Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • redfoxy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 16dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Problema mea cu inchiderea este urmatoarea
Dupa 1 saptamna fara baterie
-manual din cheiea sofer nu se deschid/inchid usile
-cand apas inchide pe telecomanda cheii becurile semnalizatoarelor se aprind,+in spate la portbagaj se aude un semnal dar usile+cea de la benzina raman deschise
-cand apas deschide pe telecomanda cheii becurile semnalizatoarelor se aprind +in spate la portbagaj se aude un semnal + la modul de inchidere se aude un semnal sanor dar usile nu se deschid ( mentionez ca am inchis usile manual din butonul fiecarei usi in parte)
Am facut sincronizare( 30 sec+apasat buton din cheie)+siguranta 11 = ok
Poate cineva sa ma indrume unde sa mai umblu ?

Multumesc
Skip ads

  • RIon951

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut am ºi eu o problemã cu o Vectra B din 98 nu se închide decât din cheie !
De deschis se deschide din telecomandã dar de închis se închide o secundã apoi se deschide la loc automat toate uºile 🤔
  • Deonisie

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Azi m-am lovit de o problema pe care nu am mai avut-o . Am cautat pe forum dar nu am gasit ceva similar care sa ma indrume. Pe scurt, nu se mai inchid / deschid usile, exceptie fiind usa soferului. Mentionez ca masina nu este dotata cu inchidere centralizata electronica (telecomanda). Nu ma deranjeaza ca trebuie sa le deschid manual, dar e al dracu de frustrant ca nu pot deschide haionul ( cheia nu intra in butuc ) si mai ales capacul de la busonul rezervorului ! O sa ramân fara carburant. Ce dracu fac? Chiar toate odata? Sa fie vorba de vreun releu , sau e alta problema ?
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Poate fi modul defect dar mai întâi verificați firele in burduf ușa șofer.
Existã posibilitatea de a deschide capacul la bușon rezervor, dar trebuie sã deschideți mai întâi haionul apoi sa desfaceți capitonajul pe partea cu bușonul și sã-l deblocați manual
Skip ads

  • Deonisie

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Merci de raspuns. N-am avut timp sa verific ce mi-ai spus dar azi am vazut ca usa stângã spate, nu se deschide . Celelalte se deschid dupa ce la deblochez din interior. Stânga spate e blocatã. Sã fie aia cauza?
  • samyoct

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
share2nirolf a scris:Salutare! Am si eu o problema la inchidera centralizata din portiera stanga (sofer). Am montat un modul aftermarket de inchidere/deschidere prin telecomanda si usa soferului nu actioneaza decat cu cheia, am schimbat si broasca, accelasi rezultat... si inca ceva :celelante usi se inchid si se deschid de la telecomanda doar daca apas pe tamburusul de inchidere deschidere de la sofer (mecanic). Mentinez ca masina n-a avut niciodata inchidere prin telecomanda. Va rog astept raspuns..


Ai gãsit rezolvare?
  • AGavril473

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Am.un Opel Vectra b 97 și nu merge inchiderea nici din cheie nici din telecomanda se închide și deschide doar ușã stânga și portbagaj in rest nimic .daca mã poate ajuta cineva. Mulțumesc anticipat
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Eu nu prea inteleg descrierea.
Daca usa soferului sau portbagajul de descuie/incuie doar mecanic sau si din telecomanda.
Daca fiecare, doar mecanic, problema poate fi din sigurante si/sau modul inchidere.
Daca totusi, macar una de deschide si "centralizat", atunci problemele sunt la instalatia electrica (fire, mufe) sau la actuatoarele din usi (motorase).

Apropo, trapa pentru carburant, se descuie/incuie?
  • AGavril473

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Mecanic se închide doar ușã la șofer și portbagajul și cu telecomanda tot la fel decât ușã șofer și portbagajul
  • AGavril473

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Trapa pentru carburant nu e pe cheie se deschide normal cu mana
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Deci si din telecomanda, functioneaza inchiderea pentru o usa si portbagaj.
Clar partea de inchidere este functionala, probleme ... probabil cu firele dintre stalpi si usi (la cele 3 usi care nu functioneaza) sau actuatoarele (motorasele, broastele) din cele 3 usi.

Trapa pentru carburant este tot pe inchiderea centralizata, cand incui din telecomanda masina, nu ar trebui sa se mai deschida trapa. Tocmai de asta nu ai incuietoare cu cheie, pe bușon.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR