Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • iacobcornel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2018

  • Mesaj Privat
SALUTARE.Am un opel astra j sports tourer 2013 motor 1,7 .110 cai, motorina si ma intereseaza daca are sau nu lichid pentru regenerarea filtrului de particule.Daca nu cum isi face regenerarea filtrul de particule.Daca ajuta, seria este WOLPD8EW1D8016423
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu are lichid pt regenerare (Ad-Blue).
Regenerarea se face prin post-injectie... in faza de evacuare se injecteaza o cantitate de motorina pentru a ridica temperatura pe evacuare si implicit pe DPF (undeva la >600grC) pentru a arde depunerile acumulate in filtru.
  • iacobcornel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos o zi frumoasa
  • MPopescu133

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
salut! Sunt posesor de Astra 1.7 cdti ecoflex, 2014 si daca puteti sa imi spuneti dupa cati km se face regenerarea? am facut 6000 de km din mai pana acum fara regenerare.

va multumesc!
Skip ads

  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut,
n-ai cum sa faci 6000 si sa nu prinzi nici macar o regenerare, cel mai probabil s-a intamplat in mers si nu ai observat nimic.
la mine(astra j sport tourer, 1.7 2011, 110 cai) mi-a facut regenerare in conditii de drum national si autostrada la 650-700km, iar in conditii de oras si drum national ceva mai aglomerat undeva la 300-350 km.
  • MPopescu133

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns. Eu am cumparat masina din reprezentanta Opel din Germania in luna mai, parcurg zilnic aproximativ 40 km, de acasa la lucru si inapoi iar luna trecuta am facut un drum de 3500 km din Germania in Romania si retur. Din cei 3500 km eu am fost in masina 3000 km, ca sofer si pasager. Din ce am citit si am vizualizat pe internet ar trebui sa imi apara martor in bord sau mesaj ca s-a realizat regenerare.
Sunt foarte multumit de masina, am luat-o cu 77.800 km pe bord si acum am 83.600, consumul la drum lung scade la 3.6/3.8 iar in oras nu a sarit de 4.5.
Ce ar trebui sa vad la regenerare?
  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mesajul care l-ai gasit tu apare atunci cand ai intrerupt de cateva ori procesul de regenerare prin oprirea motorului, cred ca ai voie sa faci asta de maxim 4 ori dupa care imi apare mesajul: filter full, continue driving.....(sau ceva de genul asta)
la mine imi dau seama ca e in regenerare dupa consumul instant. atunci cand e in regenerare si fac frana de motor nu mai apare consum 0.00 ci valori pozitive(1,5-2-3...etc) si la relanti in loc de 0.5-0.4l/H am de asemeni consum marit la 3-4l/H.
m-am obijnuit sa tin computerul de bord pe pagina de consum instant tocmai datorita regenerarilor....
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dar de ce nu montati LED la oglinda sau la dezaburire luneta ca sa vedeti cand se face regenerarea?
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
MPopescu133 a scris:
Sunt foarte multumit de masina, am luat-o cu 77.800 km pe bord si acum am 83.600, consumul la drum lung scade la 3.6/3.8 iar in oras nu a sarit de 4.5.


4,5 in oras? Shocked
  • MPopescu133

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Da, ai citit bine 4.5 l/100km in conditiile in care masina circula cu o viteza de 50 km/h constant si semaforizarea este sincronizata.
Eu am avut un VW Passat inaintea Astrei, 2.0 TDI iar in mod urban consuma 5.1/5.3 l/ 100km.
De anul trecut locuiesc in Germania.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Acela nu se poate numi regim de exploatare in urban.....chiar daca se intampla in oras.
E ca si cum traversezi o comuna pe DN......
  • MPopescu133

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Se intampla ca deseori sa prind de maxim 2 ori acelasi semafor in oras. Eu umblu de 3 ori pe saptamana prin oras cu masina si oamenii de aici sunt obisnuiti sa foloseasca mijloacele de transport in comun (diferenta uriasa intre Ro si De la acest capitol) iar parcarile sunt relativ scumpe, fapt ce te obliga sa lasi masina acasa.
De anul viitor multe orase vor introduce restrictii pentru toate masinile sub E5.
Imi pare rau ca s-a creat off-topic.
Skip ads

  • vassy71

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015 wolpd8e65f80210
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2019

  • Mesaj Privat
SALUTARE.Am un opel astra j sports tourer 2015 motor 1,6 .110 cai, motorina si ma intereseaza daca are sau nu lichid pentru regenerarea filtrului de particule.Daca nu cum isi face regenerarea filtrul de particule.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR