Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Pentru deja posesorii de GLX ati aflat ceva legat de caracteristicile gentilor? Cei de la reprezentanta n-au stiut ca iei le iau dupa coduri.
Ma gandesc ca vine iarna si ar trebui sa iau un set de roti. De la reprezentanta am primit niste preturi cam mari.
Desi acum gentile sunt pe 17inch, datorita preturilor m-as orienta catre 16inch cu anvelope 215/70 R16 dar nu stiu caracteristicile exacte ale gentilor pe 16
Skip ads

  • Catalin-Ionut

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2016

  • Mesaj Privat
In primul rand se numeste janta, nu geanta.
Trebuie sa iei in calcul ca fiecare janta are si senzor de presiune si ala costa destul de mult. Din ce tin minte undeva la 200 ron bucata. Ca sa fii in legalitate trebuie sa ai trecuta dimensiunea de janta/anvelopa in certificatul de conformitate. Altfel poti sa pui ce marime vrei tu. O zi faina.
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
https://www.wheel-size.com/s...grandland-x/2018/
Cat despre senzorii de presiune, nu sunt sigur daca sunt în roatã/valva sau fac parte din sistemul ABS
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Bai ce-mi "plac" tipul asta de "forumisti" care in loc sa se bage in seama la subiect, trebuie sa arate cati centimetri au ei la muschi.
Scuza-ma domnule ca "te-am interpelat" cu geanta, ai dreptate, dar erai mai de folos cu alte informatii decat imbogatirea vocabularului meu.
Skip ads

  • DRD
  • **
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca toti o sa avem nevoie de jante + cauciucuri de iarna pentru masinile noastre!
Daca gasiti oferte de jante si cauciucuri ... poate le puneti si aici! Sunt curios cum se comporta masina daca nu are senzori de presiune! Eu mai am un Fiat 500s (2017) si chiar daca are senzori de presiune pe jantele de vara, cand le pun pe cele de iarna fara senzor nu face nimic (nu imi da eroare).
Bafta
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
acum o luna parca mi+au facut o oferta de de 1400 lei pe 4 jante de tabla pe 17'', dar nu au specificat daca au senzori sau nu. Nu au stiut nici caracteristicile un jante la GLX, caci ei le iau dupa codul masinii.
Conform site-ului http://www.alcar-wheelbase....hp?lcs=ry9333ybzk pe caracteristicile un jante de tabla pe 16 sunt: 7 x 16" / ET 44.0 5/108.0, adica ALCAR STAHLRAD 9833 cu cauciucuri 215/70R16
  • danylory2003

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Din ce știu pe Volvo și Ford sunt 5x108. A încercat careva?
  • panna

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut!

Specificatii jante:
7jx17 ET42
sau
7jx16 ET44
5x108
CB (diametru gaura janta ce vine pe butuc): 65.1

Sunt siteuri in RO care vand jante cu astfel de caracteristici. Eu mi-am luat pe 17”, intrucat nu cred ca incap cele de 16”.
Mai mult, din ce am vazut, prezoanele pentru jantele de aliaj nu se vor potrivi pe cele de otel (sunt si aici oferte).

Inca un detaliu, pentru chisatii ca mine: cuplu strangere prezon: 115Nm
Skip ads

  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut,
Dimensiunile rotilor acceptate conform CoC :
215/70 R16 88U 7.00JX16 / ET44;
215/65 R17 88U 7.00JX17 / ET42;
225/55 R18 88U 7.50JX18 / ET49;
235/50 R19 88U 7.50JX19 / ET42

Alte caracteristici importante ale jantelor sunt cele precizate de @panna:
PCD 5 x 108
CB 65.1
  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare

Stie cineva daca sistemul All-Grip functioneaza si cu jante de 16-17?
Cei de la reprezentanta mi-au zis ca nu, dar sincer pareau ca vor sa imi vanda niste jante de 18 ..

Spor
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Ti.au rãspuns cumva oficial cã nu funcționeazã? E interesant de auzit argumentele, din moment ce nici în CoC nici în manual nu sunt precizate restricții.
  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Doar verbal. Nu am in scris ..
Skip ads

  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Și verbal ce-au zis? Ai plecat convins cã nu funcționeazã cu alte jante decât cele de 18"? Voi întreba și eu la un dealer sa vedem mie ce.mi spun. Tare îmi lasã impresia cã habar nu au.
Mulțumesc,
Cosmin
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Am sunat la un dealer Opel din Bv si am vorbit la departamentul piese de schimb si accesorii originale. I-am intrebat daca gasesc si la ei ofertele de roti asa cum sunt pe site-ul https://www.opel-accessories...omplettr%C3%A4der si mi-au spus ca nu le voi gasi in Ro, deoarece sunt specifice fiecarei piete. Apoi, am intrebat despre compatibilitatea rotilor de 16", 17" cu sistemul IntelliGrip si nu parea sa stie prea multe despre sistem. Stia ca e doar ceva electonic, ca nu e o componenta mecanica de 4x4. Cat despre roti, omul mi-a dat un raspuns general, dar corect, zic eu : pot fi folosite toate dimensiunile prevazute in carte.
Interesant ar fi daca cineva are un raspuns scris asumat de Opel pe tema IntelliGrip -roti compatibile.

Si inca ceva, apropos de roti si de cat te poti baza pe informatiile de la Opel: daca incerci sa configurezi un GLX cu IntelliGrip trebuie sa alegi Jante aliaj 7.5 x 18 ET 45, design OPC, numai ca , in realitate, aceste jante au ET 49. Cei care au deja aceasta optiune pot verifica direct pe masina.
  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
cosmin_b a scris:Și verbal ce-au zis? Ai plecat convins cã nu funcționeazã cu alte jante decât cele de 18"? Voi întreba și eu la un dealer sa vedem mie ce.mi spun. Tare îmi lasã impresia cã habar nu au.
Mulțumesc,
Cosmin


Verbal mi-au zis ca nu functioneaza decat cu jantele alea de 18 pentru ca e importanta greutatea rotii la calculul care se face din soft .. dar subscriu ... impresia a fost ca nu stiu nici ei prea bine.

Spor
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Poate avea sens faptul cã greutatea rotii sa fie un parametru ce influenteazã calculatorul sistemului IntelliGrip. In acest caz, o comunicare care ar respecta clientul ar putea fi de genul 'pt o functionare optimã a sistemului IntelliGrip se recomanda ca greutatea totalã a ansamblului janta -cauciuc-capac- suruburi/prezoane sã fie de X kg +/- Y grame, iar caracteristicile rotilor sa fie cele din CoC. Orice alta combinatie care respecta CoC, dar nu respectã greutatea, poate fi utilizata, dar se pierd avantajele sistemului IntelliGrip'.
Macar ar întelege si clientul ceva.
  • DRD
  • **
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare

Am vãzut ceva la mașina (ce nu știam) și poate și alții au același noroc. Am un GLX 1,2 l, automata și cu Grip Control. Anvelopele sunt Continental 225 55r18 și cauciucurile au pe ele inscripționat M.S

Știu ca o sa “sariti” ca sunt all season și ca nu sunt dedicate iarna/vara dar pentru mine e o super bucurie (rãmân cu ceva bãnuți de brad).

Bafta

  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut! M+S iti acopera doar partea legalã. Problema cu aceste cauciucuri care sunt puse din fabrica este eficienta lor pe zãpadã. Am citit pe forumul Peugeot 3008, care are același cauciucuri pe echiparea cu GripControl, cã atunci când e zãpadã nu prea poți sã te miști cu mașina.
  • DRD
  • **
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut Cosmin

Nu stiu cum o sa se comporte masina si nici n-am mai avut anvelope all-season pe nici o masina, aveam vara si iarna (mereu NOKIAN) dar avand in vedere pretul jantelor de 18 si a cauciucurilor de iarna o sa ma adaptez (condus mai prudent iarna). Legal sunt ok ceea ce e foarte confortabil. Peste 3-4 ani poate trec la anvelope de iarna/vara, acum ... zapada sa fie. Si daca zapada e mare (fur FIAT-ul 500s al sotiei) si ma dau cu nokianul prin zapada.

zi frumoasa
  • andrewzro

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Grandland X 2018 XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut Cosmin

cosmin_b a scris:
Si inca ceva, apropos de roti si de cat te poti baza pe informatiile de la Opel: daca incerci sa configurezi un GLX cu IntelliGrip trebuie sa alegi Jante aliaj 7.5 x 18 ET 45, design OPC, numai ca , in realitate, aceste jante au ET 49. Cei care au deja aceasta optiune pot verifica direct pe masina.

Si inca o faza tare .. nu stiu daca ai observat dar in reclama de la TV in care tipa aia testeaza GLX-ul lui Jurgen arata cum schimba modul pt IntelliGrip. Dar masina aia are rotile de 19" .. pe care nu le poti alege cu IntelliGrip ..

Ai mai aflat ceva? Eu ma gandesc sa dau un mail la Opel.

Spor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR