Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • KaRg0112

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Frontera 1998 VM41B
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare ,am o frontera 2.5 tds an 1998 5 usi ,si de curand a inceput sa mi se aprinda intermitent becul la ABS (in functie de gropile de pe drum ) si sa imi cada acul la KM in ritmul gropilor ,am descoperit ca problema e din rulmentii spate ,am comandat rulmetii optimal si am constatat ca au joc la fel ca cei de pe masina ,am zis sa comand altceva am comandat moog 2 seturi de cate 2 si la fel aceesi poveste , ma poate ajuta si pe mine cineva care a mai patit sau cunoaste ce marca de rulmenti sa caut care sa ii pot pune sa si mearga ,mentionez ca unu de moog l-am montat si nu s-a schimbat nimic ,de montat ma pricep nu se pune problema de montaj incorect.

Multemesc anticipat !
  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
ABS-ul nu are legatura cu acul de kilometraj, sunt 2 probleme separate. Rulmentii spate nu au nici o legatura cu ABS-ul si nici cu acul de kilometraj.

Te rog detaliaza ... Cum ai descoperit ca rulmentii spate sunt sursa tuturor problemelor?
  • KaRg0112

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Frontera 1998 VM41B
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Pai la mine bucsa care tine planetara pe rulment are pe ea si inelul dintat de la abs si pe tester imi dadea eroare cu citirea sectorului dintat ,cand am scost planetara am vazut ca inclinatia care o facea din rulment era destul de mare,si senzorul stanga spate e senzorul care imi da km la ora ,cu mufa scoasa nu mai mergea deloc vitezometrul,si eroarea nu semnifica senzor stricat,dantura am inspectat-o si e ok
  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cablaj intrerupt, contact imperfect pe senzorul de viteza spate ... nimic altceva.
  • KaRg0112

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Frontera 1998 VM41B
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am verificat cablajul
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR