Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va salut, o sa-mi vina o Corsa E noua. Nu are scut motor din fabrica. De unde recomandati sa-l cumpar - chiar de la dealerul Opel sau din alta parte? (Pe vechea Corsa C am avut din fabrica).
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
De unde gasesti si tu mai ieftin.
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu e vorba doar de preț, e vorba și de calitate. Cat de rezistent e un scut care nu e original? Si inca o intrebare... scutul imi micsoreaza garda la sol?
  • JocK81

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salut.
Asa cum am mai scris in alta rubrica, am achizitionat acum vreo luna un scut de motor original GM pt opel corsa E de la Radacini Vitan si au avut cel mai bun pret dintre toate reprezentantele Opel 590 lei produs + manopera. Dibas aveau un pret cu vreo doua sute de lei mai mare pt acelasi produs iar opel GTT nu aveau scuturi originale probabil aveau after market plastic compozit si fara montaj. Din fabrica costa 150 €. L am montat pt ca am auzit multe cazuri cu baia de ulei sparta sau probleme cu cutia datorita socurilor mecanice produse in gropile de pe drumurile noastre. Intr adevar dupa montarea scutului se micsoreaza garda la sol cu vreo 2-3 cm.
Skip ads

  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am cumparat si eu scut motor de la Opel Gtt si l-am montat tot acolo. Am zis sa fie de la o reprezentanțã ca sa n-am probleme cu garanția.
  • MDaniel712

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Salutare ! Am comandat acest produs acum 1 saptamana de pe emag,a venit la fix fãrã absolut nici o modificare, este destul de solid si l-am prins la 195 de lei, l-am montat acasa foarte usor vine împreunã cu suruburile si clemele necesare montajului, totul sa potrivit perfect recomand !
https://emag.page.link/WUfEa
  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
JocK81 a scris:
scut de motor original GM pt opel corsa E de la Radacini Vitan 590 lei produs + manopera. Din fabrica costa 150 €. dupa montarea scutului se micsoreaza garda la sol cu vreo 2-3 cm.


Cel din fabrica e mai scump pentru ca de fapt ai un pachet de drumuri grele, XL4, cu garda la sol mai mare (care compenseaza pentru scaderea datorita existentei scutului) si suspensie intarita.

Eu am ales varianta din fabrica, mi s-a parut mai avantajos tot pachetul respectiv.
  • milibey

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2019 B14XEJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2009

  • Mesaj Privat
MDaniel712 a scris:Salutare ! Am comandat acest produs acum 1 saptamana de pe emag,a venit la fix fãrã absolut nici o modificare, este destul de solid si l-am prins la 195 de lei, l-am montat acasa foarte usor vine împreunã cu suruburile si clemele necesare montajului, totul sa potrivit perfect recomand !
https://emag.page.link/WUfEa

Salut, si eu sunt in cautare de un asemenea scut. Te rog sa imi spui daca micsoreaza garda la sol si daca nu indraznesc prea mult, poti pune si o poza-doua?
Skip ads

  • MDaniel712

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Salut ! Din ce am am vãzut si m-am chinuit putin sa mãsor scade putin garda la sol cu vreo 2 cm doar in zona scutului ! Am facut si cateva poze dacã va ajutã cu ceva !
  • milibey

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2019 B14XEJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc. Cred ca o sa comand si eu.
  • Catalin-Ionut

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Eu am acelasi scut montat de aproape 3 ani, nu e nici o problema cu garda la sol, doar ca a ruginit cam tare, dar tot isi face treaba.
  • milibey

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2019 B14XEJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc, l-am comandat si eu. Astept sa vina si in week-end il montez. O sa pun poze.
Skip ads

  • milibey

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2019 B14XEJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am montat scutul. A iesit ok. Nu au fost necesare modificari.

  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Pentru colegul Wud- cand ai comandat tu Corsa e cu pachet de drumuri grele? Am observa ca ai 115 cp pe b14 xel , I-a facut remapare ?
se simtediferenta?
  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In 2015 am comandat-o.

Da, am remapare de la EDS, si se simte foarte bine diferenta.

Mi se pare ca au discount in perioada asta, recomand fara retineri.

Atentie, implica benzina minim CO98.
Cum la noi in tara nu exista asa ceva decat la Rompetrol si cateva retele mici de benzinarii, vei lua de fapt cu CO100.
Eu iau Petrom 99, OMV 100 sau Lukoil Ecto 100.
Cea de la Petrom de 99 este cu doar putin mai scumpa decat cea de 95 de la concurenta.
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc , mult Wud.A mea este luata in 2018, si nu mai era disponibil varianta cu pachet Drum greu.Este o varianta interesanta remaparea.
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Am comandat si eu de pe emag scutul, e ciudata ca pe siteul official acelasi scut e 360 lei.Cum il Montez revin cu imppresii.
stima
  • Cristina S.

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Si a mea a venit fara scut, am solicitat montaj celor de la Radacini si la final mi-au spus ca e din partea casei, fara costuri pentru mine. Smile
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Dupa cum am zis.Revin.Am comadat acelasi scut ca si colegul milibey. A venit a doau zi. Montaj apropae fara probleme(masina este joasa si atrebuit sa ii urc fata pe 2 patrat 12*12 ca sa pot lucra sub ea.Nu mi-a placut ca gaurile din fata sunt taiate pana la capat(poza 2) ira suportii care vin pe carul motor nu sunt fixi- probabil voi construi eu unii in forma de U.Stima!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Poate ar fi mai bine sã le dai niște puncte de sudurã, dacã e posibil...m-am lovit și eu de aceeași problemã (la un alt model de Opel)...dar la mine nu este acces sã dai sudurã cu scutul montat...o sã gãsesc o altã metodã...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR