Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
alexz.style a scris:Am si eu o intrebare referitor la Metabond Megasel. Producatorul spune in urma utilizarii acestui aditiv, aceasta are rolul de a "curata". Inainte de utilizarea oricarui aditiv nu ar fi recomandat o spalare a rezervorului? Avand in vedere motorina deosebit de buna din Romania, si depunerile care s-au facut si se fac in continuare pe fundul rezervorului de-a lungul anilor? Daca adaugam un astfel de aditiv, teoretic si normal, aceasta curata si mizeria de pe fundul rezervorului arucand-o pe conducte si la "injectoare", corect? Si nu mi se pare deloc bun.

Ca o concluzie, este cineva care a facut spalare a rezervorului? Sau spalarea ar fi inutila? Voi ce parere aveti?


Am spalat eu rezervorul si sorbul la un Renault diesel, si am folosit benzina.

Rezervorul avea mai multe gauri de la rugina asa ca am fost nevoit sa-l demontez si sa-l lipesc cu Bison Epoxy Metal, ca nu mai gaseam sa cumpar unul nou. L-am clatit bine-bine pe interior cu benzina, apoi l-am luat la perie pe exterior, apoi o solutie ce face reactie chimica cu rugina, un inhibitor-ceva, si la final dupa lipire l-am vopsit cu o vopsea care previne rugina. Vad ca tine si sper sa ma tina mult si bine.

Referitor la Metabond Megasel, opinia mea e ca (pe termen lung) mai bine bagi in motorina ulei 2T semisintetic sau mineral, iesi mai ieftin si are acelasi efect.
Skip ads

  • alexz.style

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:
alexz.style a scris:Am si eu o intrebare referitor la Metabond Megasel. Producatorul spune in urma utilizarii acestui aditiv, aceasta are rolul de a "curata". Inainte de utilizarea oricarui aditiv nu ar fi recomandat o spalare a rezervorului? Avand in vedere motorina deosebit de buna din Romania, si depunerile care s-au facut si se fac in continuare pe fundul rezervorului de-a lungul anilor? Daca adaugam un astfel de aditiv, teoretic si normal, aceasta curata si mizeria de pe fundul rezervorului arucand-o pe conducte si la "injectoare", corect? Si nu mi se pare deloc bun.

Ca o concluzie, este cineva care a facut spalare a rezervorului? Sau spalarea ar fi inutila? Voi ce parere aveti?


Am spalat eu rezervorul si sorbul la un Renault diesel, si am folosit benzina.

Rezervorul avea mai multe gauri de la rugina asa ca am fost nevoit sa-l demontez si sa-l lipesc cu Bison Epoxy Metal, ca nu mai gaseam sa cumpar unul nou. L-am clatit bine-bine pe interior cu benzina, apoi l-am luat la perie pe exterior, apoi o solutie ce face reactie chimica cu rugina, un inhibitor-ceva, si la final dupa lipire l-am vopsit cu o vopsea care previne rugina. Vad ca tine si sper sa ma tina mult si bine.

Referitor la Metabond Megasel, opinia mea e ca (pe termen lung) mai bine bagi in motorina ulei 2T semisintetic sau mineral, iesi mai ieftin si are acelasi efect.


Multumesc pt raspuns! Cum da caldura de acuma, demontez rezervorul si-l clatesc:)
  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pentru sfat. sper sa fie folositor si altora.
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cel mai bun aditiv.. 2 litrii de benzina la un plin ... si gata!
Skip ads

  • alexz.style

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
#dassvalencia, ca apoi sa bulesti pompa de injectie. Genial!
Recomand Megasel, kiar isi face treaba!
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eu mi-am pus... si functioneaza la fel ca noua! deci... Eu prefer benzina Smile
Si... multumesc pentru informatie. Am sa tin cont de ea pe viitor .
  • pantosdaniel

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Arad
  • Masina: Calibra 1992 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
DuraLube; METABOND.
  • ncl.cosmin

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2011

  • Mesaj Privat
recomand si eu Metabond-ul...l-am testat si isi merita banii...grija mare la dozaj...k altfel omori masina
Skip ads

  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sall All

Un aditiv care sa creasca cifra octanica, nu neaparat doar pt curatat injectoarele, stie cineva ?

Ms fr.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ce cauti tu se gaseste la orice benzinarie agip sau mol!
priveste atent! nu exista una mai buna sau alta mai proasta! e chestie de bani ,atat! insa am inteles ca nu se recomanda daca pui in rezervor si nu mergi cel putin 3-400 de km!
  • emil_251

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pentru curatat injectoarele......am folosit ceva de Liqui Moly............../www.autofrontal.ro/liqui-moly-solutie-spalare-diesel-ml-544
Am pus flaconul la un rezervor si jumatate.........facand un drum Bucuresti - Constanta - Tulcea - Bucuresti.............mentionez ca viteza medie a fost 140km........cosum 7,2 coform CB............4 persoane..............masina s-a comportat bine .
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut! am citit foarte mult despre metabond megasel si m-am hotarat sa reinvii discutia,recomand tuturor,rezultatele sunt uimitoare
Skip ads

  • DB13ASG

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2014

  • Mesaj Privat
salut . eu am pe masina mea un z17dtl si are un sunet ciudat la motor care dispare complet dupa 3000 de ture , a mers mama intro zi si a pus 5 litri de benizna in loca de motorina , in masina mai aveam 25 de litri de motorina . masina a mers fara nici o problema si timp de o saptamana diparuse si zgomotul acela apoi a aparut iar , acum vreau sa folosesc un aditiv pt curatarea injectoarelor , ce imi recomandati ?
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
parerea mea ai vazut-o si mai sus metabond e cel mai bun si crede-ma am testat multe...daca gasesti ceva mai bun...nu stiu,e alegerea ta.bafta!
  • DB13ASG

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2014

  • Mesaj Privat
multumesc o sa incerc
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
sper sa fii multumit
  • cristiandonose

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut . A incercat cineva asa ceva? Stiu ca e de la alta marca dar tehnologia motoarelor e cam la fel. Ma bate gandul sa incerc la Vectra mea Z19DT. http://myauto.pro/volkswage...-original-vw-audi
  • CatalinGh

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am relantiul instabil si ma gandeam intai sa pun un aditiv de curatare, am luat asa ceva. A incercat cineva? As vrea niste pareri sa stiu daca ar merita...

Stima!
  • plattymir

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Dupa ce am schimbat 3 uleiuri intr'o saptamana,crezand ca datorita uleiul am tacanitul ala,nu am scapat de el decat dupa ce am pus o solutie de la wynn's pt curatat injectoare.motorul si'a revenit la normal,toarce frumos..se accelereaza rotund si un sunet infundat.inainte,cand o acceleram zici ca era scuter...exagerez putin.dar tacanea rau.deci sunt super incantat de el.tin sa precizez ca am 160 mii de km.il recomand
  • sorin.pts

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2017

  • Mesaj Privat
va salut,as vrea sa folosesc Solutie spalare Diesel - profi Liqui Moly, 500 ml pt. opel astra h 1.9 dt 2007 (sistem cu furtune - bidonas - pompa inj - injectoare - retur - filtru universal transparent - bidonas) dar turul si returul este cu mufe ,imi puteti recomanda cum sa fac legaturile fiind cu mufa si care este turul si care este returul .multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR