Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am votat cutie manuala.
Am condus Germania-Romania cu un passat 2006 cu cutia automata DSG a lui un amic , dar prefer manuala, ideala pentru depasiri.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am manuala, dar nu m-ar deranja o automata Laughing
  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ok Smile Eu personal am avut:

Dacia SuperNova - Cutie Manuala
Ford Focus - Cutie Manuala

Acum am:

Astra F - Cutie Automata
Astra G - Cutie Automata
Astra H - Cutie Automata

Oare de ce am ramas pe Automata?

In al doilea rand, am cateva comentarii la unele "argumente":
1. "Am condus automata si nu mi-a placut" - Ori ai fost unul din cei care a apasat cu stangul pe frana ca in pedala de ambreiaj, ori ai condus 100m - in ambele cazuri e irelevant.
2. "Manuala e muuuult mai buna pentru depasiri" - Parerea ta! Eu nu-mi amintesc sa fi intrat intr-o depasire cu o cutie manuala cum intru cu a mea (cu modulul Sport activat). Dar tu stii mai bine.
3. "Placerea condusului" - Ok. Mai ales in Bucuresti, esti in extaz cand schimbi a I-a, ambreiaj, (maxim) a II-a, ambreiaj, frana.
4. "E mai ieftin de intretinut" - Ma lasi ? Smile N-am bagat nici un ban in nici una dintre cutii pana acum (Astra F-ul e din 2003 - n-am avut probleme pana acum). Dar din nou! Tu stii mai bine!
5. "E mai buna pentru ca mie imi place sa mestec in ceaun" - Bun argument!
6. "Consum mai mic" - True. Dar motorul se degradeaza in mult mai putin timp decat motorul unei masini care are cutie manuala (ma refer la masinile rulate in oras).
7. "In frana de motor lucreaza mai bine manuala" - Cum vine asta? In frana de motor se intampla exact acelasi lucru pe amandoua...
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Peterr a scris: (Astra F-ul e din 2003 - n-am avut probleme pana acum).


banuiesc ca ai vrut sa zici G-ul e din 2003.

on topic, am manuala la masina, taicamiu are honda automata.

Cutia automata este intr-adevar un deliciu.

In functie de cum doreste fiecare, si cum ii place mai mult.Personal prefer cutia automata.
Skip ads

  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu, DJINN. Scuze de confuzie. Pana in 2003 a fost in Germania :p Din 2003 e in Romania sub tutela familiei. Smile Nu pot sti ce intretinere a necesitat inainte de asta.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Manuala all the way !
Ptr cei cu automata: Hello ladies !
Very Happy
  • allyn05vectra

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am condus masini cu ambele tipuri de cutii si acord un vot cutiei automate,mentionez ca la inceput eram fan cutie manuala,dar ce sa faci omul, cat traieste invata!Nu stiu ,probabil cei care au lasat comenturi rautacioase cu privire la cutiile automate ,cred ca vorbesc din invidie sau necunostiinta de cauza!
Argumente pro-cutie automata:
1:Nu te lasa la greu,pe mine masina asta nu ma lasat odata in momente critice (depasiri putin fortate)
2:Foarte confortabila,nu cred ca are nimeni nimic de comentat!
3:Este automata,cine stie cunoaste.....
Bun ar fi ,ca la toate lucrurile bune, si dezavantaje:
1:Tara in care traim,Romania!vad colegi ,care pur si simplu sunt jefuiti de asa zisi "mecanici "de cutii automate si care bineinteles nu repara aceste cutii!
2:Prea putine informatii despre intretinerea lor,multi isi dau cu presupusul....si nu-mi iinspira incredere
Ps In legatura cu asa zisul consum mare,mie la o medie a BC de 63 km/h pe un interval de 280 km am avut un consum de 5,7 la un diesel de 2.2 mi se pare ok,drum Tg --jiu -Timisoara
  • florin70

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Stau si ma minunez, cum sunt unii oameni, cum sar ei cu mistoul si insultele pe cei care sunt de alta parere. Deci daca preferi automata esti..cum? Nu vrei sa ne intalnim sa-ti arat cat sunt de lady? Bai prostovanilor, voi ati auzit de cutii automate in reviste sau la vecinu'?
In alta ordine de idei, eu conduc automate de 20 de ani si manuale doar cand nu gasesc la inchirieri automata -atunci cand umblu prin lume.
Ce e mai scump la intretinere? Cosumul de benzina depinde mai mult de stilul de condus si de conditiile de trafic decat daca e automata sau manuala. Sunt sigur ca la Sibiu sa zicem, obtin o medie mai buna decat in Bucuresti, cu vreo 2-3 litri/100km. Frica de cutii automate este indreptatita in RO unde nu ai unde sa o repari, nici macar la reprezentanta. Sunt cutii si cutii, cutiile de pe Audi se stie ca tin 150k km maxim, Multitronicul are probleme cu electronica(fiind in cutie! - deci la cald). In principiu, cutiile automate se preteaza pe motoare peste 1800 2000cmc, altfel consumul si fiabilitatea au de suferit, turatiile mari nu sunt pe placul cutiilor cu convertor de cuplu. Masinile cu cutii cu variatie continua pot avea consumuri chiar mai mici decat masinile cu cutie manuala. Cutia DSG este ultimul racnet, fiind o cutie manuala cu 2 ambreiaje si robotizata(adica ambreiaza/debreiaza) automat. Cum sa votez? EU votez progresul- AUTOMATA all the way
Skip ads

  • Astra_H

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

am votat cutia automata si aici ma refer la cele din 2005 --->2010
.....pana nu am condus cu automata nu am putut sa-mi fac o parere,
cutiile automate de ultima generatie schimba mai rpd de cat un sofer cu experienta medie

O zi buna
  • czr_rzc

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x30xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am cutie automata si sunt multumit de ea.
am condus si pe manuala diferite masini cu diferite motorizari, uneori e mai placut pe manuala, dar in situatii limita, timpul de schimbare pe manuala [ vorbesc de dus mana, apasat pedala ambreiaj, schimbat treapta in momentele cand trebuie sa ai ambele maini pe volan] e mai mare.... Smile

Cutia mea e facuta prin 95-96, deci generatie veche si nu are chiar asa mare timpul de raspuns....

si despre intretinere si durata de viata.... citind prin specificatiile Opel si a altor forumisti si utilizatori din diferite tari, completandu-i uleiul si verificari la timp e garantata cutia 500.000 km.... [atat timp cat e folosita pentru ce a fost construita!]

Masina mea are acum 292.000 km... din care eu i-am condus vreo 25.000 si nu m-a dezamagit nici cutia nici masina, indiferent de modul de mers : in blocaje, depasiri rapide, mod sport.

Cutiile de viteza automate sunt si ele de diferite tipuri constructive:
- pentru cuplu
- pentru viteza

daca vrei sa faci liniute cu o cutie pentru cuplu, nu o sa iti iasa si duci mai repede cutia in service [sau la groapa de gunoi], sau invers, daca vrei sa cari marfa multa cu o cutie pentru viteza.

si are si modul "manual", adica sa stau numai in treapta 1 sau doar in gama 1-2 sau 1-2-3, unde motorul e in cuplu pentru mers la "curse" sau depasiri rapide.

vreau mod sport in oras si sa nu ma afecteze durata de schimbare trepte stau numai in viteza 1, si am gama de viteze de la 0 la 90(cand intra limitarea motor).

Dar si in modul "sport" timpul e mic de schimbare, destul cat sa coboare motorul de la putere maxima[6700rpm] la cuplu maxim[3800rpm], timp care oricum il pierzi cand esti cu o manuala asteptand sa fii in "parametrii" de sport.


Deci automata Very Happy
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am votat automata, deoarece am condus una vreo 30.000 km (diverse marci) si am ramas impresionat. Momentan am o manuala, dar sper sa trec la o automata, cat de curand .
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Manuala ever ! ....... Schimb foarte des vitezele si daca e vorba de 50 m ! Imi place mereu sa ajustez treapta de viteza in functie de dorinta mea .... si sint absolut convins ca o cutie automata nu mi-ar satisface aceste dorinte !
Nu mai vorbesc de placerea palpabila ca tu esti cel care strunesti calutzii ! Ceva incomparabil si inegalabil ! Plus ca mi se pare ceva masculin.
Parerea mea, evident.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Deocamdata, o prefer pe cea manuala. Ma intereseaza consumul si obisnuiesc sa merg permanent in apropiere de turatia de cuplu maxim.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
bh13ncu a scris:Plus ca mi se pare ceva masculin.


Ce poate fi mai masculin decat frecatul manetei? Smile)

Automata, toata ziua. Dezavantaje nu mai exista de ani buni, exceptand costul.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...masculin in sensul ca eu sint cel care decid cand sa se schimbe viteza , nu sa astept dupa un angrenaj.
...si da , exceptie costul ....un amanunt nesemnificativ ....plus nr considerabil mai mic a mecanicilor care se baga la cutiile automate. Ma refer la cei si care se pricep cu adevarat.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Prefer o cutie automata, nu se mai degradeaza nuca si mansonul schimbatorului de viteze de la cea manuala in felul asta...
Am condus o Insignia 2.0CDTI 160CP 4x4 automata si am ramas speechless, cuvintele sunt de prisos.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
E in regula ! Nu contest avantajele cutiei automate ...... chestionarul se referea la preferinte. Am condus masini cu cutie automata si mi-a dat un sentiment de ,,spectator,, si plictiseala. Asta nu inseamna ca toti oamenii trebuie sa se simta la fel.
  • miraflor2007

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Combo 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara. Nu am gasit , inca, un topic unde sa postez deci scriu aici. Se poate schimba cutia manuala de pe un Combo 1.4, motor Z14XEP cu o cutie automata? si daca da, cam la ce pret ar ajunge toata povestea asta. Va multumesc
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
data fiind valoarea mai mare cu cel putin 1000 euro la achizitia de noua a masinii pentru optiunea cutie automata, prefer pe cea manuala in avantajul altor dotari la aceeasi suma.La achizitia SH a unei masini, da sunt de acord ar fi o optiune de luat in seama.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mi-au trebuit 30 de ani sa ma plictisesc de placerea de a mesteca in benzina .....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

ce tip de cutie de viteze preferati
Cutie manuala 56%
Cutie automata 43%
167 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR