Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • marius.apostol1

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2017

  • Mesaj Privat
salut. vreau si eu sa cumpar o astra din 2000. masina are numere valabile de Germania. Cel de la care vreau sa o cumpar acum spune ca are la masina Brieful Mic si Mare. In aceste acte spune ca propietar este un romand din stabilit in Germania. pot sa inmatriculez masina in romania doar cu acele doua acte?


multumesc,
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Grija mare cand cumparati o masina second-hand din Uniunea Europeana care a fost inscrisa pe firma!
Se pare ca din luna februarie de cand s-a scos timbrul de mediu, daca nu se poate face dovada platii TVA-ului la ANAF, NU veti putea inscrie masina pe numele vostru pana nu faceti dovada achitarii TVA-ului de catre firma respectiva! (printr-un certificat emis de ei sau prin achitarea TVA-ului de catre cel care cumpara masina, ca alta varianta nu exista.Si sunt sigur ca 19% din valoarea masinii, adica a pretului trecut pe factura, nu e de ici de colo')
Asigurati-va ca pe factura de la firma respectiva apare si partea in care scrie ca TVA-ul a fost achitat.
Deocamdata acest lucru nu este valabil in toata tara, depinde de judet, fiindca nu exista o dispozitie clara in acest sens.
Interesati-va inainte la inmatriculari despre aceasta chestiune daca aveti de gand sa luati o masina din afara care a fost trecuta pe firma.
  • octavian4

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Inscriere auto Ianuarie 2018

1) Contract Vanzare Cumparare semnate de vanzator si cumparator - Numere provizorii/platforma (daca a fost adusa cu

platforma - trebuie copie CMR sau o declaratie pe propria raspundere + copie de pe talonul platformei) Este foarte

important sa ai numerele de vama sau CMR/copie talon platforma la inscriere.

2) Fiscal de la vanzator

3) Inregistrare la Directia de Taxe si Impozite cumparator ( nu se percepe nici o taxa la luarea in evidenta - se

completeaza un formular tip )

4) Efectuare RAR (Actele masinii - daca sunt in alta limba - Traduse Brief mare/Brief mic, Contract vanzare cumparare

+ copii la ele)

Inscrierea la Politie -

5) Copie si original Cartea masinii; Cerftificat de Autencticitate; Asigurare pe minim 6 luni valabila; Dovada ITP;

Fisa completata de inscriere.(de completare se ocupa cei care stau pe langa DRPCIV si se ocupa cu acte). M-a costat 20

lei tot dosarul.

6) Taxa de Talon si Numere se plateste direct la ghiseul unde depui actele. (38 lei Taxa talon 85 lei Numere

preferentiale)

7) Pentru Bucuresti (DRPCIV PIPERA) dureaza de pe o zi pe alta eliberarea actelor si placutelor de inmatriculare.

Pentru depunerea actelor dureaza cam 1 ora. Cel putin asa a durat la mine de cand am luat bon de ordine.

Success.
  • deleted-6018

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Aveti idee la Anaf sector 6 ce acte trebuiesc pentru scos acea adeverinta pentru ceva legat de TVA,nu stiu exact cum i-i spune?
  • Z123

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salut, as vrea sa stiu cit costa de înmatriculat o mașinã din 2012 în România care este înmatriculate în Franța? Nu e schimbare de nume deci nu e act se vînzare cumpãrate pt ca e masina mea si vreau sa ma repatriez.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR