Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • BMarius

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salut.
Ieri am schimbat jantele si anvelopele (aveam 175/70/14, si am trecut la jante de aliaj cu cauciucuri 205/50/16) cu rotile vechi nu aveam probleme...
Am sesizat ca, la plecare de la semafor, imi trage foarte putin stanga.. la viteza mai mare (100/H) nu am sesizat problema asta.. anvelopele sunt noi, jantele au fost intreptate..
de la ce ar putea fi ?
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Geometria a fost facutã? Unghiul de fugã a fost reglat? Roțile au fost echilibrate?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Schimbã roțile între ele și vezi ce se întâmplã...dacã se mutã ”(d)efectul”, problema e la roatã, cel mai probabil anvelopa...altfel, e geometria (poate fi și un joc la o piesã implicatã în geometrie).
  • BMarius

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2017

  • Mesaj Privat
AndreiFanOpel a scris:Geometria a fost facutã? Unghiul de fugã a fost reglat? Roțile au fost echilibrate?




Salut.
Geometria a fost fãcutã in Decembrie , cu rotile de iarna... trebuie sa refac geometria dacã le-am schimbat ?
Mașina merge drept dacã iau mâinile se pe volan, însã am sesizat ca la drum cu denivelãri (prin intersecții) îmi trage volanul din mâna , pe drum drept fãrã probleme, merge perfect drept.
Tind sa cred ca anvelopele fiind mai mari și mai late sa se simtã altfel, iar eu sa nu fiu obișnuit..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR