Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • amr ragab

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua,sunt posesor un crossland x 110 cp benzina.problema este ca pe onstar ma suna si trimite mail ca am revizia la 10000 km dar pe bordul masinei calculatorul imi arata ca revizia la 15000 km sau 1 ani.care e corect.operatorul la telefon nu a stiut exact si eu sunt plecat din tara.va intreb daca cineva are acelasi model opel crossland 110cp benzina la cati km a facut revizia si cat a costat .va multumesc
Skip ads

  • MFlorin655

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Eu am varianta 81cp, pe on star scrie ca urmãtoarea revizie (prima) trebuie fãcutã la 28500 km sau 18 luni. Menționez ca inițial era la 25000 km și un an, dar dupã ce am fost cu masina la o rechemare, s-a modificat. Acum am aproximativ 7000 km și 7 luni. Totuși o sa sun la service sa întreb.
  • amr ragab

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc.pe mine chiar au sunat si au trimia un mail astea din onstar sa ma programez repede si cand i am zis ca pe calculatorul masinei arata la 15 mii m au spus sa vorbesc cu tehnicul dar acum sunt plecat.mersi mult..
  • amr ragab

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Gata .revizia e la 10000 km chiar daca calc. Zice la 15k .830 ron si a durat 2 ore nu stiu dece.
Skip ads

  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Imi spui te rog, ce a costat 830 ron, consumabilele costa atâta ? filtre, ulei ?
A inlocuit ceva piese ?
Ce model de opel ai , câți cai ?
In decemmbrie trebuie si eu sa merg la revizia de 10 000, am Crosland X , 99cp, diesel.
  • mykytot

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am fãcut la diesel 15.000 km, 635 RON înlocuind ulei + filtru, filtru aer și combustibil.
  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Buna seara, am fost la prima revizie 11000km Opel Crosland X 1.6 diesel 99Kw. fabricat in 2018.
Am ramas foarte dezamagit de reprezentanta opel MHS, am dus masina in stare perfecta și am luat-o defecta, dupã nici 50m de la plecarea din service s-au aprins toti martorii in bord și nu se mai accelereazã.
Au schimbat uleiul, filtrul de ulei si au fãcut o actualizare de soft pe radio, acestea sunt toate operatiunile pe care le-au facut.
M-am intors imediat inapoi era ora 17 30 și au spus ca sa vin in urmatoarea zi, pt ca programul s-a terminat.
Mi-a spus cã pot merge asa pana acasa cu martorii din bord aprinsi, pt ca nu se intampla nimic.
Vã rog sã mã sfãtuiti, ce sã fac pt cã ei mi-au stricat masina, are un an de zile și este in garantie incã.
Unde sã ma adresez cu aceasta problema.
L-am intrebat daca a fãcut un bekup la sistem inainte de actualizare, a spus cã nu a facut, desi cartea tehnica cere acest lucru, pt a se putea reveni la setarile din fabrica.
Se pare ca au distrus softul.
Vã rog spuneti-mi ce este de facut.
Multumesc.
  • mykytot

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Se merge cu mașina la ei și trebuie sa se rezolve. Nu cred ca este recomandat sã se meargã cu ea așa, pentru ca nu se știe de unde este problema. Dacã se întâmplã ceva rãu cu mașina proprietarul este de vinã mereu. Ce a zis respectivul sunt doar vorbe, și rãmâi vinovat în caz de ceva. Programare la prima orã.
Skip ads

  • amr ragab

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Stai linistita masina in garantie si era ok cand ati adus o la iei .cine stie dar cred ca e ceva minor .succes
  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dupa vreo 3 reveniri in service s-a rezolvat,
Daca aveau personal mai bine pregatit se putea rezolva de prima data.
Numai bine va doresc.
  • silvana72

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Efectuat prima revizie la crossland x 1.2 130 cp cost 780 ron si s-au schimbat ulei, filtrul de ulei, saiba buson de ulei si la cererea mea filtrul de aer si filtrul de polen care aratau destul de prafuite.Revizie efectuata la Exclusive motors Bacau.Ulei folosit conform noilor reglementari de la PSA Total Quartz Ineo 0w 30 4 litri.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Benzina 110 CP revizia 1 la 586 lei. Plus rechemare pt update BCU, pt o posibila eroare la grilele de ventilatie.
Skip ads

  • MCarausu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2022

  • Mesaj Privat
amr ragab a scris:Buna ziua,sunt posesor un crossland x 110 cp benzina.problema este ca pe onstar ma suna si trimite mail ca am revizia la 10000 km dar pe bordul masinei calculatorul imi arata ca revizia la 15000 km sau 1 ani.care e corect.operatorul la telefon nu a stiut exact si eu sunt plecat din tara.va intreb daca cineva are acelasi model opel crossland 110cp benzina la cati km a facut revizia si cat a costat .va multumesc

  • MCarausu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut.Am un crossland x model 2020,1.5 diesel,120 cp.Prima revizie am fãcut-o la 15000 km, și la un an, m-au sunat ei.A costat în 2021, sfirsitul lui martie 900 Ron,ulei + filtre+ verificare lumini,zic ei,nu știu ce poți verifica la luminile led( invirti butonul stinga,dreapta)+ verificare unghiuri roți+ manoperã 50 euro pe orã.Toata operațiunea a durat 80-90 minute la casa auto Iași.De anul ãsta nu mã mai duc la ei,am ajuns dublu la preț,am avut 2 ani casco și te cam obliga sã faci revizia la ei.Zi bunã
  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Revizia se poate face la orice service autorizat, nu neapãrat la service-ul care îl indicã ei, ca sã te jãcmãneascã de bani. La alt service autorizat, vei plãti jumãtate din sumã. Succes!
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Intervalul de revizie din bord este introdus manual, la vanzare, in functie de tara unde este vanduta masina. De exemplu in Olanda era 25...si acum e 10k.
Intre timp pot aparea modificari in regimul de exploatare, care sa recomande reducerea intervalelor de service. In cazul acestei masini, in functie de anul de productie, pentru Romania, intervalele de service sunt intre 10-15k. Eu recomand 10k.
Partea proasta e ca motorizarea pe benzina a avut o serie de rateuri, din cauza uleiului prost, astfel ca multe motoare, din anumite loturi, au cedat. In acest sens recomand tuturor garantia extinsa. Daca se mai poate.
De asemenea, celor care aleg sa renunte la reprezentante, le recomand sa pastreze facturile de service si sa foloseasca produsele de origine. Concret, stiu caz de persoana care a facut revizia la service de cartier si i s-a rupt cureaua de distributie la 27k, iar Opel i-a schimbat motorul pentru ca a respectat regimul de servisare si a dovedit acest lucru. In mod opus, stiu caz de persoana care a mers in reprezentanta, unde au pus alt tip de ulei, la fel a cedat motorul, iar Opel nu a acceptat inlocuirea motorului, astfel ca clientul a trebuit sa dea in judecata dealerul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR