Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • airpacpac

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salut

Vauxhall Insignia zgomot dinspre motor la relanti, ca niste batai. Cand o accelerez, zgomotul dispare, la fel si cand apas ambreiajul, de cele mai multe ori dispare.

La fel si in mers, de cele mai multe ori cand sunt in a3a, daca ridic piciorul de pe acceleratie, zgomotul apare si vibreaza. Daca apasa ambreiajul, de cele mai multe ori zgomotul dispare. La fel si cand o accelerez.

Astazi, cand franam sa ma opresc la semafor, a inceput din nou acel zgomot iar cand masina era aproape oprita, motorul s-a oprit.

Aveti idee ce ar putea fi? Precizez ca distributia mai are cam 5000 km, o sa o schimb in the sapt. Pot avea vreo legatura? Ma mai bate gandul ca ar fi volanta, dar nu stiu ce sa zic. Am mai avut probleme cu valva EGR, am curatat-o si un timp nu s-au mai auzit bataile, dar acum au inceput din nou odata cu martorul de la motor in bord.

Multumesc
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ce eroare ai. Ar fi volanta...daca dispare când apesi Ambreiajul...dar nu ar trebui sa aparã martor in bord.
  • airpacpac

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Singurul martor in bord e de la EGR, eroarea P0404. In rest, nimic. La volanta m-am gandit, dar stiu de la altcineva care a avut probleme la volanta ca batea tot timpul, indiferent ca apasa pe ambreiaj sau acceleratie.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Volanta incepe sa bata si se potoleste cand apesi ambreiajul,daca continui sa mergi bate si cand apesi ambreiajul ....si daca te incapatanei sa o lasi asa ori se descentreaza de tot si nu mai intra in viteza in cazul fericit ori se rupe vibrochenul de cele mai multe ori cu o gaura in buget de o tii minte mult timp dupa aia. Daca tot o sa dai jos cutia planetare ulei cutie bla bla bla, sa dai si baia de ulei sa verifice sorbu pompei de ulei si sa pui si alt celebru O-ring pentru care se duc motoarele de Insignia diesel,eu cam asa sfatuiesc clientii ca se scutesc multi foarte multi bani.Acu vezi si tu in ce categorie te incadrezi ori o pui pe net si ai scapat de toate....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR