Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
De ce am nevoie ? Idea

a) Rabdare.
b) 1x Surubelnita normala subtire in varf (nu scurta in lungime, doar cu varful mai subtire)
1x Surubelnita normala dar mai serioasa
1x Surubelnita torx (cu cap in stea in 6), nu mai stiu exact marimea, ca am un set cu diferite varfuri
c) Un prieten.

I. Se desfac suruburile de la pozitiile 1,2,3 din poza.

II. Se baga surubelnita subtire pe la pozitia 6 si se forteaza ca sa iasa capacul acela din jurul manerului. Are cateva cleme de plastic, nu se poate strica nimic, este un plastic foarte tare.

III. Manerul este cel mai greu de scos pentru ca are o saiba de Ω (omega) care trebuie scoasa mai intai, altfel nu iese afara manerul de la macara. Trebuie forta sa puteti impinge aceasta piesa afara si finete sa nu zgariati plasticul usii. Se impinge acea ºaibã cu surubelnita. Eu m-am chinuit 15 minute si a fost nevoie de 2 oameni, unul sa tina departat manerul de usa, celalalt sa incerce sa o scoata. Dupa ce scoateti acea ºaibã,manerul iese usor afara. Nu trageti sa rupeti manerul, trebuie scoasa acea ºaibã mai intai ! La manerul acesta e nevoie de un prieten. Oare?

IV. Pe la pozitia 7 se baga iar surubelnita sub plastic si se forteaza ca sa iasa tot acel plastic de pe usa. Nu va faceti probleme, nu are legatura cu oglinda, deci nu va faceti griji ca va sare vreun arc si aveti belele cu oglinda. Joystickul de la oglinda ramane acolo intact. Am pus niste puncte rosii pe acel plastic. Acolo este locul unde se afla clemele de plastic ce-l tine de usa. Tineti minte, la remontarea acelui plastic inapoi sa-l fixati mai intai pe prima clema de sus si apoi sa-l pozitionati sa intre si in celelalte doua cleme.

V. Se desface ultimul surub, cel de la pozitia 5, care mai tine fata pe usa.

VI. Se scoate chederul, cel mai usor dinspre fata usii spre spate.

VII. Se trage in sus fata usii, si gata, usa este desfacuta. Very Happy

VIII. Rezolvi ce ai de rezolvat si pui totul inapoi.



  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Realizezi ca 90% din cei care intra sa iti citeasca topicul se gandesc ca este vorba de deschiderea unei usi incuiate sau de demontarea ei totala, nu ? Laughing
Cred ca era mai indicat sa specifici in titlu ca este vorba de demontarea fetei de usa.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca ai dreptate, nu m-am gandit, si au trecut peste 60 de minute si nu mai pot modifica. Oricum, nu cred ca pe forum se incurajeaza astfel de practici, deci nu cred ca se asteapta nimeni pe forumul de la Opel sa afli cum sa spargi un Opel. Smile
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
siguranta aia de la manerul de la geam iese usor prin metoda "batista"
adica pui o carpa subtire intre fata de usa si maner si prin miscari , carpa agata siguranta.
  • daniel constantin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 19s83103
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Super chestia cu batista,eu mi-am rupt ghearele cu surubelnita
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR