Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

De putina vreme am observat ca atunci cand intra in functiune electroventilatorul principal la a mea Astra G se aude ca un tacanit (si nu este cel dintre volan si scaun Very Happy ).
As vrea sa il demontez si sa-l verific pentru ca sigur ori a sarit vreo pietricica intre palete ori este pe duca. Pe cel din fata radiatoarelor l-am demontat si este in regula, dar cel din spate pare mai complicat.

Ma poate ajuta cineva care a facut aceasta operatiune sau care macar a asistat?

Merci!
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Din ce am vazut nu se poate fara sa dai jos radiatorul, adica radiatoarele(racire si ac). Daca e musai parca se da bara fata jos, ranforsarea barii si acum ai radatoarele. Dai drumul la antigel si il desfaci din furtune. Se poate umbla fara sa pierzi freonul din aerul conditionat. Radiatorul de ac il lasi sa atarne in furtune. e munca da cateva ore.
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Din fericire am avut un noroc fara margini.
Am dat jos bateria si suportul acesteia pentru a avea acces vizual la ventilator si am observat ca straluceste ceva in lumina lanternei cu care ma uitam. Si ce sa vezi...in carcasa ventilatorului in partea de jos statea bine mersi o cheie tubulara de 10 Smile .
Probabil statea agatata pe undeva si acum de curand cazuse in carcasa ventilatorului.
Am luat-o de acolo si acum merge cum trebuie.

Oricum multumesc pentru sfaturi, imi era asa o groaza ca trebuie sa demontez un sfert de masina pentru un ventilator.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ca la doctor ...a uitat o foarfeca in pacient.
  • astrag2008

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut, vreau si eu sa dau jos ventilatorul de pe radiatorul de antigel pentru verificare amanuntita dar nu stiu daca se poate fara sa demontez radiatoarele.
Din cei care au mai multa expertiza in domeniu, ma poate lamuri cineva? Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR