Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • nicu_dln

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare colegi. Un mic ajutor ca-ntre colegi ,va rog. Am un vectra b 1.6 16v x16xel din 96 benzina. Nu ar fi prima oara cand fac asta. Am spalat motorul ...am dat cu solutie pt. Curatat motor si pe urma lam limpezit cu apa cu un recipient cu pompita care se foloseste si la stropit flori ,etc. Nu am folosit masina numai dupa cca 3 ore. Dupa ce am parcurs vreo 10 km mi sa aprins martorul cu motorasul cca 30 secunde. Dupa 30 km am ajuns acasa ; am facut testul cu agrafa si mia dat 0170 . Ca simtome mi se pare ca ar merge putin mai greu cind maresc viteza. Oare ce ar putea fi. Azi am dat cu sprei pt. Contacte pe la mai multe mufe pe care leam vazut pe acolo ,am fost cu ea putin prin oras si numi mai apare in bord dar daca fac test agrafa ,eroarea o am.
Skip ads

  • nicu_dln

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Oare nu e nimeni pe aici!? Nici un raspuns ?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
P0170 Rich Exhaust
P0170 Lean Exhaust
Admisie infundata, sonda lambda cu probleme sau debitmetru obosit.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Debitmetru exclus (nu are), aș merge pe sonda lambda (dar nu exclud problema admisiei), o diagnozã bine ”cititã” ar trebui sã lamureascã problema sondei lambda obosite (ceva frecvent la motoarele astea și la vârsta/km lor).
Skip ads

  • nicu_dln

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Nu mas duce prea mult pe sonda pentru ca de vreo luna am schimbat sonda cu una noua ca am fost avut eroare 0130 si am schimbato. Oare ar fi posibil sami fi intrat apa pe unseva sau pe la vreun senzor ( cum am spus anterior ca am spalat motorul doar ca nui prima data ) , si pe urma dupa ce so fi evaporat ,,apa'' sa fi ramas eroare in bord. Eroarea o gasesc stocata ( nu mai apare in bord , doar cu test agrafa o gasesc ). Maine o sa am de mers cu ea vreo 30 km si sunt curios cum se comporta si daca mai apare in bord.
  • nicu_dln

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Deci am facut ier 60 si ceva de km si nu mi sa mai aprins martorul in bord. Daca fac testul agrafa eroarea este acolo stocata. Masina mi se pare ca merge ok, doar un fel de,, raguseala'' are cand o fortez din acceleratie. Poare e doar in mintea mea ca ma gandesc la eroarea respectiva. Dac m-ar putea lamurii cineva cu problema asta ii multumesc de pe acum.
  • nicu_dln

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Cam greu cu raspunsurile , pe clubul asta. Din cati opelist sunt nu a intalnit si rezolvat o problema asemanatoare ? Oare clubul nu este pentru a ne ajuta intre noi ? Doar citim si atat ?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Eu zic cã te agiți prea tare...maºina merge...ai un cod de eroare stocat...nu-i mare brânzã....dacã revine, prin aprinderea check engine, abia atunci m-aº agita....altfel, speli cam des motorul, zic...cât despre citit, chiar ºi pe forum, e lucru mare...acum, dupã ce citeºti, îți formezi o opinie (sau nu) , pe care ai dreptu(nu obligația!)l sã o expui ...eu n-aº minimaliza chestia asta....cã riºti sã te expui....oarecum gratuit, aº zice....
  • nicu_dln

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc bibu 16v. Intradevar masina merge ok doar ca m-am agitat putin pentru ca dupa ce ca sunt foarte multi opelisti in club se raspunde cam greu la o problema al lui cibeva. Cu spalatul motorului eu zic ca ii bine sa se faca . Eu il spa 1 sau de 2 ori pe an dar numai cand e cald.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR