Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • deleted-128672

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salut, am cumparat si eu un Mokka x 04.2018 are 1700km acum si deja are probleme.Mai precis cand vrei sa schimbi din treapta unu in doi se aude tronc tronc.La alte trepte nimic ,nici din trei in doi.S-a mai lovit cineva de asa ceva?
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut!
Daca intr-adevar se aude "tronc", eu zic sa te duci la reprezentanta si sa le spui.
Dar, de obicei, cutiile de pe majoritatea masinilor Opel (m32) sunt cam zgomotoase la schimbarea treptelor 1--2, asa sunt ele construite.
Totusi, nu ar strica o vizita la reprezentanta.
  • deleted-128672

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salut , am fost au dat o tura cu ea si au auzit si ei.Au zis ca nu au mai intalnit asa ceva la mokka , pe 7 am programare .Vedem ce gasesc.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Se va rezolva.
Sa fii pe faza si sa nu le accepti aberatiile celor de la reprezentanta. Daca e vreo problema legata de cutie/ambreaj sunt sanse sa incerce sa te puna la plata, pe motivul exploatarii inadecvate.
Mare grija!
O seara placuta!
Skip ads

  • deleted-128672

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Revin dupa vizita la plusauto ,problema este la cutie de acolo provin zgomotele.Recomandare schimbare cutie viteze.Ei au zis ca este prima cu aceasta problema, deci asteptam ca opel romania sa accepte si sa trimita piesa.
  • deleted-128672

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Au desfacut cutia prima data si surpriza :provine de la rulmenti.Auziti si voi !in 200 km au joc rulmentii in cutie .Defect de fabricatie clar.Din ce sunt frate rulmentii astia din plastic ? Am avut 8 masini din care 4 noi ,nu am umblat la cutii .Asta e , cer banii inapoi pe ea si caut altceva.
  • deleted-128672

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Au desfacut cutia prima data si surpriza :provine de la rulmenti.Auziti si voi !in 200 km au joc rulmentii in cutie .Defect de fabricatie clar.Din ce sunt frate rulmentii astia din plastic ? Am avut 8 masini din care 4 noi ,nu am umblat la cutii .Asta e , cer banii inapoi pe ea si caut altceva.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Bataie de joc..
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa poti cere banii inapoi, reparatia in garantie trebuie sa coste peste un anumit procent ( nu stiu exact cat, dar suficient de mare ) din valoarea masinii. In cazul tau, cu un schimb de cutie, nu cred ca se va pune pb sa-ti dea banii inapoi.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Ska, pe B16XER tot m32-ul este, nu?
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Opel incepe sa semene din ce in ce mai mult cu Dacia 1300 .....vrajeala este si ea aceeasi in service 'n-am mai intalnit asa ceva,probabil de la folosire necorespunzatoare.Numai la masinile alea dadeam jos cutia facuta bucati schimbati rulmentii,polizat bavurile de la craboti....si abia atunci mergea ca noua.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Ska, pe B16XER tot m32-ul este, nu?


https://www.opel-infos.de/modelle/mokka_a2.html
De aici reiese ca pe Mokka X, B16XER este alt tip de cutie decat M32, si anume D16.

Eu am avut inainte un Opel Astra H, 1.9CDTI Z19DTH, cel de 150cp, luat de nou din Romania, in 2008.
Doar eu l-am condus. Pe la 60k sau 80k, tot asa am avut si eu pb cu magnifica cutie M32.
Am schimbat la reprezentanta rulmentii, cost aprox 2250lei, masina ne mai fiind in garantie, si am mai mers bine mersi pana spre 190k km aprox, cand am si vandut-o si mergea f bine.
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc de info!
App: cred ca era racheta Astra H-ul cu motorul DTH pe ea😎
  • deleted-128672

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Eu nu stiu ce tip este cutia sigur, sincer nu conteaza. Totusi la 200-300km sa aibe joc rulmentii? Eram adeptul lucrului nou dar se pare ca nu mai sunt masini de calitate.Tu ca firma mare sa ii spui clientului :stiti au joc rulmentii... de noi frate?...vai de noi .Asa este , dupa schimbare pot tine mult si bine.Daca schimba cutia se poate sa fie mai rau , dupa un timp sa faca la fel.Vedem ce hotarasc si ne auzim.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu e ceva de neintalnit. Se intampla si la case mai mari. Opel nu face cutii de viteze, stai linistit. Tocmai de aia ai garantie, mai ales pentru piese d'stea grele Smile
Singurul inconvenient major e ca nu te poti folosi de masina... ar trebui macar sa stai pe capul lor si sa insisti pentru o masina de schimb, perioada cat sta in service si se schimba cutie, ca banuiesc ca nu au pe stoc asa ceva...

Cosmin, da era racheta. Mai ales in combinatia cu IDS+. Mi a parut f rau cand am vandut-o.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Așa de slab sã fie Opel-ul, prin comparație cu alți producãtori, încât sã nu aibã propria producție de c.v.?!
  • deleted-128672

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Cosmin de 1.4 turbo pe astra esti multumit?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Da, foarte multumit. Il am de un si 2 luni. E ok. Pana acum am 21.000 km si n-am avut probleme cu el.
Trage bine, silentioasa, are spatiu destul. Consumul...ma injura colegii cu diesel Smile))
Pana acum e bine!😉
  • serjuro

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut, eu am Mokka X 1.6/2017. Si la mine troncanea la inceput, Cred ca este vorba de o ,,contra-greutate" in forma de semiluna, care este montata pe axul care schimba vitezele, pe cutie.
Si eu eram obisnuit de la vechiul Astra J sa apas rapid ambreiajul si sa-i dau a 2a........ Smile............ Surpriza, cand tragi de schimbator tare si repede, contra-greutatea respectiva imprima o viteza si inertie mare tijei schimbatoare, care la capat de cursa se opreste brusc si face bang.... Am rezolvat problema tragand mai usor/lejer/lent cu ceva de schimbatorul de viteze si totul e ok.......Bineinteles, cand ma grabesc si demarez rapid, mai uit si iar face bang.......
  • deleted-128672

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salut, eu zic sa stai cu urechea pe ea si cat este in garantie sa verifici cutia.Sa nu patesti ca mine la 300km stau cu cutia bucati.Masina din mai 2018.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR