Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Nu prea imi vine sa cred. Ai desfacut macar de proba ultimul surub ce tine si aripa ? Bucata aia e demontabila toata ziua , eventual daca nu s-a umblat la ea la un moment dat si sa o fi sudat careva.
Daca chiar n-ai nici o cunosteala cu ap de sudura in puncte , mai poti incerca cu un meserias care se stie bine cu ,,electricul,,. Nu recomand ca iese cam aiurea dar din lipsa de posibilitati merge cumva ...
Daca duci masina intr-un atelier sa-ti schimbe traversa aia , au nevoie si de faruri pentru a o pozitiona la fix. Daca e vorba de doar atat nu vad de ce ti-ar lua mai mult de 50 lei ( evident, strict doar taiata cea de pe masina si fixat/sudat cea noua). Demontari/montari le faci tu ca oricum vad ca ai inceput. Smile

Skip ads

  • Cristian Arnautu

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2001 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Buna , asa cum am zis eu e sudat de fabrica toata bara care am inconjurato cu rosu ...si am sa merg la servis mai mult ca sigur ....farurile le am ..bn doar unu cel din dreapta mi sau rupt clemele de prindere si sticla e sparta ...cred ca treb sa imi iau altul dar am inteles ca e in jur de 300 Ron asa far imi trebuie mie dar pe dreapta a
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Bine , dar ce vrei sa faci de fapt ? Traversa ta, fie ea si sudata nu pare distrusa ( atat cit se poate vedea din poze) ... de ce vrei sa o schimbi ? Pur si simplu vrei sa o tuning-ezi sau ai ,,pupat,, ceva ?
Asa cum ti-am spus , tinichigiul are nevoie de faruri ca sa-ti pozitioneze la fix traversa aia. Nu conteaza ca-i sparta sticla de pe far .... sa aiba conturul corpului macar sa vada omul la pozitionarea traversei cum ,,cad,, farurile in raport cu bara fata , cu capota si aripile.
  • romy17

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Kadett 1989
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Pentru schimbarea traversei superioare este necesar sa se demonteze si aripele macar din suruburile de sus pentru a putea desface sudurile.In plus trebuie desfacuta incuietoarea capotei,prinderea radiatorului si alte cleme ce sunt plus tablitele.Nu este chiar asa simplu dupa cum pare pentru a scoate o lucrare profesionala! Nu cred ca cineva face asta pe 50 lei cum s-a estimat de cineva.
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...mah .......... nu mai cititi postari in diagonala si viteza !

......,,cineva,, eu am fost si am ,,estimat,, 50 lei ( eventual cu ceva mai mult) strict sudurile in ideea in care proprietarul ( Cristian Arnautu) se ocupa de manopera (demontat/montat) ca tot am vazut ca a inceput.( am specificat asta intr-o postare anterioara)
Am ramas cu nelamurirea ca nu am inteles ce vrea sa faca de fapt ! Traversa in cauza o schimbi cind ori e ,,coapta,, rau ( mai rar) ...ori i-ai tras una incat ,,refacerea,, ei nu merita munca.
Postarea aflandu-se insa la o sectiune ,,tuning,, numai el stie ce planuieste ca din cat vad din poze , traversa pare ok.

In alta ordine de idei inca sint in dubiu ca traversa aia e sudata cap-coada insa daca omul asa spune , atunci asa o fi. Cu o alta bucata de la dezmembrari in mana, tu crezi ca eu as sta sa mai desfac aripi daca tot vorbim de suduri ? Ii puneam la dispozitie la proprietar scule sa-si demonteze ce doreste, cind aveam front de lucru asigurat , veneam cu flexul si o taiam jos lasand ,,2 degete,, din capetele vechii traverse ( sa nu afecteze ulterior caldura sudurii vopseaua de pe aripa) si urgent o sudam pe cealalta taiata in prealabil corespunzator. Cat sa ceri pentru citeva puncte de sudura la un rahat de traversa ?

Evident, daca imi lasa cheile de la masina si imi spunea ca vine dupa masina a doua zi , da , clar, altul era ,,scorul,,.
  • Daniel93

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Urat mai era "tuningul" de odinioara Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR