Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • blajmihai

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut!Trebuie sa schimb distributia la vectra b 1.6 16v si as dori niste sfaturi legate de piese ce imi trebuie mai exact si cam ce piese(firma) la preturi bune si raportul calitate/pret corect1!La mine se cam aud urat rulmentii pompei de apa...deci tre sa o schimb si pe aia!
Skip ads

  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Cand faci distributia ar trebui sa schimbi si pompa de apa, de obicei eu pun curea Gates sau Contitech, rola Inna si pompa de apa Hepu, nu e obligatoriu sa fie marcile astea dar eu de ele am auzit ca ar fi recomandate, se mai schimba si cureaua de accesorii, eu unul nu o schimb mereu.
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
si daca celelalte role( de ghidaj?), in afara de cea de intindere, nu se schimba cand se pune curea noua, e vreo problema?
  • blajmihai

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Jony din cate stiu ar trebui schimbate toate!e mai bine asa...
Skip ads

  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Depinde si de noroc, eu la masinile pe firma schimb distributia de 2 ori pe an, la 45000 schimb, o data schimb tot si a doua oara schimb doar cureaua.
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Asa schimbam la fosta masina, un Espero. Toate rolele la al 2 schimb cum ar veni, si intre schimburi cureaua, rola de int si pompa de apa. Doar ca schimbam la 50000. Am mai facut si mai mult de 60000 uneori.
Am mers cu ea cam 300-350000 km, mult in afara fara probleme. Singurele probleme care le-am avut cu masina aia : o data i-am schimbat fisele de la buji pt ca avea pierderi vizibile cu ochiul pe timp de zi, asta deranja doar la relanti, oscila turatia si o data a papat uleiul de a mai ramas 1l in motor, facusem de la schimb cam 5000 max 6000km, Castrol 5w40, am bagat Mobil si NO PROBLEM. Consuma benzina in oras, vb aia bea ca vaca, motor de 1,8, dar in afara luam cam 7 dar in vremurile alea, nu prea conta consumul.... Tin minte am facut un drum de la Cluj la Rm Valcea, am mers la consum, adica nu am bruscat masina (nici frana, nici acceleratie), chiar cu varfuri de 150, sub 60 doar la semafoare in SB si atunci am iesit cu un consum de 5.5-6, verificat de la plin la plin si impartit la distanta. Dupa ce am dat-o, am luat-o pe asta consumatoare de ulei, dar mai cu bun simt la consumul de benzina.............. in fine. scuzati off-topic.
Nu am spus ca au fost schimbate toate rolele in urma cu ~ 55000 km. Si acum as schimba doar rola de intindere, cureaua si pompa de apa.
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Schimba tot. Eu am bagat curea Gates, role INA si pompa de apa Valeo. Un mecanic care se respecta nici nu se apuca de masina daca nu schimbi tot...sau...daca se apuca, n-ai sa vezi garantie.
  • blajmihai

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Gabi..cate role iti trebuie mai exact?doua sau trei?m-am uitat pe autokarma.ro si la setul complet de distributie in poza aratau 3 role 1 intinzatoare si celelante 2?Ahh am vazut si o pompa valeo la vreo 160-170 lei...e buna?
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Sunt 2 role si 1 intinzator. E foarte ok Valeo, daca nu ma insel vine pe echiparea originala din fabrica.
  • blajmihai

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc Gabi!
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
voi face si asta. ms mult. salutare.
  • Calugaru Ion

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salutare bãieți. Vreau sã schimb distribuția la mașinã vectra b 1,6 16valve.Am 7 ani de când nu am schimbat-o, dar am facut 18000km.Ce mã sfãtuiți sã schimb la ea,doar cureaua sau tot kitul?Un mecanic a zis ca el ar schimba doar cureaua, voi ce sfat îmi dați?
Skip ads

  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare.
La 18000 de km în 7 ani, ar însemna cam 2500 km / an, respectiv 200 si ceva km / lunã.... deci câteva zile (mai multe) stã fãrã sã se miste.
Nu ai uzurã multã dar zilele „stãtute” nu ajutã nici o masinã. Rolele kitului de distributie nu se învârt, adicã rulmentii lor nu îsi fac ungerea, în functie de locul unde o ai parcatã pot apãrea mici puncte de ruginã (pe iarbã, în garaj închis etc).
E cu dus si întors. Problemele pot apãrea la orice din kit, role care se blocheazã/huruie rulmenti, cureaua care se coace chiar si fãrã sã faci km, pompa de apã la care îi poate ceda vreo garniturã....
Recomandare schimbã tot kitul. O sã mai faci asta peste 7 ani Smile
Nu mi se pare exagerat de scump și esti sigur cã aici nu mai ai probleme.

Piesele nu sunt scumpe iar manopera depinde de la mecanic la mecanic...
Salutare, numai bine!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã un total de EUR150+(spre 200) nu deranjeazã la buzunar( cã de viațã nu zic...), fã ce zice colegul ... pe unii îi cam deranjeazã și RON50, deci e relativã treaba...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR