Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La aceasta masina, senzorii de presiune in roti sunt unic sincronizati cu sistemul de la bord. Prin urmare, la schimbarea rotilor cu alti senzori, chiar si la interschimbarea pozitiei rotilor, acestia trebuie reasociati cu sistemul. Rezolvarea este fie la service, fie iti cumperi un re-learning tool EL-50448 https://gmtoolsandequipment....aspx?SKU=EL-50448 . Eu mi l-am luat de pe Aliexpress la doar vreo 10usd si se foloseste asa: https://youtube.com/watch?v=L7iy_z__axg
Apropo, cand ai trecut de la rotile de vara la cele de iarna cum ai rezolvat?
Skip ads

  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Tiberiu Livian a scris:Buna ziua.
Dupa ce am schimbat jantele de iarna cu cele de vara ( cele cu care a venit auto din fabrica) nu mai afiseaza in bord presiune in anvelope si apare simbolul portocaliu de anvelopa desumflata. Are cineva idee daca este nevoie sa rescriu fiecare roata sau este de alta natura defectiunea aparuta? Nu vrea sa cred ca am investit degeaba in jenti si senzori pentru ele, si voi fii nevoit sa merg la reprezentanta dupa fiecare schimb de anvelope. A mai patit cineva ceva asemantor sau am eu ceva probleme?
Va multumesc si astept raspunsurile / parerile voastre,

Trebuie sa te duci la reprezentanta sa iti seteze din nou senzorii. Asa trebuie facut de fiecare data cand treci de pe vara pe iarna si invers. Nu ai nici o defectiune, stai linistit.
Buna intrebarea lui Yeti.
Si eu astept sa-mi vina scula aia de pe Aliexpress.
  • Tiberiu Livian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Buna. Cand am trecut pe amvelope de iarna am fost la reprezentanta pentru invatare, deoerece am cumparat senzori noi pentru jentile de iarna. Atunci am intrebat daca masina tine minte setarile de vara si de iarna. Raspunsul primit a fosta ca da. Dupa ce am schimbat jantele de iarna cu cele de vara, doua zile a afisat presiune in pneuri, si apoi a aparut eroarea in bord. Cred ca voi asculta sfatul vostru si voi achizitiona echipamentul de re-learning tool EL-50448.
Multumesc Yety si Sfatos pentru sfaturi.
  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Tiberiu Livian a scris:...Atunci am intrebat daca masina tine minte setarile de vara si de iarna. Raspunsul primit a fosta ca da....

Tiberiu, de curiozitate, ce service OPEL din Constanta ti-a spus ca masina tine minte rotile. Eu sunt la Expocar si ma bate gandul sa ma mut.
Skip ads

  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Sfatos a scris: Si eu astept sa-mi vina scula aia de pe Aliexpress.

Mi-a venit scula și funcționeazã perfect. Face toți banii (ãia puțini pe care i-am dat).
Tiberiu! Vezi cã ai rãmas dator cu un rãspuns la ultima mea întrebare. Sad Sad Sad
  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Tiberiuuuuu..... mai ești cu noi? Te rog dã-mi și mie un rãspuns în legãturã cu service-ul respectiv. Dacã nu e prea mare deranjul.
Se pare cã nu prea mai activezi pe forumul acesta?
Ai obținut rãspunsul dorit și nu ne mai bagi în seamã?!
  • AGabriel767

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Doresc sa stiu daca aveti un cod / model pentru senzorii de presune pneuri compatibili cu Mokka X an 2018
Doresc sa imi fac un set de anvelope pe 16 si urmaresc sa cumpar senzori aftermarket.

In carte apare modelul SCHRADER la frecventa de 433,92 Mhz cu randamnt maxim 0mW

Eu pe net am gasit modelul HUF 43473000 ... Se potriveste? Ce alt model mai pot sa folosesc?
  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Salut Gabriel767.
În postul meu din 9 decembrie 2017 ziceam:
Sfatos a scris:Eu am roti vara (originalele venite cu masina) din aliaj, 215/55/R18, anvelope Continental.
Mi-am luat prin e-piesa:
- anvelope de iarna Debica 215/65/R16 - 290 lei/buc (am voie conform cartii de identitate),
- genti tabla de 16 - 155 lei/buc,
- senzori aftermarket - 156 lei /buc.
Total 2.404 lei. Dupa asamblare la service autorizat, am mers la reprezentanta sa imi seteze senzorii. A durat doua minute si nu m-a costat nimic.
De atunci (acum trei saptamani) totul a mers perfect pana am plecat la Bucuresti acum o saptamana. La intoarcere pe autostrada (la dus nu a fost nimic) dupa Fetesti a inceput sa scada presiunea in roata dreapta spate. Am ajuns cu chiu cu vai la Constanta oprind la benzinarii sa bag aer de trei ori, iar dupa intrarea in oras nu a mai scazut. Nu intru in toate amanuntele. Problema era de undeva de la lipirea anvelopei pe janta. Acel cauciuc crud sau ce o fi de se da cu pensula pe anvelopa pe partea care vine pe janta, probabil nu se asezase bine la un anumit punct , iar la forte centrifuge mari scapa aer. Sub 100 km/h nu se intampla nimic.
Service-ul imi zicea ca este senzorul de vina, ca asa se intampla la cei neoriginali si sa merg sa il schimb la e-piesa (o treaba destul de complicata sa dai o piesa inapoi la e-piesa si la orice alt site de cumparaturi online), dar se pare ca nu au avut dreptate.

PS. Nu fac reclama la e- piesa.

Dacã vei cãuta pe e-piesa sau orice site de piese auto care îți permite sã bagi seria șasiului, vei gaãsi senzori potriviți pentru mașiana ta.
Succes.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR