Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Sunt proaspãt deținãtor de 1.4 turbo 140hp, întrucât vreau sa pastrez mașina cat mai mult, mã gândesc de pe acum ce ulei voi folosi la ieșirea din garanție dupã 2 ani de la achiziționare..Am citit lucruri foarte bune despre Amsoil Signature Series 5w30 are costul de 3x mai mare decât GM, dar exclud costul din discuție..prefer sa dau 200 lei în plus numai sa știu ca motorul e ok...As dori sa aflu dacã se poate de la posesorii acestui motor ce au folosit sau viitorii posesori ce vor folosi? Va mulțumesc pentru rãspunsuri.
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
1. Dar uleiul GM ce probleme cauzeaza motorului ? De ce nu este bun? Nu cred ca Opel isi da singur cu tesla in ... folosind in perioada garantiei un ulei care poate crea probleme...
2. Pana trec cei 2 ani de garantie, cine stie ce uleiuri vor mai apare, sau ce salt calitativ va avea uleiul GM?
3. Pana trec cei 2 ani de garantie, poate uleiul GM va fi inlocuit cu ulei PSA ...
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
pentru motoare turbo a aparut uleiul GM dexos1...exista in service recomandarea folosirii acestui ulei, din mai 2017.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da, dar din ce am inteles eu, acesta specificatie de ulei Dexos 1 gen. 2 e recomandata pentru motoarele cu injectie directa... adica cele de pe Astra K (B14XFL sau B14XFT daca ne referim la cele de 1.4L), nu si pt Astra J (A sau B14NET/NEL) care functioneaza de multi ani fara acest tip de ulei.
"Bulletin just been released by Vauxhall advising that for Turbocharged Direct Injection Engines there is a certain risk for Stochastic Pre Ignition (SPI)..."
Skip ads

  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
salut!

Tot aici, pe forum, am citit ca motoarele 14net nu ar fi cu injectie directa, ci multipunct.... exact cum spune si clau70.

Sunteti siguri ca este vorba de Dexos 1 generatia 2? Nu inteleg de ce sa refolosesti aceeasi denumire pentru altceva, cand ai deja Dexos 2.... ?!?!

Eu am folosit ulei GM la masinile pe care le-am avut.... fara probleme.....

Cineva de pe forum recomanda Mobil 1, care ar fi mai bun decat GM.... Asa cum au mai precizat si alti colegi de forum... mai bine il schimbi mai des decat sa pui unul care zici ca-i bun si sa constati dupa aceea ca era contrafacut.....

Eu as merge pe recomandarea producatorului cu mentiunea, pe care am intalnit-o foarte des, de a-l schimba la 10.000 km.
Apropo de intervalul de schimbat uleiul... am avut pentru un an un Nissan Versa (varianta americana a Tiidei) ce avea un check engine aprins. Coincidenta sau nu, acesta s-a stins imediat dupa schimbul de ulei facut inainte de 10000km..... o fi mai sensibil Smile sau o avea ceva senzori mai smecheri.....

Drumuri bune fara probleme!
  • citu
  • Suspendat
  • 59 mesaje
  • din 02 Apr 2015
  • Corsa 2013 a12xer
  • Bucuresti
  • citu

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2013 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Prietene cele mai contrafacute uleiuri sunt alea care se vand, acum gandeste-te si tu cat se vinde la noi mobil1 si cat se vinde gm, ce sa mai vorbim despre calitatea pentru Romania se stie de mult ca uleiul gm pentru est este un produs slab.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Vã mulțumesc pentru rãspunsuri, primul schimb îl voi face la dealer cu GM atunci când indicatorul oil life ajunge pe la 30%, abia dupã primul schimb voi fi într-o dilema cu ce ulei sa "merg" și de unde ☺
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Buna,

Am avut un astra g 1.6 twinport am folosit la el ulei GM si Castrol .
Inaite de a repara motorul (consuma ulei), lua un 1L de ulei GM la 1000 de km si 500 g de ulei Castrol la 1000 de km , acelasi sofer acelasi drum , acelasi stil de condus.
Dupa ce i am reparat motorul am pus doar castrol si dupa 50.000 de km nu consuma deloc.
Acum am luat un J 1.4 turbo am aceesi dilema ce tip de ulei sa pun .
Primul proprietar a folosit Mobil sau Motul 0W30 voi ce folositi ?
Din cate am inteles aceste uleiuri 0w30 sau 0w40 reduc destul de mult frecarea in cilindri fiind subtiri ca densitate si sunt recomandate la motoarele de generatie mai noua.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Eu am pus Mobil 1 FS 0w40(luat de la distribuitor autorizat) pana la urma merg cu acest ulei de aprox 7500km masina are 15.000 doar din acesta voi pune, intrucat merg foarte mult in oras 80% voi face schimbul ulei la maxim 10.000km...
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
alexx_gan a scris:Buna,

Am avut un astra g 1.6 twinport am folosit la el ulei GM si Castrol .
Inaite de a repara motorul (consuma ulei), lua un 1L de ulei GM la 1000 de km si 500 g de ulei Castrol la 1000 de km , acelasi sofer acelasi drum , acelasi stil de condus.
Dupa ce i am reparat motorul am pus doar castrol si dupa 50.000 de km nu consuma deloc.
Acum am luat un J 1.4 turbo am aceesi dilema ce tip de ulei sa pun .
Primul proprietar a folosit Mobil sau Motul 0W30 voi ce folositi ?
Din cate am inteles aceste uleiuri 0w30 sau 0w40 reduc destul de mult frecarea in cilindri fiind subtiri ca densitate si sunt recomandate la motoarele de generatie mai noua.

Eu.zic sa folosesti uleiul.recomandat.de cei care ti-au facut remaparea.
Daca ai omis sa intrebi, solicita-le un raspuns in scris.
Trebuie sa ai incredere in ei din moment ce le-ai dat masina pe mana.....
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR