Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat flanșele iar rulmenții erau intacti. Ar mai fi de verificat poziția arcurilor amortizoare și piulițele care prind flanșele în caroserie, poate chiar și o tija de amortizor îndoitã. Bucsa de la caseta de direcție poate fi o cauzã plauzibila, suportul central al motorului, ideea e sa verifici sistematic: suspensia, direcția și transmisia. Cu planetarele am fãcut la a mea niște filmulete, poate reușesc sa le postez. Acolo sa vedeți joc... Și nu trosnește dar bate în funcție de vitezã. Sigur spre cutie. Așteptam rezultatul reverificarii la @danzog.
Skip ads

  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca vb de acelasi tip de zgomot.
Directia se exclude, facea si inainte de schimbul de caseta.
Si acum am smecheria asta, nici nu o mai bag in seama.
Banuielile mele in ordine plauzibila si pe fondul unor perioade ploioase sunt:
1) arcul freaca (eu am aparatori originale dar cred ca datorita lungimii exagerate fata de marimea suprafetei de contact, creeaza o presiune destul de inegala pe platane, sper cam -am exprimat corect)
2) flansa de sus dar ma indoiesc
3) bara de torsiune se misca o idee la st dr si sus jos ( nu ar strica o masuratoare a distantei dintre roata si aripa)
Pe scurt, am inlocuit cu Gm pana si saibele de la ansamblu si tot scartaie.
Toate nu pun in pericol siguranta.
Partea cu pivotul nu am incercat-o sa fiu sincer dar totul este posibil.

Bafta!

Le
Danzog, am vazut mai tarziu ca ai depistat ca ar fi din rulmenti. Urmaresc cu interes
  • danzog

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Agila 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut!
@2kappa:
M-am înșelat !
Cu toate cã am schimbat flanșele și rulmenții la amortizoare(montat GM=400lei;vezi ultima postare rubricã Suspensie fațã Agila) nu am scãpat de trosnetul metalic dubios a cãrui sursã nu o pot depista deocamdatã.
Am mai observat un fenomen: dupã ploile de sãptãmâna trecutã, trosnetul metalic dispãruse și a reapãrut când s-a uscat afarã probabil cã umezeala/apa depusã- la ansamblul dubios neidentificat generator de trosnete metalice-se evaporase și nu mai funcționa acolo ca un agent de gresare/ungere.Voi reveni când voi identifica și rezolva situația.
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Scriam acum ceva vreme:
"Am constatat niste bãtãi care veneau din dreapta-faþã asemanãtoare cu cele fãcute de un cauciuc deformat sau cum ar atige roata de etrier, ritmice in functie de viteza de rotaþie. Am schimbat cauciucurile între ele pe faþã si bataia a rãmas tot pe dreapta. Culmea e ca se aude distinct doar la viteza de aprox. 25 Km/h."

Bãtaia era în zona cutiei de viteze. Joc la planetare exista și acum la partea dinspre cutie.
Ce sa vezi!? Dupã atâtea interschimbari ale roților, verificãri vizuale ale cauciucurilor, a venit iarna și am pus rotile cu cauciucurile de iarna și bãtãile au încetat. Se aude doar zgomotul de rulaj. Așa e când sfidezi evidenta: bãtãile începuserã exact dupã schimbul roților, în primãvara. Cauciucuri s.h., deh...😕
Skip ads

  • Sandru Mihai

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alba
  • Masina: Agila 2001 12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2013

  • Mesaj Privat


De ceva timp la viteze mai mari de 80 km, auzeam o bataie. De 1 luna, am inceput sa aud scartait metalic la viraje. Mi s-a spus sa iau un cap de planetara dar cei de la magazin au comandat total gresit. Am cap de planetara cu roata dintata care e pentru masina cu ABS, iar ei mi-au dat fara. Intrebarea mea e - sunt mai multe tipuri de capete de planetara cu roata dintata ? Sa nu mai gresesc si a doua oara ...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ce cod motor ai și pe care parte îți trebuie cap de planetarã?
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Dupa motorizarea din profil are Z12XE, insa modelul s-a fabricat si fara ABS.
Dupa cum arata piesa veche trebuie cap planetara cu inel ABS (este folosit
si la modelele fara ABS pt. senzorul de vitezometru - roata dreapta).
Cel mai bine ar fi sa se comande dupa seria sasiu.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ar putea sã fie și Z12XEP, zic ... Ceea ce e cam altceva ...
Skip ads

  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Z12XEP a fost pus pe agila in 2004, in profilul persoanei apare 2001 la an fabricatie.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Asa o fi ... My bad!
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Important este ca ai vrut sa ajuti omul, pana la urma se ajungea la aceiasi
concluzie: Agila cu ABS sau cea fara ABS pe partea dreapta = planetara cu inel..
Drumuri bune !
  • MrMihai

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salutare domnilor un cod pentru cap planetara cu abs avem ? Smile Sau asta e bun ? https://www.epiesa.ro/cap-pl...1/parts-618496817/
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sunt pe cod dar nu stiu ce caliate au
  • MrMihai

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salutare colegi Smile Am schimbat capul de planetara dreapta Smile oleaca mai greu , dar am reusit . Aveam apa in burduf si era prins cu fasete , nu cu coliere , plus ca se misca greu . Dar am descoperit o alta uzura , cea la Tripoda . Stie cineva ce dimensiuni are tripoda ? sau ceva cod Smile va raman dator . Multumesc de intelegere
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
9210792 4705775 -JOINT,ASSY.,SHAFT,INNER,RH (KIT)
Daca ai uzura la simering-rulment in cutie iti face praf si tripoda.
Mai bine cumparai o planetara second buna cu 100euro si nu aveai batai de cap si munca inutila.
La tripoda trebuie si presa ca altfel nu merge. Iti trebuie si ulei cutie , pui numai original GM, gasesti codul pe sectiunea Agila, parca 19 40 182
  • MrMihai

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Va inteleg domnule Dan Smile dar de unde stiu eu ca si planetara sh ar fi buna si nu uzata Smile ?
Vad ca dupa cod nu am gasit nicaieri tripoda Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1 te uiti la tripoda sa nu aiba sant de la simering si sa aiba siguranta
2 in mana verifici la tripoda sa nu agate
3 tot in mana verifici capul
4 sa aiba burdufe intregi, originale inclusiv colierele
Proba finala tot pe masina se face, accelerat cu rotile bracate, franat la fel
Tripoda nu vei gasi poate doar uitat pe undeva un stoc doar pe original si scumpe in draci.
Daca vrei am eu una lunga buna.
  • Patratel

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare. am un zgomot ciudat pe partea dreapta cum stai la volan, apare doar la viteze mici si cu doar cand iau curba pe loc la stanga, am incercat sa ttrec peste o bordure, dar fara noroc:)

De atunci se aude acest zgomot ciudat.

M-am uitat la planeara lunga, avea burduful dinspre cutie rupt intre inelele de cauciuc.

Aveam burduf si colier asa ca am schimbat, pus vaselina, pus planetara la loc uleiul in cutie, si fac proba, acelasi rezultat.

Fac aceeasi operatie inca o data, ulei cutie jos, planetara jos, inspectez dintii de la cap planetara dinspre cutie, o uzura pronuntata cu o curbura axiala pe toate canelurile.

Intrebarea mea e, unde anume gasesc cap planetara lunga dinspre cutie (cea care inghite tripoda)?
am cautat mai peste tot, am vazut la unix ceva dar nu e pe stoc si sunt reconditionate, banuiesc ca noua nu se mai gaseste asa cum spunea si Dan acum un an.

ceva idei?

multumesc in avans.

Edit:

am mai sesizat ca planetara atunci cand este montata are un joc radial pronuntat care pare sa fie de minim 3 mm, as zice poate 4.

Exista nesansa sa se fi uzat si roata dintata din cutie in care intra capul planetarei? Adica as putea sa cumpar o planetara sh dar oare uzura nu este prezenta si in cutie, ori roata dintata este mai dura si nu se uzeaza asa mult, pe cand materialul din care este facut capul planetarei este mai moale special sa nu uzeze in cutie.

Ce parere aveti?

Multu fain.
  • danzog

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Agila 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2013

  • Mesaj Privat
@Patratel:
În pag.3 și pag.4 de la aceastã rubricã am postat necazurile pe care le-am avut în urmã cu 2 ani referitoare la un zgomot suspect(trosnet) la planetara dreaptã în situația în care luam viraje la maxim cu plecare de pe loc.
Consider cã,acel zgomot suspect provine de la faptul cã planetara dreaptã,anterior(când s-a intervenit la rulmentul de presiune) nu a fost montatã corect în cutia de viteze și în fuzetã.
Fac aceastã afirmație deoarece mi-a fost remediatã aceastã defecțiune cu totul întâmplãtor astfel: întrucât aveam rupt burduful de la planetara dreaptã, m-am dus la atelier și dupã ce a fost demontatã planetara, schimbat burduful și remontatã ,zgomotul suspect(trosnet) a dispãrut total.
În situația ta,cu dantura uzatã de la cap planetarã,consider cã meritã sã cumperi una originalã sh de la dezmembrãri altfel,dacã este uzatã și coroana din cutie,cumperi și cutia cu totul de la dezmembrãri.Dacã intenționezi sã cumperi coroana nouã și sã repari cutia de viteze, costurile de manoperã se mãresc.
Și într-un caz și-n celãlalt,planetara lungã,tot trebuie sã o cumperi.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi aici https://www.clubopel.com/vie...070&start=280 ce a scris walkerro
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR