Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • VictorCai

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Buna seara...
Sunt total afon in ceea ce priveste intretinerea masinii, dar am multa bunavointa Very Happy
Am fost astazi la un prieten si a bagat masina pe tester. Am constatat ca am mici erori la 1 bujie, bateria/ alternatorul se pare ca nu incarca .... Ok ma uit pe diverse site-uri si constat urmatoarele lucruri:
1. Bujiile - preturi de la 20 la 100 RON. Ce face o bujie de 20 Ron fata de cea de 100 RON ?
2. Becutile H7 faza scurta diferente de preturi. Aici vreau ceva mai bun (sa lumineze mai bine). Stiu ca este bec cu Halogen ... Este limitat (nu se compara cu Xenon-ul). Vreau un link pentru modelul de bec. Un prieten a scos becul si arata altfel, fata de ce am vazut in poze. Este un H7 dar alt soclu ?
3. Bateria veche era de 75 A este ok daca o schimb cu una de 80A?
4. Alternatorul - am citit ca se poate reface la niste preturi intre 300 si 900 ron in functie de gravitatea defectului. Se merita sa cumpar unul nou cu 1000 RON (si alternatorul la schimb ) ? Adica, cel reparat o sa ma tina 2 - 3 ani fara probleme, sau incep din cand in cand sa-l repar ?
5. Se poate pune o antena radio externa ? Receptia in unele locuri este foarte proasta.
Cu stima
Skip ads

  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Referitor la bujii, una de 20 de lei iti face numai necazuri. Ia beru originala si nu ai probleme. Eu am patit-o cand aveam Astra H cu bujiile si am mai cheltuit aiurea inca1000 de lei pt ca am pus echiparea cu 10 lei mai ieftin decat beru. Si cu alternatorul daca se poate repara , reparal pe al tau cu piese originale. Tot la Astra am pus nou cu l meu la schimb si dupa 2 ani cand a iesit din garantie s-a dus releul de incarcare. Eu am dat vechea Insignia cu alternatorul original la 320 de mii de km. Sau iei unul sh original si zic eu ca e mai bun. Acum cum crezi, dar la masina asta nu te zgarci la piese ca o sa ai nevazuri cu ele pe urma si ai sa spui ca e o panarama de masina. Eu am avut Insignia A an 2010 luata in 2014 la 160 de mii de km si am schimbat vestitul oring si ce am mai avut probleme pe original si am fost multumit de ea. Drept urmare dupa ce am vandut-o acum o luna, am cumparat Insignia noua.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Poti pune si baterie de 80 amperi, iar antena daca este rechin este cea cu navigatie si nu prea poti pune o antena normala. Si cu una normala semnalul radio e la fel, dar nu sunt chiar asa mari probleme cu semnalul radio. Am si un Peugeot si e mai slab la semnal decat insignia
  • VictorCai

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri.
Insa am o problema, nu stiu ce becuri sa aleg pentru faza scurta, vreau ceva sa lumineze mai bine. Aveti ceva propuneri ?
Multumesc
Skip ads

  • VictorCai

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Si am mai vazut si asta :
https://www.pieseauto.ro/mer...8707844&qty=1 oare este ok doar se scot lampile vechi si se pun acestea ?
sau becul acesta https://www.badabum.ro/becur...30-12v-55w-1-buc/ ?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Despre Philips Extreme Vision numai de bine! Dai un ban, dar face.
  • VictorCai

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Din pacate am constatat ca becurile pentru faza scurta sunt hir2... Si aici dupa cateva ore de cautat am constatat cu mahnire ca nu prea am alternative
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR