Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Mr.Duma

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Este vorba de un chip tunning la un Opel Astra H GTC 1.7cdti 110 cai ( cod motor: Z17DTJ) .

In teorie (https://www.edsauto.ro/chiptuning/0/0/0), as putea aduce masina undeva chiar la 155cp, insa, as vrea sa stiu cat de mult ar influenta asta cresterea consumului si efectele secundare ce pot aparea pe parcurs. Din cate am mai citit, probleme ar putea aparea si la turbina. As prefera mult parerile cuiva care stie ce vorbeste sau care deja are un chip tunning si sa imi spuna evolutia.
Tind sa mentionez si faptul ca, stilul de condus din prezent nu este unul ''lenes'', ba chiar deloc, neavand prostul obicei sa o las subturata, indiferent daca este in oras sau alt fel de drum.

Va multumesc frumos anticipat! Laughing
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Dacã gãsești un meseriaș bun și știe cum sa faca.dar cred cã trebuie sã elimine și filtru de particule adicã dfp sa anuleze și supapa egr și sã creascã și presiunea de motorinã dar nu prea mult la început ci treptat dupã ce mai faci ceva probe ar trebui sã consume mai puțin dar trebuie sa stai atent cu pedala de ambreiaj cã îl vei schimba mai des mai ales volanta .eu am fãcut-o la Opel Insignia de la 130 cai am dus-o la 170 consumã mai puțin în oraș cu un mers normal cam 7.5 la 100 în autostrada cu 140 pusã pe pilot automat 5.5 . mai depinde și de calitatea de motorinã .
  • Catalin-Ionut

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Eu am benzina 1.4, schimb la 3000 mereu, dar mereu niciodata sub ca sa fiu in zona de cuplu. Dupa soft consumul este la fel cu toate ca reprizele de accelerare au fost mai brutale, datorita entuziasmului ca sa zic asa. Consumul a ramas acelasi.
  • quick

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2018

  • Mesaj Privat
@MrDuma - da, va creste. Nu poti scoate plus putere din nimic.
Daca vei continua sa exploatezi masina la fel ca inainte de interventie, consumul se va pastra (aproximativ) dar sunt putini care reusesc acest lucru.
In general dupa resoftare, fericitii posesori se apuca de chinuit masina dar majoritatea se linistesc dupa 2-3 luni. Raman insa un numar (mic) de ciudati care insista Smile
Consumul in acest caz va creste cu 1-1.5 litri, depinde de "sportivitatea" mersului.
  • Mr.Duma

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Va multumesc frumos baieti de raspunsuri! Toate cele bune
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR