Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Falconetty

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Salutare! Vineri am facut prima revizie la K-ul meu 1.6T benzina si pot spune ca sunt multumit de serviciile de la EXPOCAR Constanta. Eram hotarat sa merg la Bucuresti petru ca acolo am afat de pe forum ca este un service unde ma pot lasa sa stau langa masina, dar cadn am intrebat la EXPOCAR Constanta, au spus ca fara nicio problema pot asista la operatiuni direct in service. Prima revzizie am facut-o la 11000 km si am schimbat doar ulei (5.5l Dexos 1 gen.2 ), filtru de ulei si filtru de aer. Mi-au spus ca fitrul de polen nu este musai sa il schimb pentru ca este si o idee mai scump fiind ceva cu carbon..etc..si la 11 mii km nu este nevoia, abia la a 2-a revizie il pot schimba fara probleme. Pe cele mentionate mai sus am platit 430RON , in contextul in care initial mi se spusese 500RON. (nu aminteles de ce). Daca schimbam si filtrul de polen ma costa 700 RON. As vrea sa mentionez ca am sunat si in Bucuresti la GTT si DIBAS daca nu gresesc ..intr-un loc ma costa o revizie completa 850 RON si in celalalt loc 900 RON. O diferenta destul de mare si inexplicabila, fata de 700RON ceruti la Constanta. Sa nu mai zic ca la unul din serviceuri mi-au spus ca imi baga Dexos 2 si la unul Dexos 1 ...deci..cam dubios. In rest cu masina nu am avut probleme, e silentioasa si merge foarte bine.
Skip ads

  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Diferenta consta in primul rand in costul manoperei si apoi in piesele schimbate. E posibil ca la Dibas si GTT sa faca revizia completa.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am facut miercuri prima revizie la masina. Are 14.800 de km, pe 23 sept face 1 an. Deci cam la fix.
Dealerul ales a fost DiBas din cauza proximitatii si a faptului ca Erebus mi-a spus ca nu poate programa revizii decat pana in ora 10.00 dimineata (deci nu fac revizii la pranz si seara) si prima programare era abia saptamana viitoare. La GTT nici nu am intrebat, e mult prea departe.

Deci, ma prezint la DiBas miercuri de dimineata la ora 7.55. Omul de la receptie foarte amabil mi-a facut toate formalitatile. M-a lasat sa stau langa masina, lucru care m-a uimit, avand in vedere experienta mea anterioara cu reprezentantele. Si bine ca am stat langa masina. O sa vedeti de ce.
Mecanicul la fel de amabil, mi-a raspuns la fiecare intrebare, atat cat stia. Se lucreaza foarte curat, pun sac peste scaun. Curata totul cu un spray special cu alcool (lucru pe care l-am vazut prima data la serviceul celor de la EDS).
Prima si singura problema a venit atunci cand a venit momentul inlocuirii uleiului. Omul a venit foarte increzator cu 6 litri de Dexos 2. I-am spus ca stiu sigur ca pt motorul asta e recomandat Dexos 1 gen 2. Fara sa comenteze, s-a dus la seful de atelier, care dupa ce a parlamentat 5 minute cu mecanicul, a acceptat sa caute in TIS. Si mi-a dat dreptate: uleiul recomandat de Opel pt B16SHT este Dexos 1 gen 2. Noroc ca am ramas langa masina.

Cost total 941 de lei, cu tot cu sprayul de curatare si cu aproape 800 de ml de ulei care mi-au ramas.
Per total multumit.
  • Teitei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Pai de ce e asa de mult? Ti-a facut revizia completa? Din cate am inteles, la prima revizie se schimba doar uleiul si filtrul de ulei.
Skip ads

  • Batman

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ulei, filtru ulei, filtru polen (cu carbon cred, era gri inchis) si filtru de aer.
  • Falconetty

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2018

  • Mesaj Privat
E enorm. Eu am schimbat ulei , filtru ulei si filtru aer mitor cu 430 lei. Cum sa dai 950 fie ea si cu filtru de polen schimbat? Mai bine faceai la Cta , vedeai marea, faceai o plaja, plateai si benzina si mai iti ramaneau si cateva zeci de lei sa mananci o inghetata pe plaja si sa bei o cafea Smile)
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,053
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Pentru viitor/urmatoarele revizii , sa stiti ca reprezentantele accepta sa veniti cu filtrele de polen si aer ( le luati mai ieftin de pe net, originale GM)...obligatoriu ulei si filtru de ulei de la reprezentanta.
  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Momentul 'cela, cand costa 700 lei manopera la un schimb de filtre si ulei in garantie, si 100 lei dupa ce iese din garantie... Si mizeria asta e de peste un deceniu, cam la toti dealerii... Ca altfel pierzi garantia...
Skip ads

  • Falconetty

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Da..corect. Asta e! Din mai multe rele am incercat o evidentiez pe cea mai buna.
  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Eu o sa citesc cu mare atentie legislatia, pentru ca nu vad cum ar putea conditiona garantia de revizii la dealer. O sa vorbesc si direct cu Opel, inainte sa contactez ANPC. Pentru ca daca merg la un service autorizat RAR, si imi pun consumabile cu specificatiile producatorului, atunci garantia nu are de ce sa fie atinsa.

Cam la orice brand, faci schimb de ulei si filtre ORIGINALE, in jur de 350 lei, cu tot cu manopera (cam 100 manopera, la service-uri decente, gen Ausburg sau Norauto). De la 350 la 900 e jaf pe fata.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,053
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Asa cum am mai spus, poti iesi cu revizia mai ieftin, daca vii cu anumite consumabile ( cele permise) "de acasa"...Acum , daca vrei sa faci revizia in alta parte decat la dealer , nu stiu daca e specificat pe undeva in normele garantiei...dar, trebuie sa iti asumi asta, pentru ca in eventualitatea unei interventii pe garantie, nu o sa mai fie la fel de "disponibili" si e logic sa fie asa ! Crede-ma ca stiu ce vorbesc !
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Mariocb, oare imi va accepta si mie chestia asta la viitoarea revizie la J?
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,053
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@PEmil , poti sa ma intrebi cand ne intalnim , o sa primesti detalii in amanunt ! Cool Razz
  • Falconetty

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Repet :6l Dexos 1 gen 2, filtru ulei, filtru aer motor..430 ron in Constanta la expocar. Eu zic ca e decent avand in vedere ca e pret de reprezentanta. Filtru de habitaclu cred ca era in jur de 200 lei ot ca era cu carbon activ..sau ceva de genul. Sfatuiesc posesorii din Opel din Cta sa faca o intrebare acolo daca inca mai au masina in garantie. Si am putut sta si in service langa masina.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
O prima revizie pentru diesel cat ar costa? Am primit urmatoarea oferta de la DiBas:

Oferta pentru Astra K tip motor D16DTH:

Cost revizie GM : 1238 lei cu TVA

Din care
Cost total materiale : 952 lei TVA

· Ulei – 135 lei TVA
· Filtru de ulei- 153 lei TVA
· Filtru de aer – 126 lei TVA
· Filtru de polen - 222 lei TVA
· Filtru combustibil – 316 lei TVA
· Cost total manopera : 286 lei cu TVA

Revizie cu piese client manopera este 286 lei cu TVA

Mi se pare enorm.
  • Falconetty

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2018

  • Mesaj Privat
E astronomic, nu enorm. De curiozitate suna si in constanta la expocar
  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Cam 250 lei (ulei + filtre) + 100 lei manopera. Atat e la alte branduri, dupa ce ies din garantie, uneori chiar la reprezentate. Miracol...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR