Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Na ca si compresorul meu de ac a inceput sa faca acel zgomot ca un harait,parca freaca ceva in el si tot asa doar cand este off.Cand e pe on aerul nu se mai aude.Vreo rezolvare ceva , fara a se shimba compresorul ?
Skip ads

  • ABogdan817

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Nu cred ca este vreo rezolvare, am incercat la un service cu golirea instalatiei crezand ca poate este prea putin ulei, au pus o cantitate putin mai mare de ulei + reincarcare freon si nu s-a mai auzit nimic vreo 15 minute si apoi a inceput iar ce e drept acum parca este ceva mai estompat. Asa "face" toate se pare Smile
  • Adrian George

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Pana la urma ati rezolvat problema sunetului? Se pare ca si eu am acelasi sunet, cu ac off.
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Astra j 2014 14net
Compresorul are si ambreiaj electromagnetic si este si variabil. Adica sunt doua mufe electrice de actionare; una pt. ambreiaj si una la electrovana freon.
Cuplarea se face intai la ambreiaj si dupa la electrovana ,pt. a nu gasi compresorul in pozitia direct sarcina (adica cu placa de care sunt pprinse pistoanele inclinata- deci in sarcina)
Este ca si cum vibrochenul ar fi drept si bielele nu ar face miscare de dute vino
Dupa parerea mea sa revenit si la cuplajul prin ambreiaj pt. a nu mai invarti compresorul deloc nici macar atunci cand nu este in sarcina
https://youtube.com/watch?v=DPuYF0eNK6M
In acest video nu exista ambreiaj elecromg..., este prezentat principiul de functionare.
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
De mai bine de doi ani se aude si la mine acel harait in special când il cuplam. De când s-a incalzit nu a mai mers clima. Am mers la service si e bulit compresorul. Cei care ați mai schimbat compresorul ,ce marca ati pus?unul GM e exagerat de scump.
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Pe al meu scrie Delphi.
  • mannyDTH

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara.Am o problema la o astra h 1.9 120 cp, si anume pierde freonul in aproximativ 1 luna.Am bagat sustanta de contrast(2 seringi cumparate de pe net) si dupa o saptamana am verificat cu o lanterna cu UV , pe unde ar putea fi scaparile.Surpriza a fost cand am vazut pe unde pierde, si anume pe la compresor, mai exact pe la ultima imbinare (compresorul avind 2 din cate imi amintesc).
Intrebarile mele ar fi pentru cine a intalnit asemenea problema
-gasesc vreun chit de reparatie care sa contina acele oringuri sau garnituri la vreun magazit de piese auto?
-as putea sa le schimb eu , sau trebuie sa ma duc la vreun service de specialitate?
-compresorul de Astra h 1.7 cdti s-ar potrivi la motorul de 1.9.Pt ca am vazut ca tot 3 suruburi de prindere au si unul si altul.
motivatia pt care vreau unul de 1.7 este ca se gasesc mai usor.
multumesc aniticipat.
  • marse10

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 W0L0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Bunã seara, am și eu o problema cu opel ul, când activez aerul condiționat și dau în frânã se aude un zgomot ca și cum ar freca ceva gen hrrr iar când dezactivez aerul condiționat nu se mai aude nimic,are cineva vreun indiciu? mulțumesc
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@marse10 ai face bine sã ne dezvãlui din secretele ferului pe care-l deții...motorizarea ar fi bine de știut(cod motor, nu alte impresii!). Nu de alta, dar Mama Omida e-n vacanțã și nu preia solicitãri...
LE
Citind altã postare de-a ta pe aceeași temã, am aflat cã ferul e Astra H cu motorizare Z19DTH(cu DPF, 150CP).
NB
1. Ai greșit oleacã secțiunea: asta e ptr Astra J.
2. Postând aceeași problemã în mai multe topicuri din mai multe secțiuni(și alea greșite!) nu faci decât sã încalci regulamentul, nicidecum sã grãbești o soluție la problema ta.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
😁😁😁😁😁😁😁
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR