Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ionutz4516

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua acum cateva zile sa aprins martorul de la frana de mana sa dovedit a fi ca am ramas fara lichid de frana am completa dar tot la fel se comporta pedala de frana merge in gol si abia la podea apasata puternic abia franeaza SI SE AUZDE UN ZGOMOT DE FASAIT DE AER LA APASAREA PEDALEI DE FRANA DIN ACEASTA ZONA DIN POZE
Skip ads

  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
servofrana
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
[quote="ionutz4516"]Buna ziua acum cateva zile sa aprins martorul de la frana de mana sa dovedit a fi ca am ramas fara lichid de frana am completa dar tot la fel se comporta pedala de frana merge in gol si abia la podea apasata puternic abia franeaza SI SE AUZDE UN ZGOMOT DE FASAIT DE AER LA APASAREA PEDALEI DE FRANA DIN ACEASTA ZONA
Sfatul meu este sa rezolvi cat mai repede problema ca este vorba de FRANA , poti incepe cu verificarea scurgerilor,lichidul disparut din vas este curs pe undeva ,la fel o sa se intample si cu asta adaugat iar circuitul hidraulic posibil sa fi tras aer. Servofrana las-o pe mai tarziu daca era defecta, pedala era mai tare ,fasaitul este posibil sa fie de la faptul ca ajungi cu ea pana la capat de cursa unde ea nu lucreaza de obicei.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
[quote="ionutz4516"]Buna ziua acum cateva zile sa aprins martorul de la frana de mana sa dovedit a fi ca am ramas fara lichid de frana am completa dar tot la fel se comporta pedala de frana merge in gol si abia la podea apasata puternic abia franeaza SI SE AUZDE UN ZGOMOT DE FASAIT DE AER LA APASAREA PEDALEI DE FRANA DIN ACEASTA ZONA
Sfatul meu este sa rezolvi cat mai repede problema ca este vorba de FRANA , poti incepe cu verificarea scurgerilor,lichidul disparut din vas este curs pe undeva ,la fel o sa se intample si cu asta adaugat iar circuitul hidraulic posibil sa fi tras aer. Servofrana las-o pe mai tarziu daca era defecta, pedala era mai tare ,fasaitul este posibil sa fie de la faptul ca ajungi cu ea pana la capat de cursa unde ea nu lucreaza de obicei.Posibil sa fi trecut lichid de frana din pompa centrala in servofrana ,sau gasesti uda tija impingatoare de la pedala la pompa...
Skip ads

  • ionutz4516

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Am sa verific astazi daca nu rezolv nimic am sa chem platforma si o duc la mecanic
  • ionutz4516

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Am verificat azi sa vad exact unde se pierde lichidul si intre pompa de lichid si servofrana acolo se pierde lichid in masa oare sau stricat amandoua sau scap doar cu setul de garnituri
  • ionutz4516

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Am verificat azi sa vad exact unde se pierde lichidul si intre pompa de lichid si servofrana acolo se pierde lichid in masa oare sau stricat amandoua sau scap doar cu setul de garnituri
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,491
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil au cedat garnituri în pompa centralã (de frânã)....Ar trebui remediatã rapid problema ptr cã lichidul scurs în servofrânã ar putea s-o afecteze,,,dacã nu e deja afectatã.
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Stricã toate garniturile din servofrânã și te costã mai mult dar cu pierderea lichidului de frânã trebuiau sa ramii fãrã ambreiaj
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR