Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • alexbombaster

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am si eu o problema de ceva timp cu luminile de marsarier la masina (Opel Astra H 1.7 Z17DTH) si anume daca conduc mai mult de exemplu 60km-100km cand incerc sa bag in marsarier luminile nu se mai aprind. Dupa ce se raceste motorul sau daca astept cateva ore luminile functioneaza.

Am observat problema aceasta intr-o seara cand am plecat din Brasov si am venit spre Bucuresti, noaptea cand am incercat sa parchez prin Bucuresti si am bagat in marsarier luminile din spate nu se mai aprindeau. Dimineata cand am coborat sa vad exact care ar fi problema, luminile functionau.

Din cate am mai citit pe forum, insa nimic concret pentru modelul acesta, ar putea fi o problema cu sonda lumini marsarier ? Stie cineva unde se afla aceasta sonda la acest model de masia, sau a mai avut cineva o problema asemanatoare si imi poate spune cum se poate rezolva ?
Skip ads

  • alexbombaster

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Up !
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut

am cautat pe google "intrerupator lumini marsarier" si este dat ca piesa de schimb, pare o sonda care se afla pe cutia de viteze, unii colegi care au mai avut probleme au rezolvat cu spray de contacte aplicat pe pinii mufei si sondei, (nu stiu locul exact dar daca ajungi la cutie iti dai seama care e, cutia de viteze nu are prea multe sonde pe ea, probabil e asta si inca una de indicator nivel ulei cutie, nu stiu sigur).

uite-te pe net cum arata ca piesa de schimb ca sa o poti identifica pe cutie.

nu o cumpara, incearca prima data cu spray, probabil a prins umezeala si nu face bine contact.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Dupa ce dai cu spray de contact, daca nu functioneaza fa o punte in mufa, daca se aprinde schimba sonda.
Skip ads

  • alexbombaster

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
OK, multumesc de raspunsuri, am sa revin cu update-uri dupa ce incerc.
  • indesit

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2012

  • Mesaj Privat
alexbombaster a scris:Salutare,

Am si eu o problema de ceva timp cu luminile de marsarier la masina (Opel Astra H 1.7 Z17DTH) si anume daca conduc mai mult de exemplu 60km-100km cand incerc sa bag in marsarier luminile nu se mai aprind. Dupa ce se raceste motorul sau daca astept cateva ore luminile functioneaza.

Am observat problema aceasta intr-o seara cand am plecat din Brasov si am venit spre Bucuresti, noaptea cand am incercat sa parchez prin Bucuresti si am bagat in marsarier luminile din spate nu se mai aprindeau. Dimineata cand am coborat sa vad exact care ar fi problema, luminile functionau.

Din cate am mai citit pe forum, insa nimic concret pentru modelul acesta, ar putea fi o problema cu sonda lumini marsarier ? Stie cineva unde se afla aceasta sonda la acest model de masia, sau a mai avut cineva o problema asemanatoare si imi poate spune cum se poate rezolva ?




Salut.. aceeasi problema o am si eu cu luminile pt mers inapoi. Daca ai rezolvat imi poti spune cum gasesc acea sonda?z1.7dth
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR