spui tu cum se face dupa ce ajungi la Politie.
Skip ads

  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
deocamdata n-am mai facut nimic, astept sa-mi vina masina noua si in acel moment o sa vad daca pot sau nu sa pastrez numarul vechi. deocamdata am inteles ca ar fi un act normativ nou, care se aplica de pe la mijlocul lunii mai, care obliga orice cumparator de masina sa si-o inmatriculeze pe numele lui in cel mult 30 de zile. dar n-am vazut acest act normativ, doar am auzit despre el...
  • nastasaflorin

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am patit si eu ceva asemanator si as avea nevoie de un sfat.

Masina vanduta in 2014, scoasa de la impozit in 2014 - vine amenda de rovigneta in 2018.
S-a facut contestatie la judecatorie, astia de la CNAIR cauta sa demonteze actele depuse la dosar - adica contractul de vanzare+ radierea de la impozit.

N-am mai gasit copii dupa actele masinii talon/carte de identitate pentru ca la momentul vanzarii le-am predat cumparatorului.
Ala n-a inmatriculat masina, probabil a vandut-o, cine stie prin cate maini a mai trecut - si nici nu mai am telefon de contact.

Nu mai stiu daca pe certificat am mentionat ca s-a instrainat (desi e greu de crezut ca in 4 ani n-a fost oprit niciodata de un politist)

Si acum urmeaza partea interesanta:
- am gasit masina pusa la dezmembrari(cu numerele originale pe ea...etc), numar de telefon...etc deci in teorie as putea sa dau de actualul proprietar.

Intrebarea e - sa-l rog sa imi dea certificatul sa-l pozez, cu mentiunea de instrainat(ca mi-ar fi de ajutor in procesul cu CNAIR) sau sa merg la politia rutiera din localitatea respectiva sa-i ridice numerele/certificatul?
Pentru varianta 2 - masina nu mai are asigurare si oricum asigurarile din ultimii 4 ani au fost ilegal facute in numele meu...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Poti sa incerci sa ii soliciti o poza, cine stie, poate poate.
Eu sa fiu in locul lui nu ti-as da asa ceva, pentru ca, daca ai completat rubrica "instrainat catre", de ce ti-ar da probe care sa il incrimineze referitor la faptul ca nu si-a indeplinit obligatia legala de a inmatricula masina in termen de 30 zile de la cumparare?

Da' tu poti incerca.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR