Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • geo19

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 B2 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
SALUT ( Vectra B 2001 1.6 16v)
nu am martor aprins pe bord la airbag, claxonu merge , comenzile lafel doar ca de cateva zile imi fraca , pocneste cv acolo in spatele volanului si uneori se blocheaza dak fortez putin se deblocheaza ... astazi am desfacut capacele acelea negre care acopera cotactul si resctu circuitelor din spatele volanului si am vazut acea spirala, in spatele spiralei ( inspre botu masini) o lamela alba de plastic cu o bucata de metal in ea care imi freca intro anumita pozitie a volanului ... tata sa apucat sa impinga in ea cu o surubelnita si pana la urma a iesit d-acolo , sa rupt ca nu mai e completa ii lipseste o bucatica din ea ... si acum imi pocneste intruna in interioru spiralei se si blocheaza cam la toate virajele mai stranse , probabil a mia ramas cv acolo ... ce e de facut in situatia data ?

-care era rolul acelei lamele , clema ?
-ce am distrus acolo ?

nu am putut sa merg cu masina pt ca se bloca la fiecare viraj mai strans era sa fac si accident si am scos avea spirala din cele 4 cleme
am observat ca dak o scot din locasu ei nu mai face zgomot si nici nu se mai blocheaza asa ca am lasato asa neprinsa deplasata 3-4mm spre volan dar acum nu imi mai declanseaza semnalizarea cand intru in linie dreapta trebuie sa o dau eu laloc .

in poza este acea lamela care am socoso adica am rupto
Skip ads

  • valeriu_48

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Cauta si inlocueste spirala sa nu pateste alte belele.Daca vrei sirala da un pm.
  • mogoscatalin

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Stima am tot cautat pe tot forumul dar nam gasit nimika VA ROG AJUTATIMA CINE POATE .!
Am o vectra b1 96 16.16 v eco as dori sami pun comenzi pe volan in monentul de fata am volan fara comenzi .....
As dori sa stiu daca am cablajele trase pana la casetofon acesta find original de opel am sa atasez cateva poze cu mufa de la cuplarea cu spirala si pini daca ma puteti ajuta spunandumi daca am pini respectivi in mufa (mai exact cablajul de la mufa pana la casetofon ) multumesc tuturor
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
prima data iti trebuie un volan cu comenzi sa se potriveasca la mufele care le ai tu. airbag ai la volan?
Skip ads

  • mogoscatalin

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2011

  • Mesaj Privat
stima am rezolvat miam bagat PENTRU ESTU CEVA IMPORTANT ARBEGU DE LA VOLAN FARA COMENZI NU SE POTRIVESTE CU ARBEGU DE LA VOLANU CU COMENZI ......
  • CCosmin945

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2017

  • Mesaj Privat
geo19 a scris:SALUT ( Vectra B 2001 1.6 16v)
nu am martor aprins pe bord la airbag, claxonu merge , comenzile lafel doar ca de cateva zile imi fraca , pocneste cv acolo in spatele volanului si uneori se blocheaza dak fortez putin se deblocheaza ... astazi am desfacut capacele acelea negre care acopera cotactul si resctu circuitelor din spatele volanului si am vazut acea spirala, in spatele spiralei ( inspre botu masini) o lamela alba de plastic cu o bucata de metal in ea care imi freca intro anumita pozitie a volanului ... tata sa apucat sa impinga in ea cu o surubelnita si pana la urma a iesit d-acolo , sa rupt ca nu mai e completa ii lipseste o bucatica din ea ... si acum imi pocneste intruna in interioru spiralei se si blocheaza cam la toate virajele mai stranse , probabil a mia ramas cv acolo ... ce e de facut in situatia data ?

-care era rolul acelei lamele , clema ?
-ce am distrus acolo ?

nu am putut sa merg cu masina pt ca se bloca la fiecare viraj mai strans era sa fac si accident si am scos avea spirala din cele 4 cleme
am observat ca dak o scot din locasu ei nu mai face zgomot si nici nu se mai blocheaza asa ca am lasato asa neprinsa deplasata 3-4mm spre volan dar acum nu imi mai declanseaza semnalizarea cand intru in linie dreapta trebuie sa o dau eu laloc .

in poza este acea lamela care am socoso adica am rupto

Salut ce ai rezolvat cu clema aia alba stii cumva care era scopul ei ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR