Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • MihneaB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Simptome: zgomot la rulare drept, sau viraj usor stanga.

Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra G
An fabricatie: 2004
Cod motor: z17dtl
Salut colegii. De ceva timp, cam de 4 luni ma macina o problema.
Am schimbat: rulmenti fata+spate. Am facut unghiul de fuga(a fost putin dereglat fata dreapta, unghiul de convergenta). La schimbarea rulmentilor, unde vin prinsi pe fuzeta a fost curatat foarte bine. Imediat dupa ak facut unghiul. Am schimbat uleiul din cutie.
In mers, dupa 30-40 km/h, incepe sa se auda un zgomot huruit fad/bataie, problema este ca nu suna a bataie de planetara, dar nici huruit de rulment, este foarte fad, dar foarte deranjant.
Zgomotul se amplifica cand iau viraj stanga de volan la viteza, dar se aude si cand merg drept, si putin mai tare cand iau viraj dreapta.
Zgomotul nu se amplifica cand pun frana, asta implicit elimina discurile ovalizate.
Problema este ca nu imi dau seama in ce parte se aude. Daca stau in stanga il aud in stanga fata, daca stau in dreapta, se aude din dreapta. As pune o filmare, dar nu prea se aude, caci sunetul este foarte rezonant.
Nu am incredere in mecanici, caci asa as ajunge sa schimb stopul stanga spate caci de la el ar fi zgomotul.
As prefera daca exista cineva in bucuresti care s-a lovit de problema asta si ma intelege, sa se urce cu mine in masina, sau sa mearga el, poate are o idee caci ma seaca problema asta.
Multumesc anticipat pentru sfaturi!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR