Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • donVladon

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am scapat de zgomotele din zona consolei centrale (schimbator, scrumiera, etc.), dar si de cele din zona plafoniera si oglinda.
Foarte utile link-urile de mai sus (ale lui "cpx").
Am folosit 3 role de banda dublu-adeziva pe care le-am aplicat la zonele de contat dintre suprafete.
Mi-a luat ceva mai mult de 3 ore, dar a meritat, nu se mai aude niciun greieras.
Operatiunea a fost facuta prin iulie si efectul s-a pastrat identic.
Mai este un singur zgomot care vine din zona butoanelor de inchis/deschis geamuri sofer si pasager, dar nu am mai avut timp sa ma ocup si de acestea.
Mai jos cateva poze (nu am fost inspirat sa fac mai multe):

Skip ads

  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Buna dragi colegi! Problema greierilor din consola centrala (cea dintre scaune) e de departe cea mai sacaitoare pentru mine. Ma mir cum de s au zgarcit asa tare si nu au facut o mai rezistenta, mai premium... strica toata experienta condusului, cand te atingi de ea sau chiar si la viteza mai mare, pe mici denivelari, o auzi cum pocneste. Va atasez un filmulet:
http://www.youtube.com/watch?v=9IdKmfncb5U

As vrea sa o desfac, sa incerc sa o intaresc cumva. Ma poate ajuta careva cu niste indicatii, tutoriale, despre cum se deface? Nu as vrea sa rup ceva! Linkurile care mai erau postate prin topic nu mi au mers!
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Stie cineva vreo solutie la haion ? La denivelari se aude si este enervant. Am observat ca joaca mijlocul haionului la partea dinspre banchete doar la hopuri. Am un loc liber cam de 2 3 cm nu este contact sa fie prins si de aceea se duce sus jos , o parere ce pot face ?
  • LOVE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut
Incearca sa scoti cele 2 bolturi de cauciuc de pe haion si le introduci invers...nu o sa mai ai zgomot !
Skip ads

  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Le am scos degeaba tot se aude. Este zgomot ul produs din cauza ca intre bancheta si haionul din plastic este loc de 2 3 degete nu are suport de prindere pe mijloc si joaca sus jos la denivelari
  • LOVE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Asa a fost si la mine am scos cele 2 cauciucuri le-am introdus la loc invers... si gata zgomotul !
  • Ambrono

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Experimenteaza cineva un greieras in partea stalpului central de la usa pe partea soferului?

A demontat cineva plasticele respective si imi poate da ceva indicatii?

Cu respect,

Ambrono
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Da eu de cateva luni ma chinui sa aflu exact de la ce se aude nubmi dau seama daca e de la stalp sau din portiera geam . pocneste la denivelari
Skip ads

  • LOVE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
La fel se aude si la mine, un tacanit in stalpul de pe partea soferului ! Nu stiu sa- l demontez ! Asteptam pareri !
  • Albz07

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Cumva pe la 1800rpm? Am avut eu. M a zapacit ceva timp pana m am hotarat sa desfac tot de pe stalp sa izolez provenienta lui...
  • Ambrono

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut Albz07,

Exact, undeva in zona aia de turatie. E greu de demontat stalpul respectiv pentru izolare? Ne poti da ceva sugestii despre cum sa incepem desfacerea lui fara sa rupem cleme sau sa afectam alte lucruri?

Multumim frumos,

Ambrono
  • Albz07

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Toate ornamentele sunt prinse in clipsuri. Eu am demontat prin tragere prima data partea de la jumatate in jos. Nu se rupe nimic. Sunt solide clipsurile. La mine problema a fost tocmai in partea de jos la centura de siguranta in zona unde se strange ea pe tamburi. Acolo sunt pe lateralul tamburului 2 lamele din tabla ce intrau in rezonanta in jurul turatiei de 1800rpm. Am bagat intre ele si suportul tamburului o surubelnita lata si le am deparat din pozitia initiala cam 3mm. Zgomotul era transmis initial cam in zona capului, dar era transmis prin stalp tocmai din zona indicata. Asta a fost in cazul meu sursa de zgomot din stalp.
Skip ads

  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am mai zis intr un post dar tot nu am rezolvat. Plasticul haion sau cum se numește de la portbagaj versiunea hatchback sta in aer si te scoate din sarite zgomotul . Ce as putea face ? Teoretic portbagajul ar trebui sa il preseze putin cu cauciucul acela mic dar la mine nici nu ajunge sta in aer si nu stiu cum sa ajuns aici ca acum un an era ok
  • Ambrono

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@Albz07, noi toti cei cu greierasul din zona aia iti multumim pentru detalii!

Frezzy, din pacate greierasul de care vorbesti tu la mine lipseste. Eu tot versiunea hatchback detin si vad in oglinda reterovizoare cum in mers vibreaza polita, dar nu da sunete ciudate. Ce as incerca eu in prima faza ar fi sa lipesc pe portbagaj un soi de burete negru cu pistol de lipit cu plastic care sa puna presiune pe polita. Sau sa lipesc ceva banda adeziva pe fundul politei in zona de contact cu platicul pe caare sta ca sa creeze acelasi efect.
  • LOVE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Oameni buni v-am mai zis pt a nu vibra polita scoateti cele doua “cauciucuri” de pe hayon si le montati invers, astfel o sa fie mai lungi si preseaza pe polita... nu o sa se mai miste in veci !
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Le am scos si pus si iar la loc . degeaba exista un joc foarte mare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR