Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • bogzbz

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Conexiunea de care zici se face intre egr si o conducta micuta, de regula ''adancitura'' aceea din interiorul garniturii vine spre ''componenta'' adica pe egr o pui spre egr iar la clapeta ( intre clapeta si conducta care vine de la egr) se pune spre clapeta.
Edit: am gasit o poza de cand am facut aceasta operatiune, se observa ( putin cam dificil intr-adevar) adancitura aceea spre stanga in imagine, deci partea stanga a garniturii din poza vine pe egr, si pe partea de ''vizavi'' vine conducta.

Skip ads

  • claudiu_ss

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2007 1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Din poza atasata de mine ,partea de jos vine pe egr si clapeta daca am inteles bine.
Mersi.
  • romeo77

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2005 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Nu a mai scris nimeni pe aici de ceva vreme. Datorita situatiei, impreuna cu familia, ne-am autoizolat la tara. Si neavand ce face, am rasfoit acest tutorial si mi-am zis ca pot face si eu asta. Luat trusa de scule - a mea si ceva din trusa lui tata - ma apuc "voiniceste" de treaba. Prima "greseala" e ca am desfacut colierul de pe furtunul ce trece peste EGR, din partea de langa capacul de ulei. Nu am putut sa il scot capatul de la furtun si nici sa mai pun la loc colierul. I-am dat pace. Am reusit sa desfac tot, nu am pierdut nici surube si nici garnituri metalice. Trebuie putina rabdare. Surpriza mare. Desi nu merg subturat, valva era aproape infundata. Era si funingine dar si funingine amestecat cu ulei. Un fel de "vaselina". Ma apuc voiniceste de treaba. Iau diluant - doar atata am avut si un degripant - o curat, o las la inmuiat de azi pe maine, o fac bec si luna, curat cu o carpa, teava de sub Egr si "gaura" de pe galeria de admise atat cat am putut. Am incercat sa desfac partea electrica, dar nu Am avut nici o surubelnila sau torx sau stea sa il desfac. Poate imi da cineva o idée. "Chestia" care iese din partea electrica ca un surub, trebuie sa se miste sau sa fie imobila? Dupa ce am curatat-o am incercat sa o misc cu o surubelnita da nu am reusit.
La montat inapoi fixat garnituri, prins in suruburi. A fost ok. Surpriza a fost la mufa electrica. A intrat fff usor si am impresia ca nu pana in capat. Cum imi dau seama ca e ok si Egr - ul functioneaza si mufa face contact? Precizez ca Am desfacut si curatat egr datorita minunatei erori P0400- flux de aer insuficient etc. Dupa ce am terminat de montat, am dat cheie, am sters eroarea - am o mufa obd2 si am descarcat un program de pe net- dar dupa un drum eroarea a reaparut. Unde sa ma mai uit si ce sa mai caut ? Nu am alte furtune sau chestii care sa intre in valva. E posibil sa nu fie etanse garniturile ? Nu am Silicon sau alte garnituri sa pun. Doar daca improvizez ceva. Orice idee e binevenita.
Merci
  • romeo77

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2005 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Buna la toti. Am o intrebare sau mai multe. Nu am reusit sa scap de eroare. Am desfacut iar, pus silicon si montat la loc inapoi. Eroarea dupa ce am sters-o a reaparut. Tot citind pe aici am ajuns la debitmetru. Am scos mufa am mers vreo 50 m fara nici o problema. Nu mi-a "murit" motorul. Sa inteleg ca eroarea P0400 poate avea legatura si cu debitmetru ? Tutorialul ce l-am gasit ... Nu prea ma ajuta la desfacut. Dar acuma incerc sa il desfac si sa il curat. Ceva solutii? Idei ?
Merci
Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
@romeo77 Acel cui care iese din partea electronica, trebuie sa fie mobil, adicã sa poatã fi apãsat cu un efort minim.Cred ca partea electronica este moarta în acest caz.Probați cu un alt egr, pentru ca el sigur este defect.
  • claudiu_ss

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2007 1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Va salut,am un Opel Astra h caravana 2007 1.9 DT si la montare egr nu am vãzut sã aibã garnitura din tabla cu 4 gauri.Edte nevoie de ea ,si în ce pozitie se pune?Multumesc
  • andreicsa17

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2020

  • Mesaj Privat
@claudiu_ss , Da, ai nevoie de garnituri, deoarece acolo n-ai voie sa-ti iasa deloc aer, dar vezi poate ti-a ramas pe egr si nu se vede ca se lipeste pe el .
  • LAdrian559

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea ! Am un opel astra h 1.9 cdti din 2007 cel din varianta de 150 cp si cer si eu un sfat . Acum citva timp mi-am propus sa curat egr -ul si admisia cu un spray . Am respectat instrctiunile de pe doza dar furtnelul din plastic de la doza a fost aspirat de capeta de acceleratie . la ce ar trebui sa ma astept ! Multumesc anticipat
!
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR