Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • eagle22

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Ai putea sã recomanzi pe cineva cine se ocupã cu asa ceva as plãti cât cere.
Skip ads

  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca iti convine?
Uite o estimare ca sa faci o idee:
Pic18F458 I/PT = 60 lei la tme.eu
Transportul 25 lei
Manopera ( montaj + reprogramare ) depinde de cine executa lucrarea = aproximativ 50 lei sau mai mult ca mai trebuiesc facute si alte modificari hardware nu doar schimbare microprocesorului ( + posiblie alte defectiuni )
Updatul depinde de versiunea opcom si solutie de activare ( crack sau licenta ) = aproximativ 200-300 lei

Nu stiu pe nimeni ca sa iti recomand.
Bafta


Ultima modificare facuta de deleted-42852 la Sam 29 Sep, 2018 12:52 pm
  • eagle22

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Ok îți mulțumesc pentru rãspuns și ma hotãrãsc sa cumpãr ce mi-ai propus vã mulțumesc
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salutari , am achizitionat si eu o interfata op com v 1.99 pana in 2014. Problema de care ma bat si nu reusesc sa i dau de cap este in felul urmator:

cand o conectez imi spune mereu ca nu e instalat corect driverul USB
la device manager imi apare Op com usb v2 cu semnul exclamarii , adica pe ardeleneste NU MEREE driveru

am incercat multiple drivere ce am gasit online si ce am primit de unde l-am comandat insa acelasi rezultat. Cand intru la test interface imi spune sa conectez interfata la usb , da ma rog nu merge ori cat de cate ori o bag si o scot,
Am incercat sa instalez si cu ''signature driver off'' si imi spune la fel de fiecare data cand i dau update driver ca ''windows was unable to find a better driver'' . Folosesc win 7 64 bit m-am gandit sa folosesc si pe 32 de bit cand gasesc un laptop cu imprumut. Interfatza am luat-o noua de pe un site foarte cunoscut de aici din Germania a fost 20 de euro. Am vb prin mesaje si cu cel de care am luat-o insa nu ma putut lamurii inca ... mi-a zis ca cauta o solutie.

Poate sa mai batut cineva de aceasta problema sa ma ajute si pe mine ... am cautat deja pe forum si inca caut ca e mult de citit Smile)) is o GRAMADA de topicuri referitoare la op com
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut din nou ....

Am rezolvat problema dupa ore de cautari pe forum dar si google...youtube etc ....

Acum alta problema am un vectra C diesel din 2007 cu care ma duc la munca si peste tot ... ca noah e diesel consuma putzin , am probat interfatza pe el si nu merge cand intru la orice sa verific ... coduri eroare ... sau altceva de fiecare data apare mesajul ''Interface Communication Error'' or obd power is off ... sau ceva de genu . Am incercat apoi pe bertonele meu .. masina din semnatura si surpriza merge perfect .... ca sa fiu sigur am probat si pe Vectra B a unui coleg de munca si din nou merge perfect...chiar sa bucurat colegul meu neamtz ca i am facut diagnoza gratis Smile)). Acuma am nevoie din nou de ajutorul vostru ... poate ati mai trecut prin asa ceva sau e posibil ca interfatza mea sa nu suporte ceva la vectra C sau anumite modele dupa 2006 sau 2007 ?
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
@Vectra sri cum ai rezolvat cu driverele pentru opcom 2014?
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut scuze pt raspunsul tz. am fost ocupat tare ....Am sa descriu cat pot de clar ca am vazut si eu pe youtube dar nu mai gasesc clipul video nici cum

asa ... deci eu am win 7 si descriu cum e la wint 7 ... nu stiu daca e la fel si la alte winuri...

computer , click dreapta properties apoi device manager , cautzi in lista interfatza , de obicei scrie cu semnul exclamarii galben usb v2 nu stiu mai ce , eu am patit de imi scria si universal usb interface ... sau ceva de genu ... pana am gasit-o a durat unpic, ce le luasem pe rand , mi-am dezactivat mouseul tastaura Smile))) etc . Bun

apoi dupa ce ai gasit inculpatul click dreapta pe el properties apoi te duci la driver ,update driver apoi Browse my computer si apoi dai Let me pick a list of device drivers on my computer , apoi si aici vine magia , el te intreaba ca din ce categorie face parte driverul care vrei sa il folosesti apare o lista luuunga , I dai prima optiune Show all devices apoi apare un butonel la care i spune Have disk , dai pe el apoi te duci la folderul cu driver din Op com care se presupune ca il ai deja pus in calculator unde tu ti l-ai instalat , dupa ce ai ajuns in folderul respectiv vei gasi un fisier OPCOMUSB sau cel putin asa i spunea la mine dai dublu click pe el , si apoi trebuie sa mearga .. o zica ceva de genu ca driveru e ciudat nu are digital signature sau te miri ce si daca esti sigur ca vrei sa il bagi si i dai YES . Apoi la device manager itzi apare Op com usb v2 interface sau ceva de genu ... sper ca nu am uitat nimic , dar sa nu va suparatzi daca nu merge este un videoclip in yooutube unde e pas cu pas filmarea trebuie doar sa o cautatzi ,, eu de ex am pierdut vreo 5 ore cu asta si tot nu mi se conecteaza softul la vectra C din 2006 1.9 diesel , dar urmeaza sa aflu de ce doar ca nu am timp de el acuma ...



AM gasit si videoul hehe

http://www.youtube.com/watch?v=RR1FZLoJa9U

Asta e ceva win mai nou dar merge la fel la toate ... cred..la mine a mers si am win 7


Ultima modificare facuta de Vectra sri la Mar 20 Nov, 2018 10:06 pm, modificat de 2 ori in total
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
E, asta e procedura standard pentru orice device care nu recunoaste driverele automat, ideea e ca trebuie sa ai .NET Framework 3.5.... instalat, altfel nu merge vauxcom executabil. Daca ai doar .NET Framework 4.7.2 nu merge neam. Eu am reinstalat Windows, eram cat pe-aci sa cumpar alta interfata, am imbtranit rau.. pana mi-am dat seama ca dezinstalasem vechea versiune 3.5.1 pentru ca aveam 4.7.2 instalat.. acum merge si 2014 si 2010 si 2009. Nu mai apare ca opcom usb v2, apare ca serial converter dar e functional.
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ok hai ca imi bag si eu ... da si eu la fel am imbatranit inainte eram AS la chestiile astea , insa nu cred ca e vorba de batranetze pur si simplu eu personal nu mai am timp ca inainte cand eram ... mai visator ca sa zic asa , cand aflam orice rapid din 3 taste si 2 clickuri...O intrebare ... unde pot vedea ce versiune de Netframework am ?
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
In "Programe si caracteristici" din panoul de .control 3.5.1 se descarca de pe site-ul Microsoft, il mai cheama si dotnetfx35, si dupa instalare e posibil sa nu-l vezi, dar e instalat si primeste update-uri.
  • ZZaOo

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2018

  • Mesaj Privat
salut, ma poate ajuta cineva sa repar un op com, cu reprogramare cip?multumesc
  • florinf33

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut, ma poate ajuta cineva si pe mine cu un executabil Op-com 150406b? Cel pe care il am eu contine virus si mi-a inebunit calculatorul. Va multumesc anticipat...
Skip ads

  • bogdanbdl

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Ma ajuta si pe mine cineva cu un soft pentru versiunea 1.64? Am versiunea 150406b, dar trebuie activata. Mai am o versiune, dar merge foarte greu 120309a...Multumesc frumos. Sau cum sa activez versiunea 150406b?
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@bogdanbdl 1.64 este versiunea de firmware care este scrisa (programata) in procesorul interfetei dvs.
  • CTudorGeorge

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Din cate stiu 150406b trebuie activatã. Se gaseste pe googleu sau torrent dar toate trebuie activate.
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
se poate downloada de pe siteul oficial .se activeaza doar dupa serialul unei interfete originale.
  • CTudorGeorge

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
120309a merge greu din alte cauze : laptop, antivirus, net framework . Eu am o rasnita de leptop cu win7 pe care nu am instalat absolut nimic , decat op com 120309a si tem wiev . Merge foarte bine astra g,h doar pe j este cam limitat programul.
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
merge ok inclusiv pe insignia.astra j este din alta clasa si este firesc sa necesite o versiune superioara de software.ca aceasta costa ceva mai mult este alta treaba.
  • danyeltdc

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salutare ,

Tot am citit pe forum pe google si nu gasesc nimic concret despre " initializing ecu "

Adica mai exact acolo in Body nu imi merg toate aceele obtiuni... mai ales cand dai sa conectezi interfata prin SW CAN
Eu vroiam sa imi programez pilotul automat. si nu pot ca imi ramne asa pe " initializing ecu "

Aveti vreo idee? Era vorba de resistor ceva de genu R32 ? Nu il gasesc pe placa mea Opcom.5

Numai bine.
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
fiti putin mai specific va rog;precizati modelul masinii si tipul ECU.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR