Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • VNeghina

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Ma adresez actualilor posesori, sau celor care au avut si vandut o Astra K ...

Daca ar trebui acum sa luati din nou o masina, ati merge din nou pe Astra sau v-ati reorienta catre alta masina ?

Nu pot sa imi dau seama care e gradul de multumire al posesorilor, daca sunt incantati de achizitie, dacar si-ar mai lua-o din nou daca ar fi cazul ... Sunt foarte nehotarat daca sa iau K-ul comandat sau sa renunt la el ( cu cheltuielile aferente ) si sa merg pe altceva ( Elantra 1.6 CRDI 7DCT ).
Skip ads

  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut!
Ce motorizare si ce varianta de echipare ai ales pe noua masina? La o prima impresie singurul plus pe care Elantra il are este portbagajul. In rest este inferioara, atat ca si motorizare cat si calitate perceputa la bord.
  • VNeghina

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Enjoy, 1.4 T 150CP, cutie automata, Pachet de iarna,Pachet Comfort II cu senzori de ploaie, lumini, parcare, stopuri cu led, proiectoare, frana de mana electrica.
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos! Abia dupa ce o vei conduce vei intelege de ce a fost aleasa masina anului 2016 in Europa. Wink Este mult peste I30 si Elantra. pana si serviceul este mai ok la Opel... Smile
Enjoy your Astra!
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ramai pe Opel ca vei fi mai multumit si cu mai multe dotari si mai ales intretinerea mai ieftina iar la fiabilitatea tot pe acolo esti dar cu piese mai ieftine pentru OPEL
  • EIulianNicolae

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2017

  • Mesaj Privat
eu am astra k sp 1,4 125hp echipare dynamic,cu navigatie ,pachet iarna,clima,stopuri led,geamuri fumurii,si sincer daca ar fi sa iau ceva , as lua insignia daca nu tot aceeasi astra dar cu agr urile care nu mi le am permis
  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Daca nu-mi luam deja, iti recomandam sa renunti la comanda, si negociam cu dealerul sa mi-o dea cu discount, ca tot visam eu la una cu cutie automata (dar am fost nevoit sa iau rapid ceva pe stoc, deci manuala). Smile

Nu am cu pachet de iarna, insa pachetul ala cu franare automata / recunoastere semne circulatie ar fi fost nice, insa, pretul se ducea mult spre 20.000.

Eu am vazut 6 masini (5 test drive) inainte sa aleg astra, singura cu o calitate similara fiind i30, insa la un pret substantial mai mare. Deci tot Astra as alege, fara ezitare.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Anzu, ce marci de masini ai testat?Ai testat si Hyundai i30 Fastback?
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
VNeghina a scris:Ma adresez actualilor posesori, sau celor care au avut si vandut o Astra K ...

Daca ar trebui acum sa luati din nou o masina, ati merge din nou pe Astra sau v-ati reorienta catre alta masina ?

Nu pot sa imi dau seama care e gradul de multumire al posesorilor, daca sunt incantati de achizitie, dacar si-ar mai lua-o din nou daca ar fi cazul ... Sunt foarte nehotarat daca sa iau K-ul comandat sau sa renunt la el ( cu cheltuielile aferente ) si sa merg pe altceva ( Elantra 1.6 CRDI 7DCT ).

Poate ca Hyundai i30 Fastback ar fi mai ok decat Elantra.
  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
florin71 a scris:Anzu, ce marci de masini ai testat?Ai testat si Hyundai i30 Fastback?

Da, nu aveau i30 simplu la test drive, dar mi s-a spus ca diferenta e doar de caroserie. Ma asteptam sa fie tot o coreana facuta la norma ca Ceed, insa e peste la toate capitolele (finisaje, insonorizare, tinuta de drum, etc).

Insa i30 1.4T-GDi 140CP 5DR EXCLUSIVE pleaca de la 17.500. Merita clar un test-drive, poate prinzi si o promotie, e de luat in calcul cand o sa apara noua Astra facuta de Pejo.

Focus iarasi a fost ok, insa am mai avut unul inainte si vroiam ceva nou. Focus nu are finisajele si finetea Astra, e parca mai pentru oameni dintr-o bucata. Tinuta mai buna de drum, daca ma dadeam zi de zi pe serpentinele de la Cheia, Focus luam.

Skoda Octavia Style 1.5 TSI 150 CP, 22.000 Euro. Si cica e masina ieftina. Daca esti fanboy VAG, gasesti Passat mai ieftin cu echipare similara. Finisaje si calitate similara cu Astra, insa doar berlina (satul de ele).

Si ultima testata, de care imi e si rusine sa amintesc, Sãndelul cu cutie robotizata. Trecand peste tapiteria stil muºama si ergonomia unei masinute de jucarie, cand a inceput aia sa schimbe brutal vitezele si sa ma smuceasca de parca avea ceva cu mine, am fugit si am semnat pentru Astra care e best buy in gama asta de pret, si pe stoc.
  • VNeghina

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Am platit pana la urma o diferenta, adica 50% din valoarea masinii sa o aduca in tara, deci voi ramane la Astra pentru o perioada Smile .

Si eu am testat cateva inainte de Astra... I30 nu mi-a placut interiorul, Fastback e fainut dar ca si look din punctul meu de vedere e sub Elantra. M-ar fi tentat si noua Ceed dar e scumputa...Am mai testat un Focus .. doar ca e generatia veche si nu m-a atras asa tare, recunosc ca modelul nou de Focus, de seamana cu un Serie 1 e frumusel tare... Megane Sedane, Seat Leon... fainut dar prea scump pentru ce ofera.

Teoretic in vreo 2 sapt ar trebui sa imi vina masina dar am vorbit la dealer si o sa o mai tin la ei macar 1-2 luni, poate poate se vor face ceva realocari de fonduri pt programul Rabla in toamna.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Ca sa te incadrezi in Rabla cred ca trebuie sa ai maxim 130g/km co2 la astra k automata nu stiu cat e dar la j automata fara start.stop e 158gr/km.
Skip ads

  • VNeghina

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
In prima faza se incadra, 1.4T 150Cp cu Start Stop are 128g Emisii.. acum cu noua modificare si cu WLTP inca nu stiu ce valori are, dar nu cred ca ar trebui sa fie o problema, mai ales ca acum au ridicat valoarea maxima la 145g . 1.6T se incadreaza deci 1.4T nu ar trebui sa fie cu surprize neplacute.
  • Manuel79

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Nu cred cã aș mai alege Astra. Zgomote puternice la suspensiile fațã pe drumuri foarte proaste, greieri în uși și în cadranele de bord, amortizoare schimbate la 30k și la 78k, a doua oarã inclusiv fațã, cu tot cu flanșe... Fostul meu Megane 3, cu excepția greierașilor, era mult peste în termeni de fiabilitate. Next car: Mazda 3, Civic sedan sau Focus.
  • Bogda_P

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Nu.
Multe probleme pe partea electrica dupa 2 ani de utilizare si 20k km..intretinuta numai benzina Premium 70% din km mers in oras.
Daca nu ai minim o garantie extinsa te-ai ars+ timp pierdut pe la service-uri. Poate bine stiti ca problema nu se rezolva la prima programar, abea la a doua programare cand vine piesa la appx 2_3 saptamani de la constatare.
Toate bune !
  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Inca sunt indecis. Arata foarte bine, insa recent am descoperit ca are o proplema grava de design: apa de la ploi, scursa de pe haion sau la spalatorii, se acumuleaza in usa portbagajului... Exista acolo o gaura de scurgere, insa nu pare sa functioneze (nu, nu e infundata). Dupa ploi, apa balteste acolo cu orele, sau chiar zilele, garantat o sa gasesti rugina acolo in cativa ani.

Ca majoritatea masinilor facute mai nou, sunt in categoria "Planned obsolence" (de vazut cine l-a ratat: https://topdocumentaryfilms....-bulb-conspiracy/ ). Nu ma astetpt sa fie genul de masina cu 3-4 proprietari, tinuta 15-20 de ani daca e ingrijita. Probabil dupa 7-10, reparatiile nu mai merita efortul.

Si din pacate reducerea calitatii pentru optimizarea costurilor am vazut-o la toate masinile, acum toate concureaza in bling blings (faruri LED, sisteme de navigatie, etc) in timp ce tabla e din ce in ce mai subtire si mai prost finisata.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@Anzu
Nu are cum sa ramana apa in haion ( ramane doar daca scurgerea e infundata) , se scurge imediat , asta e si motivul gaurilor tehnologice pentru scurgere, mai ales ca ele sunt amplasate in locul cel mai de jos posibil ....la masina mea nu sunt probleme la haion si la usi , apa se scurge instantaneu .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Chestionar

Daca ar fi sa repetati achizitia, ati face-o ?
Da 75%
Nu 25%
16 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR