Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Marcel_Marcel

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua, detin un opel astra h 2006, motorina , 1,7 cdti. In anumite momente , in general la drumurile mai lungi, incepe și se aude un bocãnit metalic in dreptul rotii dreapta, chiar se simt vibratiile si la picioarele pasagerului. Zgomotul se aude cand sunt in mers pe drum drept , dar si cand dau in gropi sau la viraje. O data cu acest zgomot incepe si volanul sa faca un fel de cârâit. Zgomotele sunt deranjante, da impresia ca se rupe ceva la masina. Am fost cu ea la mecanici dar problema este ca face acest zgomot ocazional, uneori merg zile cu ea si nu se aude , alte dati cum ma urc la volan cum incepe si face. De fiecare data cand ajung cu ea la service refuza categoric sa mai facã...am fost și cu mecanicii in proba si tot nu au reusit sa auda si ei zgomotul. Am reușit sa filmez o data si le-am aratat filmarea, au verificat tot ce tinea de articulatii si au spus ca nu au gasit nimic anormal, totul pare a fi perfect. Am schimbat bucsele de bara stabilizatoare si inca vreo alte 2 modele de bucșe și inițial am crezut ca nu mai face , dar cand am iesit la un drum mai lung cu ea , iar a început sa troncane de parca se dezmembreaza. Va atasez si filmarea, poate ma ajutati cu un sfat sau poate ati mai auzit acest zgomot. Va multumesc pentru ajutor.

https://youtube.com/watch?v=9G9eQ3fO-sI
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie caseta de directie , sau poate este slabita din suruburi.
  • Marcel_Marcel

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e de la caseta de direcție, volanul nu are joc deloc iar zgomotul de la caseta de direcție eu stiu ca e altul. Ca si simptome incepe intai sa se auda un troncanit (ca de articulatii) in partea dreapta cam in dreptul picioarelor pasagerului...ca si cum o bara ar lovi acolo , iar o data cu acel zgomot incepe si volanul sa faca caraitul din filmulet. Deranjant este ca face ocazional si mereu cand ajung cu ea la mecanic nu mai face...Ma gandeam la bielete antiruliu sau poate flansele ...desi anul trecut in vara le-am schimbat (la aceleasi simptome) si nu am mai facut o perioadã de cateva saptamani dupa care a inceput iar sa faca....poate au fist piesele cu probleme...sau poate problema e in alta parte...Poate a mai patit cineva de pe forum asta...
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca zici ca se aude in dreptul picioarelor pasagerului din dreapta ,ma duce cu gandul tot la caseta de directie slabita sau cu probleme ,este pozitionata chiar in zona aceea , ce te costa sa o verifici ,dar asta daca esti sigur ca s-a verificat tot ce mai este pe acolo.Nu este obligatoriu ca volanul sa aibe joc ,daca exista probleme la caseta.
Volanul are cursa usoara si fara poticneli ?
Skip ads

  • Marcel_Marcel

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Volanul nu pocneste , cursa este normala...o sa ii rog pe mecanici sa verifice si caseta. E groaznic ca nu face mereu zgomotul... doar la drumuri mai lungi ... Incepe din senin sa se auda zgomotul acela in dreapta ...uneori face si volanul alte ori nu ... E forte ciudat...dar o sa iau in calcul și caseta de directie.
Este enervant faptul ca imediat ce stationez , chiar si 1 min sa iau mecanicul in masina , nu mai face .... Multumesc pt raspuns. O sa o bag iar in service curand sper sa descopar problema.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Iti inteleg frustrarea si eu sunt in aceeasi situatie ,am cheltuit o gramada de bani tot pt.troncaneli pe fata de 1an jumate de cand am cumparat-o si tot nu i-am dat de cap .Crede-ma ca deja i-am pus gand rau si trec la alta marca ,mai ales cand mergi cu masina in service si mecanicii ridica din umeri si zic ca nu stiu ce sa ii faca.Noroc ca multe din reparatii le fac singur acasa ,ca altfel dadeam mai multi bani degeaba.Asta e si cu asta defilam . Bafta.
  • Marcel_Marcel

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Mda ...din pacate eu cu mecanica sunt "certat"... sunt si presat de timp pentru ca vreau sa plec din tara cu masina , un drum destul de lung ...pana in Spania...si ma cam sperie zgomotul asta ...sa nu patesc altele la drum...sper sa ii dau de cap
  • ge0van

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut, Marcel. Ai reusit sa rezolvi? Cred ca am aceeeasi problema...
  • Marcel_Marcel

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salut , da am rezolvat ...dupa ce au vãzut-o 2 mecanici si am schimbat amortizoarele si flansele si tot a facut si intr-un final am reușit sa ajung cu ea la mecanic exact cand facea zgomotul si a ramas si e surprins ca problema era de la bieleta antirului de pe dreapta care uneori ramanea blocata, de aici si faptul ca uneori facea alteori nu... Am schimbat ambele bielete fata si nu mai face , am ajuns cu ea in Spania fara nici cea mai mica problema. O zi buna ! Sper ca ti-am fost de ajutor.
  • ge0van

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc, Marcel. Merg si eu sa le schimb, oricum nu au mai fost schimbate de ceva timp... si oricum nu mai am alte variante!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR