Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • octav-78

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004 Y17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut pe aceastã cale toþi opel-iºti. Am mai postat acest mesaj ºi la alt subiect dar nu am nici un rãspuns. Problema sunã cam aºa:acu 1 luna am fost nevoit sã schimb bateria ºi puntea diode de pe alternator.Acu 3 zile motoru avea un sunet altfel decât de obicei(y17dt maºina din 2004). Când verific joja -e pe minim-minim iar acu o luna era mai jos cu puþin de max. Arunc un ochi pe acolo ºi vãd o micã bãltoacã pe zona de mijloc pe scut între motor ºi radiator. Un prieten îmi zice cã e posibil sã piardã pe la niºte furtune la pompa de vacuum ? Mie mi s-a pãrut coincidenþã cã la puþin timp dupã ce s-a umblat la alternator sã am pierdere de ulei. existã legãturã între cele 2 probleme? Va rog un sfat cã eu doar ce vroiam sã îi schimb distrib uleiu filtre iar acu am ºi aceastã problema. De asemeni recomandaþi un mecanic bun de opel în buzãu. Mulþam.
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Intre pompa de vacuum si altenator exista un simering care ar fi trebuit schimbat daca tot s-a umblat acolo. E posibil ca el sa fie cauza, eventual o proasta strangere a futunelor de ulei care vin la pompa de vacuum.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...;highlight=victor
Invata sa te folosesti de forum.
  • octav-78

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004 Y17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mulþumesc pt link-ul dat referitor la service în buzãu -îl citisem înainte dar aºteptam ºi o altã pãrere/ un alt nume. Strict la problema mea : când s-a umblat la alternator nu scãpa ulei deci zic eu nu era semn cã ar trebui schimbat ºi altceva(sau trebuia ?). Posibil sã fie de la furtune dar pana nu o duc la mecanic nu ºtiu. Pana atunci( cel mult 3-4 zile ) ce mãsuri de precauþie sã-mi iau? Tre sã fac mâine un drum de 150km - sã nu o turez prea tare? Între timp i-am adãugat 0.5l ulei .
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
N-ai ce face... indiferent de cat de mult turezi presiune de ulei tot are motorul, deci iti va curge. Decat sa pierzi tot uleiul si sa distrugi motorul mai bine trage-o pe dreapta si fa drumul cu un prieten.
Sau... poate esti curios sa vezi cum iti merge motorul fara ulei.
  • octav-78

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004 Y17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Problema a fost rezolvatã sãpt trecutã prin amabilitatea lui Victor de a-mi vedea maºina la el la service. Problema a fost pe cât de simplã pe atât de surprinzãtoare: lipsa oring dintre alternator ºi pompa vacuum. Atunci când mi-a fost schimbatã puntea diode de pe alternator s-a pierdut acel oring de aici pierderi mari de ulei. Aºa cã fie el mecanicul frate cu tine ºi tot nu garantezi pe lucrare. Mersi pe aceastã cale lui gabiopel ºi sileticu
  • geosev37

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Va salut ! Am si eu o intrebare dar si o problema in acelasi timp. Am un Opel Astra F motor Isuzu cod TC4EE1 si am gasit spart furtunul de ulei de la pompa de vacuum de la alternator. Ma refer la furtunul de cauciuc, nu cel cu insertie de sarma. Daca este cineva amabil sa imi spuna ce cod are. Am cautat la mai multe magazine si nu il gasesc. Ma intreaba ce cod are, cod pe care nu il stiu. Daca ma poate cineva ajuta cu acest cod ! Va multumesc si astept un raspuns.
  • geosev37

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu stie nimeni ce cod are acel furtun ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR