Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • ASaa
  • *
  • 10 mesaje
  • din 03 Sep 2017
  • Grandland X 2018 B12XHT
  • Bucuresti
  • ASaa

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Ok. Tx . voi incerca
Skip ads

  • deleted-126626

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Buna ! Am o Corsa D din 2008 1.2 benzina și nu îmi funcționeazã închiderea centralizata din butonul de pe bord . Când apãs pe el se aude zgomotul de închidere dar totusi ușile se deschid din interior daca vreau sa cobor. Am incercat sa închid din cheie cu mine la volan dar fãrã sa pun contact și la fel se aude ca și cum e închis și la fel e. Când incui din cheie pe dinafarã ușile se blocheazã și rãmân așa blocate.. Ce pot face ca am și un copil foarte curios care mi-a dat emoții când a tras de clanța in mers..? Mulțumesc !
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Butonul din bord blocheaza usile numai la incercarea de deschidere din afara; din interior se pot deschide.
Usile din spate au posibilitatea de blocare la incercarea de deschidere din interior pe partea laterala a usii (un buton care se roteste cu aprox 90 grade - se foloseste cheia sau o surubelnita).
Citeste manualul de utilizare, pag 25-26 - Încuietorile de siguranþã pentru copii.
"Utilizând cheia sau o ºurubelniþã adecvatã, rotiþi butonul de pe încuietoarea portierei din spate în poziþie orizontalã. Portiera nu poate fi deschisã din interior."
  • deleted-126626

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Mulțumesc! Am fãcut întocmai și totul e ok acum.
Skip ads

  • NicolaeVali

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2007 z17xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu o problema.
1.La usa de la masina aia de la sofer, bag cheia sa o deschid dar nu merge sa o invart, nu merge deloc dreapta-stanga, deci nu stiu ce sa-i fac.

Problema nr 2 : imi face figuri si inchiderea centralizata, cateodata nu merge sa o deschid ( cand vreau sa o deblochez) noroc ca merge cheia bagata la porbagaj.

Isi revine atunci cand bag cheia in contact si apas sa o deblochez, dar nu este prima data cand face asa.

Cine stie care este problema la nr 2 si la 1 cum fac la usa sa mearga sa o deschid, unde ar trebui sa ma duc ?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pt. problema 2 - verifica bateria si suportul bateriei din tlecomanda.
Pt. problema 2 - verifica sa nu fie cumva inlocuit butucul din usa sau blocat de neutilizare. Baga-i WD 40.
  • NicolaeVali

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2007 z17xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2018

  • Mesaj Privat
iulian1971, mersi de raspuns, o sa verific ce mi.ai zis tu.
Mersi mult, revin in 2-3 zile cu un raspuns si zic care a fost problema pana la urma.
  • adrian.chilian.07995

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Am o pb la un astra h. Nu imi merge închiderea centralizatã nici din cheie nici din butonul de pe bord. Se încuie doar portbagajul si suita la rezervor.in rest încui usa șofer cu cheia manual, restul ușilor raman deschise. Cine ma poate ajuta va rog mult.am incercat si cu a doua cheie si tot nu merge. As dori si o schemã electrica si unde se afla țelul de inchidere centralizata la astra h break
Skip ads

  • tecuceanu21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Seara buna tuturor. Mi-ar prinde bine ceva ajutor... nu primesc tensiune pe servomotorul inchiderii haionului la Astra G-restul functioneaza ok. Banuiesc ceva cablu intrerupt dar parca n-as desface toata masina Smile! Am verificat contactul pe haion inchis, servomotor OK, mufe OK...totul arata ca nou...e prima oara cand se umbla sub capacul de plastic al haionului.
Si ca o curiozitate, am masina din 2006(de noua) si nu am observat pana acum acest fenomen: cand deschid haionul m-i se aprinde ledul butonului clapetei de aer de pe bord?
Multumesc anticipat pt.sfaturi!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Daca are burduf la usa nu strica sa te uiti in el.
sau roti dintate din mecanism de actionare daca se aude motorasul ca actioneaza.
Nu stie despre ce masina vorbesti. Astra G sau Astra H


Ultima modificare facuta de T.ion la Sam 06 Oct, 2018 9:34 pm, modificat de 3 ori in total
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Are burduf si haionul. Precis sunt fire rupte in el.
  • tecuceanu21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2018

  • Mesaj Privat
T.ion a scris:Daca are burduf la usa nu strica sa te uiti in el.
sau roti dintate din mecanism de actionare daca se aude motorasul ca actioneaza.
Nu stie despre ce masina vorbesti. Astra G sau Astra H



Are burduf si la haion-l-am verificat si este OK...teniune nu ajunge la servomotor, am verificat cu lampa de 12vcc; masina este Astra G!
Skip ads

  • tecuceanu21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2018

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:Are burduf si haionul. Precis sunt fire rupte in el.


verificat-Ok..pana la urma cred ca am sa deschid capacele de protectie de la stalpul din fata stanga sa vad daca pleaca cmda de la unitatea electrica a deschiderii centralizate...
mult-am oricum!
  • redfoxy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 16dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Problema mea cu inchiderea este urmatoarea
Dupa 1 saptamna fara baterie
-manual din cheiea sofer nu se deschid/inchid usiledecat usa sofer
-cand apas inchide pe telecomanda cheii becurile semnalizatoarelor se aprind,+in spate la portbagaj se aude un zgomot dar usile+ la modul de inchidere NU se aude un semnal sanor i relee+cea de la benzina raman deschise
-cand apas deschide pe telecomanda cheii becurile semnalizatoarelor se aprind +in spate la portbagaj se aude un semnal + la modul de inchidere SE aude un semnal sanor in relee dar usile nu se deschid ( mentionez ca am inchis usile manual din butonul fiecarei usi in parte)
Am desfacut fata usii de la portbagaj si daca actionez manual actuatorul pe inchis la actionarea butonului deschide din cheie actuatorul deschide doar aceasta yala
Am facut sincronizare( 30 sec+apasat buton din cheie)+siguranta 11 +21= ok
Nu am alarma din fabrica
Poate cineva sa ma indrume unde sa mai umblu ?

Multumesc
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
In modulul inchiderii centralizate nu se executa comanda actuatoarelor pentru inchidere...,o fi releul cu probleme,o fi o lipitura rece,orice e posibil. Comanda -deschidere(deblocare mai corect)-,nu poate fi executata deoarece portierele sunt pe deschis,iar ce e deschis nu se mai poate deschide inca odata...
  • bdany23

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salut, am o corsa D 1.4 din 2010 nu mai mi se inchide usa din spate dreapta cand actionez inchiderea centralizata, nu se mai aude nimic in usa cand apas pe inchis /deschis, actionez inchiderea manual imping cu cheia acel tamburus in sus si sta inchisa pana cand este deschisa din interior. Stiti ce poate fi?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
N-ar strica sã verifici, mai întâi, integritatea firelor electrice din burduful de cauciuc care face trecerea din stâlpul B în portiera cu pricina...desfã burduful și trage, ușor, de fiecare fir în parte, poate sunt forfecate...verificã atent sã nu fie (doar) dezizolate și sã facã scurt-circuit între ele...
  • bdany23

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc, asa am sa fac!
  • AndreiEVL

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salut, am o Corsa C din 2003 si am urmatoarea problema:
Inchiderea centralizata nu functioneaza din telecomanda. Am schimbat bateria, am incercat resincronizare, degeaba. Ledul rosul se aprinde cand apas pe oricare buton. Sa fie placuta electrica defecta sau altceva? Unde as putea sa o repar? Va multumesc
  • CSimion432

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema destul de mare la inchidere la un opel vectra B 1.6 16v din 97. De ceva timp tot caut problema pe acest topic si am schimbat toate inchiderile portierelor dar degeaba. Am luat masina si se inchidea doar cand invarteam cheia in broasca , din telecomanda nu mergea . Dar acum nu se mai inchide decat usa soferului din broasca de parca ar fii moarta , restul portierelor trebuie sa le inchid apasand busonul de inchidere de la fiecare portiera . Am schimbat si caseta din partea dreapta a pasagerului pe care scrie MU GM . Nu stiu ce sa mai fac si daca tot vorbim de electronica , mai am doua probleme , in bord imi arata doua becuri constante , ABS si am momente cand apas pedala de frana , o respinge si imi scoate un bazait ciudat si in afara de asta mai am si becul rosu , probabil pentru airbag , puteti sa ma ajutati va rog ? Am o gramada de timp de cand incerc sa o repar ...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR