Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cornel_ionut

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Simptome:
coincidenta sau nu acum cateva zile am luat o mare groapa pe parte dreapta.
De atunci am facut cca 40-50 km, ieri am plecat in provincie si dupa cca 50km, masina era pe pilot automat, am simtit cateva smucituri, motorul s a turat, smucituri.
Am calcat ambreiajul, anuland pilotul , toate bune si am mers mai departe inca 50km.
la o prima privire (am urcat o pe o rampa),am constatat sub ea ulei de cutie de pe la simering planetara lunga(schimbat acum un an).
Astazi, dupa cca 10km, masina pe pilot automat, aceleasi smucituri in mers, zgomote ca de mers pe pana cand se dejanteaza cauciucul, motor turat apoi lipsa cuplaj motor cutie; trag pe dreapta, toate bune, motorul merge rotund, bag in viteza masina refuza sa se miste de pe loc indiferent de treapta selectata; nu se auzea nici un zgomot ciudat, sub ea balta de ulei;
am tractat -o cca 10km inapoi, intr un mic oras de provincie si de data asta se auzeau ceva zgomote.acum astept o platforma
Concluzie: ulei balta sub masina(din dreapta, pe la simering planetara lunga), masina intra in viteze dar nu se misca sau daca e in viteza e degeaba deoarece nu se realizeaza cuplajul iar masina se misca ca si cand ar fi pe liber
Orice opinie este binevenita
Multumesc!
Ps:kit ambreiaj+ volanta si ulei cutie sunt schimbate acum 50.000 km
Masina are 290.000 reali
Cod(uri) eroare:
Nu exista
Model: Astra
An fabricatie: 2005
Cod mo0tor: z17dth
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ce cutie? Daca este vorba de M32 s-ar putea sa fi avut probleme la rulmenti pana cand s-au spart in cutie...
  • cornel_ionut

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2015

  • Mesaj Privat
@horaa: multumesc!
mi am facut timp si m-am bagat sub masina...asadar, " desteptul" care mi-a schimbat simeringul de la planetara lunga( service cu staif), nu a strans bine cele 2 suruburi ce tin rulmentul acesteia; evident ca le-am pierdut, planetara a iesit din cutie, uleiul s-a scurs
am urcat nevasta la volan, am pus rulmentul pe pozitie si am pus-o sa debraieze... masina s-a miscat fara zgomote suspecte
voi schimba in weekend simeringul, completez cu ulei si vedem daca am scapat cu atat sau e mai grav

are cineva de vanzare cele 2 suruburi care prind rulmentul de la planetara lunga? unde pot sa le command?

Multumesc!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Le comanzi la orice buticde piese auto dar posibil sa fie compatibile cu cele din comert galvanizare
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR