Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
salutare baieti!
Am un Astra G hatchback din 2001 si vreau sa ii schimb amortizoarele de pe spate..au eficienta de 50%(st)-53%(dr) si mi s-a spus sa le schimb ca sunt cam "moi" + ca am si jante pe 16 iar la greutate pe spate , cand intra in tangaj imi freaca in carenajul de plastic.
Am gasit:

si

Nu as vrea sa fie "soft"..putin mai rigida ca sa nu mai frece cand intra in tangaj..
Sachs-urile de mai sus cred ca sunt Super Turing si am inteles ca ar fi mai soft?..iar Advantage ar fi mai rigide?
Masina are in momentul acesta amortizore Monroe, iar arcurile de pe spate au fost schimbate anul trecut si sunt KYB.
Ce imi recomnadati dintre cele doua..care ar fi mai bune?
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Super Touring e aproximativ echiparea standard. Deci rigiditatea e identica ca la o masina cu suspensie normala de fabrica.

Advantage e cam cu 30% mai rigida maxim, deci nu e f tare, e putin orientata catre sport. Eu as merge pe super touring, pe advantage nu stiu daca merita fara sa pui si alte arcuri.

Dar in orice caz, marca cred ca e ok, mergi pe Sachs.
  • alonso01

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Din ce am mai citit am inteles ca si KYB-urile ar fi bune...spunea cineva aici pe topic ca sachs-urile ar fi cam galagioase...pe vwforum am vazut ca multi si-au pus KYB-uri su sunt multumiti de ele.
Sachs-urile sunt putin mai scumpe..probabil sunt mai bune decat KYB-urile care sunt putin mai ieftine...nu stiu ce sa zic
Eu parca as merge pe KYB...mai astept pareri
Amortizoarele le voi achizitiona de la Autototal..
  • genutzu

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Stie careva, ceva de amortizoare NGH (made in germany) ?
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
recomand si eu KYB ca am Sachs si pe spate le-am schimbat pe garantie ca au cedat primele cumparate...
cat despre NGH nu am auzit o fi vreo firma noua ceva....
  • stellian

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2015

  • Mesaj Privat
rider1 a scris:Salut. Am nevoie de putin ajutor. Nu am gasit informatii care sa ma lamureasca. Deci, eu am amortizoare reglabile cu aer pe spate. Azi am vrut sa cumpar amortizoare normale si fata de acolo dupa ce s-a uitat prin mai multe programe, a zis ca nu se potrivesc pe masina mea si ca trebuie sa pun tot ce am eu pe masina. Cine poate sa ma ajute, se potrivesc sau nu amortizoarele normale. Mai trebuie schimbat ceva daca vreau sa pun amortizoare normale ?
Pentru colegii cu caravane si care pot, as vrea daca puteti sa masurati grosimea unei spire de la arc spate.

Salut. Ai schimbat amortizoarele? Cu perne de aer sau cu amortizoare normale? Sunt in aceeasi situatie ca si tine.
  • sudcraiova

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Cine ini recomanda si mie niste amortizoare pentru opel astra g din 01 pentru fata !
  • sudcraiova

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Mai e cineva prezent pe forumu' asta ?!
Skip ads

  • manghel

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Kayaba (KYB) le am de un an si sunt excelente!
  • ammazon

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am vrut sã-mi schimb și eu amortizoarele pe pate la Astra H break și am cumpãrat Kayaba.
Dupã ce l-am demontat pe primul, am avut curiozitatea de a le pune unul lângã celãlalt iar rezultatul a fost uimitor în sensul cã, cel Kayaba e mai scurt cu aproximativ 2 cm decât cel GM, atunci când sunt întinse la maxim.
Nu știu ce sã fac, e în regulã sã le montez așa sau încerc sã le schimb?
Mi-e teamã cã, fiind mai scurte, sã nu lucreze la cap de cursã și sã se distrugã repede.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
probabil ca nu sunt cele care trebuie. 2cm este mult ca si diferenta. Vezi sa nu iti fi dat amortizoare normale si tu sa ai varianta de echipare cu suspensie pentru drumuri grele care este mai inalta cu 2cm sau sa iti fi dat pentru suspensie sport si tu ai clasica si diferenta este tot cam de 2cm. Nu le pune asa ca le distrugi...
  • ammazon

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Le-am schimbat astãzi la magazin. Am luat Monroe fãcute în Cehia.
Le-am montat apoi pe mașinã. Prima impresie a fost cã sunt foarte moi și cã nu e nicio diferențã între ele și cele originale, pe care le aveam pânã acum. ÃŽn schimb, când am plecat cu ea la drum, s-a vãzut imediat diferența, pentru cã mașina nu mai juca de spate și era mult mai stabilã.
Totuși, de ce par așa moi atunci când apãs pe spatele mașinii? Așa e normal sã facã?
Eu mã așteptam sã se rigidizeze puțin.

Tocmai de aceea, atunci când le-am cumpãrat pr cele Kayaba, am fost cu talonul pentru cã nu știam exact ce tip de suspensie este pe mașinã și vãzusem pe net cã sunt mai multe tipuri de amortizoare, cu dimensiuni diferite.
Astãzi când am fost sã le schimb, vânzãtorul a încercat sã mã convingã cã alea sunt cele bune, cã mi le-a dat dupã seria mașinii, bla bla bla. I-am arãtat unul dat jos de pe mașinã și l-am rugat sã le compare el. Dupã ce a înghițit în sec de vreo trei ori, mi le-a schimbat.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De ce ti se par moi? Ca apesi usor de spatele masinii?
Aia e din arcuri, nu din amortizoare. Amortizoarele face ce le zice numele, amortizeaza oscilatiile (cand treci peste o denivelare, de exemplu, arcurile preiau socul, prin comprimare, dar cand se decomprima, din cauza inertiei, ar face masina ca o barca, amortizoarele impiedica tocmai asta)
  • ammazon

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ÃŽn acest caz ar fi necesar sã schimb și arcurile?
Eu prefer ca mașina sã fie mai mult rigidã decât confortabilã. Așa și era pânã acum ceva timp.

O sã încerc sã fac mâine un video sã vedeți la ce mã refer când spun cã se apasã ușor.
  • luci_t

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Eu am vandut masina cu amortioarele Kayaba pe care i le-am montat. Am fost foarte multumit de ele, mai ales ca masina a fost de multe ori incarcata la maxim sau peste
  • ammazon

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Kayaba am vrut și eu dar dacã au fost mai scurte, asta e, merge și cu Monroe.
Oricum, mașina și-a recãpãtat total stabilitatea de când le-am schimbat.
  • joanovics

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2012

  • Mesaj Privat
am demontat acum amortizoarele cu care am mers de cand am cumparat masina din D,de la 130mii pana 270 mii,aveau deja 50/45%(fata),si surpriza pt mine ca erau de marca NG,ce gasesc acum la 150 ron fata de marci renumite 250-270!A mers ceva,plus ca eu nu umblam 80% oras,si des pe drumuri de padure.Am pus acum Premiere,sper sa tina.
  • DJIO
  • *
  • 39 mesaje
  • din 25 Apr 2008
  • Astra 2001 Z16SE
  • Caras-Severin
  • DJIO

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
In februarie am realizat ca s-a lasat putin in jos masina pe spate si am decis sa schimb arcurile cu unele suedeze.
Prin luna iunie observ ca parca fuge spatele in curbe si dau vina pe cauciucuri care aveau profil 1,5 mm. Le-am schimbat cu unele noi si nici o schimbare.
In iulie am decis sa schimb si amortizoarele pe spate cu KYB Excel G . Parca o saptamana a mers frumos maina in curbe, dar acum daca trag brusc de volan la viteze mici 20 km sau intru in curbe mai stranse cu viteze mai mari 80-90....faca ca o barca!
Oare de ce se comporta asa?!
Daca trag usor de volan si este o curba larga, masina merge normal.
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut.Pe F ul meu care este caravan am facut o combinatie si sincer a iesit de milioane,se comporta super masina la orice drum si anume,pe fata am pus gaz ,nu mai stiu firma ca mi le-a adus cineva din Spania si pe spate Monroe pe ulei,Super senzatie si extrem de multumit.
  • DJIO
  • *
  • 39 mesaje
  • din 25 Apr 2008
  • Astra 2001 Z16SE
  • Caras-Severin
  • DJIO

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Si a mea este caravan. Pe fata presupun ca sunt amortizoare Sachs Advantage. Cel putin asa erau cele vechi de pe spate.
Am ajuns in situatia in care nu stiu ce sa schimb: amortizoare spate pt ca Kyb or fi slabe, arcuri spate ca astea sunt slabe sau amortizoare fata pt ca nu le-am schimbat niciodata. As vrea punct ochit punct lovit, nu pe incercate.
Sunt sigur ca mai sunt colegi care au mai patit treaba asta dar nu au mai venit cu un raspuns la problema lor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR